Skip to content

Pomajdík ( Vzdor-SP ) píše aj o nekalých praktikách nadnárodných korporácií u nás a opatreniach na ochranu našich pracujúcich

Naša strana bude prepojená s bojom pracujúcich na pracoviskách, organizovaním pracujúcich a posilňovaním ich vplyvu v samotných podnikoch, bude lídrom v sociálnych otázkach, kultúre, vzdelanosti, vede, ochrane prírody, či v prehlbovaní demokracie vo všetkých odvetviach.

Skončia dotácie, skončí podnikanie u nás: Aj toto je realita investovania nadnárodných korporácií u nás…

Dnes sa náš ( kapitalistický ) štát úplne vykašlal na vytváranie vlastných podnikov, privatizuje posledné majetky v rukách štátu, čo nám vždy vo veľkom ordinovala EÚ, ako hlavný ekonomický model, presunúť všetko do súkromných rúk. Predhadzujeme našich pracujúcich, ako lacnú pracovnú silu pre nadnárodné korporácie.

Aj pred rokmi vítal premiér Dzurinda nemeckú firmu Bodet & Horst, ktorá pôsobila vo Vrbovom. Prednedávnom išla fabrika do konkurzu. O zamestnanie prišlo 360 zamestnancov a zamestnávateľ im neráčil dať ani výpovede a ani nenahlásil žiadne hromadné prepúšťanie a nijako sa o nich nezaujíma. Zamestnanci nedostali výplaty za dva mesiace a táto spoločnosť nechala na Slovensku tiež státisícové dlžoby, či už štátu, mestu a dodávateľom. Väčšinu strojov majiteľ z fabriky odniesol… Povedzme si, že práve v roku 2010 vláda SR schválila spoločnosti Bodet & Horst pôsobiacej vo Vrbovom dotáciu na stroje vo výške 5,5 milióna EUR. Pre zaujímavosť, spoločnosť túto investičnú pomoc vyčerpala v decembri 2017 a len pár mesiacov po vyčerpaní dotácie zrazu nevyplatí mzdy a ukončí svoju činnosť na SR…

Spomeňme tiež prípad fínskej spoločnosti Ojala group, ktorá postavila fabriku v obci Kriváň. Majitelia tajne odniesli stroje a majetok fabriky, zo dňa na deň zavreli fabriku, nenahlásili ani hromadné prepúšťanie, zamestnanci nedostali výpovede, tesne pred sviatkami dali majitelia firmu do konkurzu a potichúčku rýchlo vyviezli všetok majetok a stroje bez vedomia zamestnancov, ktorí boli doma a tak ostali len prázdne haly. Pripomeňme si podniky Samsung, Panasonic a radu ďalších, ktoré u nás zatvorili svoje prevádzky a ktoré sa vyjadrili, že pracovná sila u nás je už pre nich pridrahá.

Koalícia KSS a Vzdoru-strany práce bude preto jednoznačne presadzovať, aby podnikatelia a nadnárodné korporácie, ktoré takýmto spôsobom hrubo porušia práva zamestnancov, nechajú za sebou dlhy a odídu podnikať do inej krajiny, aby jasne zakročili orgány EÚ, znemožnili takýmto korporáciám podnikať v iných krajinách EÚ, dostali zákaz predávať svoje výrobky na území EÚ, zmrazili ich majetky a vymáhali od nich všetky podlžnosti, ktoré za sebou zanechali v určitom konkrétnom štáte.

O daňových špekuláciách

K tomu si musíme pripočítať aj to, že Slovensko a väčšina štátov EÚ prichádza vďaka daňovej „optimalizácii“ nadnárodných giagantov cez daňové raje o riadne tučné príjmy do štátnej kasy. Najväčšie nadnárodné giganty ako Google, Apple, Amazon ( a to je len fliačik z celkového množstva takýchto spoločností ) platia prakticky mizivé dane len z malej časti svojho zisku a ako si vedia popresúvať svoje miliardové zisky cez rôzne daňové raje a vyhnúť sa tak zdaneniu.

O diktáte EÚ

Slovenská pravicová opozícia, „nezávislí odborníci“ z rôznych think-tankov, alebo ich podporovatelia sa vytešujú, že EÚ nám napadla zákon o odvodoch pre obchodné reťazce. Neuvedomujú si to, že tu nejde o to, kto ten zákon predkladal, ale ide tu o to, že EÚ nám môže nakázať zrušenie akéhokoľvek zákona, ktorý v parlamente, alebo referendom schválime a tu končí všetká sranda… Bolo by zaujímavé vidieť, aké by boli reakcie tých istých ľudí, keby EÚ zakročila proti zákonu z ich dielne, zákonu, ktorý podporujú voliči pravice, tam by im ten úsmev rýchlo zamrzol a začal by krik, ako nejaká „socialistická“ EÚ potláča demokraciu a suverenitu našej krajiny…

Potentáti z EÚ takto zakročili už proti množstvu krajín. Pamätáme si napr.. na referendum v Írsku, kedy Íri odmietli Lisabonskú zmluvu, no EÚ im pod hrozbou sankcií a vydierania prikázala spraviť nové referendum, lebo sa im nepáčilo demokratické rozhodnutie väčšiny Írov, ktoré išlo proti záujmom hlavných EÚ…

Pripomeňme si, že keď EÚ nariadila Grécku škrtať všetky sociálne výdavky a vo veľkom privatizovať významné strategické podniky Grécka, tak EÚ nijak nevadilo, že Grécko vynakladá rekordných 2,38% HDP na armádu, čo je po USA, najviac vrámci NATO.

Grécko kúpilo v tej dobe 6 fregát za 2,5 miliardy eur, vrtuľníky za 400 miliónov eur, bojové vozidlá a 6 ponoriek v hodnote miliardy eur. Povedzme si, že predajcami tejto bojovej techniky boli hlavne nemecké, francúzske a americké spoločnosti, no zisk neputoval len do súkromných rúk, ale aj do štátnych pokladníc týchto krajín, takže chápete, prečo sa drastické škrtanie naordinované EÚ vyhlo armáde, vlastné zisky sú samozrejme prvoradé…

Grécko muselo obmedziť aj pracovné práva a silu odborov, vďaka ktorým mali pracujúci vyššie platy ako máme my. EÚ zakázala Grécku kolektívne vyjednávanie odborov, čo bolo ďalšie víťazstvo oligarchie a oslabenie pracujúcich.

Veľa Slovákov argumentovalo, že grécke platy, dôchodky a sociálne výdavky sú neadekvátne veľké a že je dobré že ich budú znižovať a že sú tam tieto reformi. Je to niečo neuveriteľné, ako ste skočili na lep oligarchii, miesto toho, aby ste sa zamysleli, že to vaše platy, dôchodky a sociálne prostriedky sú tak extrémne nízke a nie grécke platy tak vysoké a začali sa búriť proti tým žobračenkám, ktoré tu zarábame.

EÚ nám týmto jasne ukazuje, že na Slovensku, či inej krajine  budú len také zákony, ktoré vyhovujú potentátom z Bruselu a keď nebudeme počúvať, tak nás čakajú sankcie, blokády, arbitráže, izolácia, nepokoje, destabilizácia a pri najhoršom aj nejaké tie represívno- vojenské akcie…

Ako výstižne hovorí jeden náš člen: „Pokiaľ štát schváli zvýšenie cien energii, zavedie poplatky v zdravotníctve, zozpredáva strategické podniky, alebo schváli niečo, čo zaťaží peňaženky bežných pracujúcich, vtedy EÚ a jej inštitúcie mlčia. Akonáhle sa niekto pokúsi, čo i len neparne siahnuť na zisky tých bohatých, alebo stačí naznačiť, že ich majú vysoké, už tu je v momente zásah z Bruselu…“

Mgr. Miroslav Pomajdík VZDOR-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *