Skip to content

Vo veku 98 rokov nás navždy opustila výnimočná a nebojácna žena, hrdinka protifašistického odboja a komunistka- Helena Kolesárová: Počas 2.sv. vojny ju pre odbojovú činnosť mučili a väznili maďarskí fašisti

Helena Kolesárová prežila väčšinu svojho života v Košiciach a pochádzala z naozaj revolučnej a antifašistickej rodiny. Košice počas vojny obsadili Maďari. V Maďarsku vládol Hortyho fašizoidný režim. Helena Kolesárová sa spolu so sestrou Terkou stala členkou tretej ilegálnej odbojovej skupiny komunistov v Košiciach, boli však prezradení dvojitým agentom ( agentom gestapa a Hlinkovej gardy ), ktorý sa do skupiny infiltroval. Obidve sestry si potom toho moc vytrpeli, boli mučené, týrané a väznené a neskôr sestra Terka putovala do koncentračného tábora Ravensbrück, z ktorého sa naštastie po vojne vrátila.

Jej brat Jozef bol počas prvej 1. ČSR 17-krát kvôli svojej komunistickej politickej aktivite súdne trestaný, Počas vojny bol odvedený na východný front, kde prebehol k Červenej armáde a ako výsadkár počas SNP zoskočil pri Banskej Bystrici, kde sa zapojil do partizánskeho odboja.

Jej druhý brat Štefan bol počas 1. ČSR za svoju komunistickú politickú činnosť 7-krát súdne trestaný, keď vypukla občianska vojna v Španielsku, odišiel bojovať do tejto krajiny proti fašizmu a stal sa členom slávnych antifašistických medzinárodných interbrigád. Po porážke republikánov v Španielsku ho väznili Francúzi, no vďaka odboju sa dostal domov, kde sa hneď zapojil do komunistického odboja, bol chytený a putoval do trestnej jednotky na východný front, kde nadviazal spoluprácu s partizánmi, zapojil sa do boja proti nacizmu a stal sa vojakom Červenej armády.

Odišla už jedna z posledných účastníčiek protifašistického odboja a ako ste si mohli všimnúť, v našich médiách sa neobjavila o tom ani zmienka a pritom nás opustila naozajstná hrdinka…

Médiá sa predbiehajú v tom, kto viacej zverejní správ, keď nás opustí nejaká pseudocelebrita…, keď však odíde z tohto sveta naozajstná hrdinka, nikde ani zmienka, tam sú ticho, veď predsa nemôžu písať o komunistke ako o hrdinke, lebo veď o komunistoch sa predsa musí písať v médiách iba negatívne… Aj pri Helene Kolesárovej platí to, že najväčši hrdinovia a osobnosti nás opúšťajú v tichu, skromne a nenápadne.

Helena Kolesárová nikdy kabát neprevliekla a do konca svojho života bola bojovníčka za lepší svet a bola presvedčenou antifašistkou a komunistkou.

Bolo mi veľkou cťou túto úžasnú hrdinku poznať osobne, stretávať sa s ňou a počúvať jej obohacujúce rozprávanie. Napriek vysokému veku, stále keď mohla, účastnila sa politického života v KSS a bola pravidelnou účastníčkou každého protestu a demonštrácie.

Česť Vašej pamiatke. Nikdy nezabudneme na to, čo ste pre našu slobodu spravila. Odpočívajte v pokoji. Váš odkaz pokračuje !

Miroslav Pomajdík- VZDOR-strana práce

O jej činnosti počas odboja sa dočítate viac v rozhovore, ktorý poskytla v roku 2009 Korzáru TU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *