Skip to content

Ako prišlo Slovensko predajom VSŽ Košice o stovky miliónov Eur: U.S. Steel kúpil od štátu VSŽ Košice za 60 miliónov dolárov, dnes sa hovorí o predaji za 1,5 mld. Eur…

ussHorúcou témou na Slovensku je predaj U.S Steelu Košice čínskej spoločnosti He Steel. Je však otázne, kedy k tomu dôjde. Hovorí sa o cene 1,4 až 1,5 miliardy Eur. Pripomeňme si, že v roku 2000 štát na čele s Dzurindom predal  vtedajšie VSŽ za smiešnych 60 miliónov Eur a spoločnosť dostala k tomu dlhé daňové prázdniny do roku 2010. Daňové prázdniny sa vzťahovali na sumu 430 miliónov dolárov, no túto sumu prečerpali U.S Steel už v roku 2008, no daňové prázdniny im skončili až v roku 2010. Zoberme si, že až na dva roky, U.S Steel Košice generovali stále zisk a vonkoncom nie malý a zoberme si, že U.S Steel Košice sú za posledné 4 roky jedinou oceliarňou skupiny U.S Steel, ktorá má kladné hospodárske výsledky a tak vďaka Košiciam znižujú obrovské straty materskej spoločnosti v USA. U.S Steel Košice vytvára až 20% tržieb celej spoločnosti.

Teraz si porovnajme tie obrovské podvody s VSŽ po roku 1989 (niekdajšia VSŽ – pýcha socialistického priemyslu, ktorá zamestnávala podstatne viac ľudí a ponúkala podstatne širšiu škálu výrobkov ), ktorý bol počas mečiarovskej rabovačky privedený na hranicu krachu a ktorý za babku predala Dzurindová pravicová vláda Američanom a pripravila Slovensko o jeden z najvýznamnejších strategických podnikov. Prečo nešla Dzurindova vláda cestou ozdravenia podniku a ponechania ho ako štátneho podniku, ale predala ho za smiešnu sumu 60 miliónov dolárov, s dlhodobými daňovými prázdninami a dnes U.S Steel za košickú oceliareň zinkasuje možno 1,5 miliardy Eur. Tu sa hovorí o rôznych kauzách okolo Bašternáka, Kaliňáka a podobne, kde sa bavíme radovo o niekoľko miliónov Eur, čo je síce pekné, no uvedomujú si Slováci, o koľko peňazí náš štát pripravila Dzurindová vláda predajom VSŽ Košice za 60 miliónov dolárov, keď dnes ho Američania idú predať za 1,5 miliardy. Veď tu ide o stovky a stovky miliárd, o ktoré prišiel náš štát a nikoho to nejak neinteresuje a nikto nepostáva pred domami Dzurindu, Mikloša a všetkých tých, ktorí umožnili predaj VSŽtky a pripravili nás o stovky miliónov EUR. Ako to, že kapitalistický štát, či za Mečiara, či za Dzurindu sa nedokázal postarať o taký strategický podnik a socialistický štát to zvládal bezproblémov a celé mesto a fabrika expandovali a rozvíjali sa?

Uvedomujú si vôbec Slováci, že vďaka daňovým prázdninám U.S Steelu Košice prišlo Slovensko o stovky miliónov Eur a to nehovoríme o množstve zisku, ktorý sa z tejto fabriky vyviezol do USA a Američania ani nemodernizovali výrobu, nakoľko práve ziskom z košickej oceliarne dotovali svoju domácu materskú spoločnosť. Tým pádom Američania vycicali čo sa dalo, nechali fabriku zanedbanú a zostarnutú, bez výrazných modernizačných prvkov a tak sa hovorí, že dnes by potrebovala oceliareň v Košiciach na modernizáciu približne miliardu Eur.

Američania si to teda spočítali dobre a vedia, že je čas predať fabriky čim skôr, aby sa na nej stihli ešte dobre napakovať, kým ešte z nej môžu vyťažiť čo sa dá a dokiaľ nevyplávajú na svetlo sveta podrobnosti v akom stave sa fabrika nachádza. U.S STEEL totiž presúva prostriedky z oceliarne pri Košiciach do svojich zastaraných podnikov v USA. Oceliarne v USA sú tie psi a košická oceliareň tá dojná krava. Na začiatku síce aj do nej investovali. Nešlo však o žiadne veľké investície. Všetko to boli zabehnuté veci – lakoplastovacia linka, lis, valcové linky – na ktoré nepotrebovali zvláštne investície.

Miliónové platy riaditeľov a manažmentu

Pripomeňme si, že napr. niekdajší prezident košických železiarní U.S. Steel George Babcoke zarábal ročne 5,18 milióna dolárov, čo je zhruba 4,85 milióna eur. Generálny riaditeľ a prezident celej korporácie U.S. Steel Mario Longh zarobil zarába ročne 13,2 milióna dolárov (12,3 milióna eur). Títo muži poberali takéto nehorázne platy aj v dobe, kedy ide U.S. Steel prepustil len v USA až 10% svojich zamestnancov. Je nehorázne, že v dobe keď  U.S. Steel masovo prepúšťal, tak svojmu šéfovi Mario Longhimu zvýšili oproti predchádzajúcemu roku plat z 5,64 milióna na spomínaných 13,2 milióna dolárov.

Američania čakajú s predajom možno aj kvôli dohode so štátom, ktorú podpísali v roku 2013 a ktorá obsahuje aj pokuty pre spoločnosť U.S Steel, keby predala fabriku do marca 2018, za čo by jej hrozila pokuta 10 miliónov dolárov, ktoré by musela vyplatiť štátu. Povedzme si tiež fakt, kebyže by predali fabriku do marca 2017, museli by zaplatiť štátu 20 miliónov. Po dátume marec 2018 už môžu Američania predať fabriku a nehrozí im žiadna pokuta od štátu.

Pripomeňme si, že v roku 2012 po 10tich rokoch za symbolické Euro odovzdal U.S Steel oceliareň v srbskom meste Smederevo štátu. Ten ju nechal za pár rokov ozdraviť, takže naozaj to ide aj pod taktovkou štátu, no srbský štát ju nedávno predal za 46 miliónov práve spomínanej čínskej spoločnosti He Steel.   

Za socializmu boli košické železiarne v rukách celého národa, vďaka tomuto gigantu mali desaťtisíce ľudí dôstojnú prácu z ktorej mohli spokojne žiť a nie živoriť ako dnes… znamenalo to obrovský rozkvet mesta Košice a obyvateľov v ňom. Dnes slúžia košické železiarne len pre úzku skupinu oligarchov, ktorí si z našej práce pakujú vrecká. Povedzme dosť systému, ktorý im toto všetko umožnil a tým je kapitalizmus.

My vo Vzdore- strane práce sa pýtame: Je to demokracia, ak počúvame, ako každý rok pre túto bandu pracujeme čoraz viac, ako stúpa produkcia, ako rastie ekonomika, no zároveň nás masmédiá poúčajú o tom, ako musíme žiť čoraz horšie, ako sú nevyhnutné škrty a ako vraj si žijeme nad pomery. Sú také médiá vôbec na strane človeka, keď sa skláňajú pred týmto otrokárskym poriadkom a nám hovoria, aby sme sa bičovali?

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *