Skip to content

Boj o obrodenie ľavice na Slovensku musí nabrať na obrátkach: V novej vláde sa stretne viacero fanúšikov americkej hegemónie, zbrojenia, neviditeľnej ruky trhu a sekundovať im budú novodobí inkvizítori…

Milí podporovatelia VZDORu-strany práce a Socialistov.sk. Na začiatok sa Vám chceme poďakovať za vašu dôveru vo voľbách, nesmierne si vážime každý jeden hlas, ktorý ste nám dali. Čo sa týka nášho výsledku na úrovni 0,55 % ( 15 925 hlasov ), nebudeme sa vyhovárať, ide o veľmi nízke číslo a výraznú prehru, ktorá má však momentálne viacero objektívnych dôvodov.

Ľavica má budúcnosť vo vzájomnej spolupráci

Napriek tomu, VZDOR-strana práce hovorí jasne, že to, že naši členovia kandidovali na kandidátke Socialistov.sk, bolo tým najlepším rozhodnutím. Dlhodobo hovoríme o tom, že ľavica sa má vykašľať na svoje ideologické hádky, škatuľkovanie a začať ťahať za jeden povraz, hoc sme z rôznych odnoží ľavice. Preto jednoznačne stále tvrdíme, že ľavica sa musí ďalej integrovať, spájať a spolupracovať.

Preto vyzývame, aby sa každý ľavičiar, antifašista, antikapitalista, odborár, pracujúci v jednom začal organizovať a začal spolupracovať. Jedine takto máme do budúcna šancu, dostať ľavicu tam, kde právom patrí. Uvedomme si, že tu už hráme o základné fungovanie ľavice na Slovensku, že ľavica ako taká hrá prakticky o svoju existenciu, lebo ináč bude ľavica na Slovensku úplne marginalizovaná a rozvrátená.

Zabudnime na rôzne ideové odtiene, ktoré nás rozdeľujú a začnime vytvárať jedno ľavicovo pestré hnutie, ktoré vráti ľavici dôstojnosť. Slovensko potrebuje silnú autentickú a antikapitalistickú ľavicu ako soľ.

Ľavicu, ktorá bude v sebe zahŕňať tvrdú ochranu a rozširovanie práv pracujúcich, ktorá bude previazaná s odborovým bojom a bojom proti kapitalizmu, neoliberalizmu a prinesie demokraciu aj na naše pracoviská, ktorá bude presadzovať ekologické práva našej prírody a našej matičky Zeme, ktorá bude presadzovať emancipáciu, rozširovanie práv žien a všetkých menšín, ktorá bude mierovým lídrom a bude tvrdo tlačiť na znižovanie výdavkov do armády a bude bojovať za našu suverenitu, proti akémukoľvek zasahovaniu svetových veľmocí do našich vnútorných záležitostí.

Úpadok Smeru-SD musí naštartovať vznik autentického ľavicového hnutia

Výsledky týchto volieb nie sú dôvodom na radosť. Slováci na jednej strane povedali nie doterajšej vláde na čele so Smerom-SD, no priviedli k moci ľudí, ktorí nie sú pre Slovensko žiadnou výhrou.

Smer-SD sa za roky svojej vlády poriadne zdiskreditoval a veľkej časti našej spoločnosti sprotivil slovo ľavica. Predstavitelia strany Smer-SD, až na niektoré výnimky, neboli nikdy súčasťou ľavicového sveta a ich akože ľavicová politika v sociálnej oblasti sa nijak nevymykala od nejakej sociálnej politiky kdejakej konzervatívne-pravicovej vlády v Európe.

Pánov Rašiho, Počiatka, Lajčáka, Kaliňáka, Kažimíra, Blanára, Jarjabka, Podmanického, Žigu, Pellegriniho by sme asi len ťažko vedeli zaradiť k ľavicovým politikom… Ľuboš Blaha, ktorý sa vždy pasoval za ľavicové krídlo Smeru-SD dávnejšie hovoril, že on prišiel do Smeru-SD kvôli tomu, aby tú stranu premenil a posunul ju do ľava, opak sa však stal pravdou a Smer-SD zmenil Ľuboša Blahu…

Keby to Blaha myslel s tou svojou ľavicovosťou naozaj vážne, už dávno by sa zobral a pomohol vzniku novej autentickej antikapitalistickej ľavice u nás a intenzívne by spolupracoval napr. aj so Socialistami.sk.

Smer-SD sa ako opozičná strana určite bude pasovať do role ochrancu sociálneho štátu, ktorý tu ale ani tri volebné obdobia vládnutia Smeru-SD nevznikol a určite sa budú teraz ešte omnoho viacej, ako predtým,  tváriť veľmi ľavicovo…

Prosím neverte im to, lebo bol to práve Smer-SD, ktorý vždy bojoval práve proti vzniku autentického ľavicového hnutia a všetko ľavicové buď pohltil, rozbil, alebo pomohol marginalizovať.  Smer-SD je vážnou prekážkou vzniku novej silnej a obrodenej ľavice na Slovensku, nakoľko na seba stále viaže tradične ľavicového voliča.

V novej vláde sa stretne viacero fanúšikov americkej hegemónie, zbrojenia, rusofóbov, neviditeľnej ruky trhu a sekundovať im budú novodobí inkvizítori

Slovensko sa má na čo “tešiť“, nakoľko náš parlament ovládli konzervatívci rôzneho razenia, či už tí neoliberálni, krajne pravicoví, kresťansko-fundamentalistickí, či skrývajúci sa za prosociálne cítenie… Do parlamentu sa nám tiež dostalo mnoho ideovo nečitateľných ľudí, od ktorých nie je jasné, čo môže Slovensko očakávať.

K tomu musíme pridať, že neoliberálov z SaS bude tlačiť tá ich neviditeľná ruka trhu, čo spôsobí výrazný tlak na zamestnanecké a odborové práva, výpredaj všetkého, čo ešte ostalo v rukách štátu, privatizácia štátnych nemocníc, škrtanie sociálnych štátnych výdavkov a posilňovanie úzkej skupiny ľudí s veľkým kapitálom, čo spôsobí ešte väčšie prehlbovanie majetkových rozdielov medzi väčšinou Slovákov a úzkou skupinou najbohatších kapitalistov.

Do toho všetkého budú v novej vláde sedieť mnohí fanatickí prisluhovači hegemónie USA, NATO a zbrojenia, takže sa môžeme tešiť na ešte servilnejšiu a podriadenejšiu zahraničnú politiku, nadprácu pri presadzovaní amerických záujmov na Slovensku a vo svete, určite príde opäť na program dňa zriadenie amerických základní u nás. Určite si vieme predstaviť, ako sa tu bude tvrdo operovať rusofóbiou atď. Keď spomenieme ešte skupinku novodobých inkvizítorov, tak stredovek sa nám nebude zdať len takou vzdialenou časťou ľudských dejín.

Presadzujme systémovú zmenu, ktorá začína v podkopávaní kapitalizmu 

Čo k tomu všetkému dodať, ľudia si stále neuvedomujú, že systémová zmena a víťazstvo obyčajných pracujúcich nezačína pri vymenení jedných kapitalistických bábok za tie druhé, lebo naozajstná zmena a revolúcia sa začína práve vtedy, keď začnete odstraňovať kapitalizmus, ktorý rozdelil svet na hŕstku boháčov s obrovskými možnosťami a väčšinu porazených.

Takýto systém nebude nikdy demokratický a slobodný, lebo ten kto má obrovský kapitál, ten bude diktovať podmienky a kúpi si akúkoľvek politickú bábku a jeho stranu…

Preto bojujme za vytvorenie autentickej ľavice, ktorá sa postaví kapitalizmu a začne budovať lepší a spravodlivejší svet.

Nenechajte sa strhnúť do konzervatívno-nacionalisticko-neoliberálnych bojov, ale vydajme sa cestou naozajstnej systémovej zmeny, ktorú môže priniesť len antikapitalistická ľavica.

Voliť nestačí, organizujme sa! 

Miroslav Pomajdík – VZDOR-strana práce     

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *