Skip to content

Miroslav Pomajdík ( VZDOR-strana práce ) píše: Nedovoľme kvôli koronavírusu siahnuť na naše sociálne a pracovné práva a obmedziť sociálne výdavky štátu: Opasky uťahujte najbohatším ľuďom a korporáciám, ktorí cez daňové raje preprali bilióny dolárov !

Začalo masírovanie našich hlavičiek, že sa máme pripraviť na škrty novej vlády v oblasti sociálnej politiky, kvôli koronavírusu a oživeniu ekonomiky…

Robiť škrty v socialnej oblasti … ach jaj …typické pre kapitalistické vlády. Všimli ste si to, pri každej kapitalistickej kríze si to vždy odskáčeme my- obyčajní pracujuci. Vždy utiahnú opasky nám a nie tomu 1% najbohatších, ktorí na náš úkor rozprávkovo bohatli !

Môžete si byť istí, že to budú práve najbohatšie korporácie a najbohatší ľudia, ktorí budú prví tlačiť vlády, aby okresali sociálne výdavky, odborové práva a prví budú uťahovať opasky svojim zamestnancom, len aby neubudlo z tých ich nahanobených miliárd ! Samozrejme, budú nás presviedčať, aké to je prospešné pre našu ekonomiku … Nemusíme si hovoriť, koľko miliárd zisku vyviezli nadnárodné korporácie zo Slovenska za posledných 30 rokov…

Pamätamé sa na finančnú krízu, ktorá zasiahla kapitalizmus pred niekoľkými rokmi, keď začali kolabovať banky. Čo spravili vlády? Naliali naše verejné peniaze do záchrany bánk, do tých bánk, ktoré na nás rozprávkovo bohatnú, a ktorých zisky putujú do vrecák úzkej skupiny majiteľov, manažérov a akcionárov… Zachraňovali ich z našich daní…

Nám sa akurát opäť ušlo masívne škrtanie v sociálnej oblasti. Nalsedovala masová privatizácia štátneho majetku a najbohatší ľudia sa na kríze ešte krásne napakovali.

Pamätáme si na aféru Panama Papers, kde sa v plnej nahote odhlailo to, ako najbohatší ľudia z celého sveta si ulievajú miliardy a milardy dolárov v daňových rajoch, aby sa vyhli ich zdaneniu vo svojich domovských štátoch?

Títo nenažranci takto násobili a násobili svoje majetky a tak dnes štátom chýbajú obrovské prostriedky, napr. na opatrenia pri epidémii koronavírusu.

Veď 26 najbohatších ľudí vlastní toľko, čo 3,8 miliardy ľudí a pred zdanením skrývajú majetok vo výške 8 biliónov dolárov. Čo napr. číní únik až 170 miliárd na daniach pre rozvojové štáty…. Miliardári každým dňom bohatnú o 2,5 miliardy dolárov, najchudobnejšia polovica sveta chudobneje každým dňom o 500 miliónov dolárov.

Najväčšie nadnárodné giganty, ako Google, Apple, Amazon… platia prakticky mizivé dane len z malej časti svojho zisku a ako si vedia popresúvať svoje miliardové zisky cez rôzne daňové raje a vyhnúť sa tak zdaneniu.

Veď napr. spoločnosť Apple mala zisk na úrovni 34 miliárd USD a vďaka fiškálnym operáciám medzi daňovými rajmi to spravila tak, že platila dane len zo sumy 2,5 miliardy USD, čo je totálny výsmech…

Je zamlčovaným faktom, že keď v 50-tych rokoch 20.storočia platili najbohatší ľudia a spoločnosti na daniach v západných štátoch 4/5 všetkých daní, dnes je to naopak a 4/5 daní je na pleciach obyčajných pracujúcich a aj to je dôvod, prečo sú bohatí ľudia ešte bohatší a celá záťaž sa presunula na obyčajných pracujúcich. Toto je ten „spravodlivý“ kapitalizmus…

Jedným z opatrení je napr. zavedenie špeciálnej daňovej povinnosti pre miliardárov, ktorí by mali začať platiť 0,5% daň z ich bohatstva, či zaviesť sektorové zdanenie rôznych monopolov, oligopolov, telekomunikačného a finančného sektora.

Okresanie výdavkov na armádu !

Po ďalšie treba okresať výdavky na armádu. Na zbrojenie má Slovensko dať do roku 2030 až 30 mld EUR !!!! Čiže radikálne okresať výdavky na armádu…

NATO nás doslova vydiera, aby sme dávali na armádu 2 % HDP ročne, čo je vyše 2 miliardy. Túto mantru dookola ospevovala tak ako bývala vláda, tak aj Čaputová a tak isto strany novej vlády. Zobuďme sa !!!

Treba povedať jasné nie zbrojeniu a tvrdo okresať výdavky na armádu a tým získame stovky a stovky miliónov EUR, ktoré sa použijú na pomoc ľuďom našej krajiny …

Nedajme sa oklamať a nedovoľme okresovanie sociálnych výdavkov, ale hľadajme peniaze tam, kde naozaj sú, uťahovaním opaskov pre najbohatšie 1% !

Miroslav Pomajdík – VZDOR-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *