Skip to content

Američania z košickej U.S. Steel vynášali dlhé roky stovky miliónov Eur zisku do USA: Miliónové platy riaditeľov a manažmentu

Taktiež sa nemodernizovala výroba, nakoľko práve ziskom z košickej oceliarne dotovali svoju domácu materskú spoločnosť. Tým pádom Američania vycicali čo sa dalo, nechali fabriku zanedbanú a zostarnutú, bez výrazných modernizačných prvkov a tak sa hovorí, že dnes by potrebovala oceliareň v Košiciach na modernizáciu približne miliardu Eur.

U.S STEEL totiž presúva prostriedky z oceliarne pri Košiciach do svojich zastaraných podnikov v USA. Oceliarne v USA sú tie psi a košická oceliareň tá dojná krava. Na začiatku síce aj do nej investovali. Nešlo však o žiadne veľké investície. Všetko to boli zabehnuté veci – lakoplastovacia linka, lis, valcové linky – na ktoré nepotrebovali zvláštne investície.

Zoberme si, že až na dva roky, U.S Steel Košice generovali stále zisk a vonkoncom nie malý a U.S Steel Košice boli dlhé roky jedinou oceliarňou skupiny U.S Steel, ktorá má kladné hospodárske výsledky a tak vďaka Košiciam znižujú obrovské straty materskej spoločnosti v USA. U.S Steel Košice vytvára až 20% tržieb celej spoločnosti. V roku 2013 fabrika získala od štátu lacnejšiu cenu elektrickej energie a podporu pri čerpaní eurofondov.

Povedzme si, že celá korporácia U. S. Steel dosiahla v roku 2018 zisk pred zdanením a započítaním úrokov vo výške 1,239 mld. USD. Košická pobočka U.S. Steelu mala za posledné roky nasledovné zisky: 2014- 57,1 mil. Eur, 2015- 43,2 mil. eur, 2016- 271 mil. Eur, 2017- 450 mil. eur a 2018- 127 mil Eur.

Mimoriadne zisky sa však len kozmeticky pretavili do zvyšovania miezd našim pracujúcim v košickom závode, modernizácie fabriky, no manažment a vedenie si prišlo, ako sme uvádzali vyššie, na rozprávkové odmeny a platy…

Miliónové platy riaditeľov a manažmentu

Pripomeňme si, že napr. niekdajší prezident košických železiarní U.S. Steel George Babcoke zarábal ročne 4,85 milióna eur. Terajší prezident košického U. S. Steelu Scott Buckiso zarobil napr. za rok 2017 – 1,48 mil. Eur a za rok 2018 už 2 477 462 dolárov !

Niekdajší generálny riaditeľ a prezident celej korporácie U.S. Steel Mario Longh zarábal ročne 12,3 milióna eur. Títo muži poberali takéto nehorázne platy aj v dobe, kedy ide U.S. Steel prepustil len v USA až 10% svojich zamestnancov. Je nehorázne, že v dobe keď U.S. Steel masovo prepúšťal, tak svojmu šéfovi Mario Longhimu zvýšili oproti predchádzajúcemu roku plat z 5,64 milióna na spomínaných 13,2 milióna dolárov. Terajší prezident celej korporácie U.S. Steel David B. Burritta zarobil za rok 2018- 11 590 073 dolárov

My navrhujeme, aby prestalo vedenie košického U.S. Steelu vyvážať zisk do USA, aby okresali svoje rozprávkové platy a tak uchovali pracovné miesta.

Pripomeňme si, že v roku 2012 po 10tich rokoch za symbolické Euro odovzdal U.S Steel oceliareň v srbskom meste Smederevo štátu. Ten ju nechal za pár rokov ozdraviť, takže naozaj to ide aj pod taktovkou štátu, no srbský štát ju nedávno predal za 46 miliónov čínskej spoločnosti He Steel. Takže aj to je jedna z možností, aby spoločnosť posunula celú košickú fabriku nášmu štátu.

Miroslav Pomajdík- Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *