Skip to content

Snem hnutia Socialisti.sk : Ľavica spája sily

Na sneme hnutia Socialisti.sk prebehlo spojenie so stranou Vzdor – strana práce. Delegáti snemu do pozície predsedu opätovne zvolili Artura Bekmatova a za podpredsedov Martina Štundu, Jaroslava Císara a Miroslava Pomajdíka.

Socialisti na svojom sneme tvrdo kritizovali súčasnú vládu pre neschopnosť zabezpečiť ochranu základných sociálnych práv obyvateľstva. Podľa podpredsedu Martina Štundu obyvateľov Slovenska čaká obdobie sociálnej nestability a súčasná vláda miesto hľadania možností ako eliminovať dopady ekonomických otrasov na obyvateľstvo míňa energiu na spory vo vnútri koalície, umlčiavanie opozície a zástupné témy.

Spojenie síl hnutia Socialisti.sk a Vzdor-SP je výsledkom niekoľkomesačných rokovaní. Ako zdôraznil Bekmatov je to prvé spájanie na ľavej strane politického spektra od roku 2004, kedy Smer pohltil niekoľko menších ľavicových strán. „Odvtedy sa ľavica len drobila. Som rád, že spolu s partnermi zo Vzdor-SP sa nám podarilo nájsť spoločnú reč a pevne verím, že tento krok bude impulzom aj pre ďalšie strany, ktoré sa hlásia k ľavici. Súčasnosť si vyžaduje spoluprácu, nie drobenie sa,“ povedal Bekmatov a dodal, že za strategických partnerov hnutie považuje najmä odbory, ktoré hája práva pracujúcich a združenia hlásiace sa k hodnotám ochrany sociálnych práv, ekológie a mieru.

Priamo na sneme bolo aj niekoľko zástupcov odborových organizácií. „Cením si na vás, že ochota pomáhať slabším je u vás úprimná a nie je poháňaná nejakými materiálnymi motiváciami či individuálnymi záujmami jednotlivcov,“ povedal František Gajdoš, viceprezident Konfederácie odborových zväzov, ktorý sa na sneme zúčastnil ako hosť.

Socialisti.sk sa na sneme venovali aj blížiacim sa komunálnym voľbám. Ľavičiari budú podľa vedenia robiť výber kandidátov, nie nábor. Ich záujmom je ponúknuť voličom kvalitných kandidátov.

Jednou z programových priorít hnutia v nadchádzajúcich komunálnych voľbách je rozvoj sociálnej ekonomiky a zakladanie sociálnych podnikov na úrovni samospráv. „Sú to podniky, ktoré uprednostňujú verejnoprospešný cieľ pred maximalizáciou zisku jednotlivca. V prípade, že sociálny podnik založí obec, tak jej to pomáha šetriť obecné peniaze, znižovať nezamestnanosť v regióne a zabezpečiť kvalitnejšie služby pre obyvateľov,“ povedal Bekmatov a ako príklad dobrej praxe uviedol sociálny podnik v obci Dobrá Niva. „Náš starosta založil v tejto obci sociálny podnik. Ten nielenže poskytol prácu dlhodobo nezamestnaným z obce, ale zabezpečuje výstavbu obecných nájomných bytov a robí to podstatne lacnejšie ako by to zabezpečila bežná súkromná spoločnosť. V Dobrej Nive vzniká dvanásť nájomných bytov. Vďaka sociálnemu podnikaniu tak naše hnutie dokázalo reálne vybudovať viac nájomných bytov ako Boris Kollár, ktorý ich zabezpečil nula, no zato celé Slovensko oblepil klamlivými billboardmi. Zvolení kandidáti za Socialisti.sk budú aj v ďalších regiónoch Slovenska zameriavať svoju pozornosť na budovanie nájomných bytov pomocou obecných sociálnych podnikov“ dodal Bekmatov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *