Skip to content

Vzdor-strana práce bije na poplach, tetrov hlucháň nám rapídne vymiera: Podieľa sa na tom zlé hospodárenie v našich lesoch

Vzdor-strana práce sa dlhodobo venuje aj ekologickým a enviromentálnym témam. Pálčivým problémom v poslednej dobe je drancovanie lesov na Slovensku a ubúdanie drevín a krovín na ostatných územiach. V roku 2014 sa na Slovensku vyťažilo približne 9,4 miliónov kubíkov drvenej hmoty. Pripomeňme si, že za posledné roky socializmu sa u nás ročne vyťažilo približne 5 miliónov kubíkov dreva. To všetko ma aj za následok, že nám vymiera tetrov hlucháň, ktorý je bytostne spätý s hustými starými lesami. Za socializmu, keď v našich lesoch štát plánovito hospodáril, tak početnosť tetrova hlucháňa bola napr. v roku 1972 na úrovni 8 000 kusov a to sa vtedy ešte aj plánovite odlovil určitý počet hlucháňov.

Píše sa rok 2017, v kapitalizme žijeme už 28 rokov, zmenilo sa hospodárenie v našich lesoch, kde sa stal hlavným pánom zisk a trh, lesy sú drancované a začali v nich „hospodáriť“ kdejakí súkromníci, súkromné firmy a výsledok na seba nenechal dlho čakať. Tým, že sa v našich lesoch vo veľkom rúbe pre zisk, hlucháň stratil obrovské plochy na život, z ktorých úplne vymizol, alebo jeho početnosť drasticky poklesla, takže dnes sa odhaduje, že na Slovensku prežíva tak 700 až 800 kusov hlucháňov. Toto číslo je alarmujúce a pokles populácie hlucháňa sa stále nezastavil. Ako teda môžete vidieť, populácia hlucháňa klesla za 28 rokov kapitalizmu a vpustenia voľno-trhových princípov do našich lesov a prírody až o 80%…

Z nedávnej reportáže RTVS jasne vidíme, ako fungujú tzv. vtáčie územia na ochranu hlucháňa. Túto reportáž si môžete pozrieť TU.  Veselo sa v nich ťaží drevo a to dokonca holorubným spôsobom, čo má za následok devastáciu vhodného biotopu pre hlucháňa, čo ma fatálne následky na rozmnožovanie tohto druhu. Hlucháne na svoje prežitie potrebujú v lesoch kde sa vyskytujú cca.50 hektárové vhodné lesné územia, kde by sa totálne minimalizovala ťažba a keď už je tam ťažba nevyhnutná tak použiť výberkový, alebo aspoň podrastový spôsob hospodárenia. Podporovať prirodzenú obnovu lesa s obnovnou dobou nad 120 rokov. Od marca do júla úplne zastaviť v lokalitách tokanísk všetku hospodársku činnosť.

Štát musí jednoznačne ochrániť vzácne tokaniská hlucháňov a zriaďovať na týchto územiach bezzásahové zóny, kde by zachoval pralesovitý tip lesa ponechaný na samovývoj, čo sú najvhodnejšie biotopy pre hlucháňa. Keď sa tak nestane, tak aj z posledných území, kde sa ešte nachádza, tento náš kráľ hôr vymizne. Vzdor-strana práce preto vyzýva kompetentné ministerstvá, aby začali konať,spustili komplexnú ochranu hlucháňa, nie len na papieri, ako je tomu dnes, ale aj v praxi, čo značí prísnu kontrolu ťažby dreva v posledných lokalitách, kde sa hlucháń nachádza a zriaďovanie bezzásahových zón bez ľudskej činnosti na tokaniskách, ináč tento majestátny vták z našej prírody úplne vymizne.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *