Skip to content

Syriza skončila svoju falošnú „revolučnú“ hru:Grécka vláda schválila vládny návrh veriteľom

To, čo sme avizovali sa stalo realitou. Už dávno pred referendom v Grécku sme poukázali na falošnú hru vládnej Syrizy v Grécku, ktorá sa pasovala do pozície nového bojovníka proti finančnej oligarchii a neľútostnému diktátu zo strany tzv. Trojky. V Európe sa množstvo ľudí postavilo na stranu Syrizy, videli v nej novú revolučnú stranu nového tipu, no prehliadali fakt, na ktorý sme už dávno upozorňovali napr. v tomto vyhlásení http://vzdor.org/?p=931 , že táto strana nikdy nedeklarovala, že chce priniesť alternatívu voči kapitalizmu a že sa jedná o ďalšiu systémovú kapitalistickú stranu s radikálnejšími vyjadreniami.


Táto strana nechce nič meniť na tomto prehnitom kapitalistickom systéme, v ktorom vládne nadnárodná oligarchia, bankári a ich nasadené bábky vo forme kapitalistických strán, kde niektoré sa tvária ako ľavicové, niktoré ako pravicové a niektoré ako Syriza- strany nového demokratického tipu, čo je zase len pretvárka, lebo ide tak isto o kapitalistické strany, ktoré sa nikdy nepostavia systému. Syriza ukázala svoju pravú tvár a po referende, ktoré sama iniciovala, kde ľudia odmietli návrh tzv. Trojky, presadila v gréckom parlamente svoju verziu dohody s Trojkou, ktorá je prakticky na 95% totožná s tou, ktorú navrhla Trojka a ktorú odmietli obyvatelia Grécka v referende.

Komunistická strana Grécka (KKE) už pred referendom poukazovala na falošnú hru Syrizy a vyzývala ľudí, aby v nadchádzajúcom referende o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny, ktoré vyhlásila vláda SYRIZY, povedali jasné NIE návrhom EÚ, Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a tak isto aj návrhu vlády SYRIZY, pretože oba tieto návrhy obsahujú brutálne protisociálne opatrenia pre obyčajných Grékov. Vláda SYRIZY tak v podstate týmto referendom žiadala ľudí, aby schválili ich vlastný návrh veriteľom, čo je druhá strana tej istej mince. Klamala tak ľudí, ktorí si predsa nemôžu vybrať medzi jednou stranou tej istej mince.

Gréci sa musia postaviť a vyjadrovať všetkými prostriedkami a spôsobmi, že stoja proti EÚ a tzv. vládnemu plánu porozumenia. Ľudia musia brániť svoje práva v uliciach a na svojich pracoviskách a nedovoliť ďalšej privatizácii, ktorá všetky zdroje krajiny presúva do rúk nadnárodnych monopolov a oligarchie.

Vytriezvenie

Len niekoľko dní po eufórii z referenda, kde vyšli Gréci do ulíc a naivne verili, že dokázali zastaviť mašinériu Trojky, prišlo vytriezvenie vo forme schválenia vládnej verzie dohody s Trojkou, ktorá je na 95% totožná s tou, ktorú navrhla Trojka a proti ktorej tak Syriza brojila v referende, tak aké divadlo nám to Syriza pripravila. V 300-člennom gréckom parlamente hlasovalo proti vládnemu návrhu len 32 poslancov, samozrejme proti návrhu sa tvrdo postavila Komunistická strana Grécka a jej poslanci. Zo 149 poslancov vládnej strany Syriza sa symbolicky proti postavilo len 17 poslancov, ktorí sa buď zdržali, alebo vôbec na hlasovanie neprišli. Za vládny návrh pre veriteľov svorne hlasovali tak ľavicoví poslanci Syrizy, sociálni demokrati, kresťanskí demokrati, neoliberáli, konzervatívci, euroskeptici… celá veľká kapitalistická rodinka.

V médiách sa objavujú určité opatrenia, ktoré tento nový vládny návrh veriteľom prinesie Grécku, no skoro vôbec nehovoria o privatizačných opatreniach, na ktoré musia Gréci pristúpiť. Ide napr. o privatizáciu elektrárni, niektorých regionálnych letísk, či významných prístavov, otvoriť sa ďalšej privatizácii zo zahraničia v ostatných odvetviach hospodárstva, musia tiež liberalizovať trh s farmaceutickými výrobkami, liberalizovať pracovný trh, zvyšovať vek do dôchodku a podobne.

Predseda vlády Tsipras tiež vyhlásil, že nemá žiadne právo tajiť pred Grékmi, že opatrenia, ktoré musí krajina prijať, sú vzdialené predvolebným sľubom jeho ľavicovej strany Syriza, no podľa neho pomôžu gréckej ekonomike a veritelia im tak poskytnú dostatok financií, ktoré vyriešia grécky dlh.. SYRIZA zosmiešňuje ľudí, keď im hovori iba o jedinej alternatíve a tým je pre ňu EÚ a kapitalizmus, že iba tam sa nájde riešenie v prospech ľudí. Klamú ich tým, že zotrvanie v EÚ môže byť v ich záujme, aj keď v nej neprebehnú žiadne zmeny v jej kapitalistickej povahe.

Jedinou cestou je postaviť sa kapitalizmu

Kapitalistické zriadenie založené na vykorisťovaní človeka človekom musí byť nahradené socialistickým zriadením, v ktorom pracujeme spoločne pre seba, nie spoločne pre vrchných 5%. Neexistuje žiadna legislatívna úprava, ktorá zmení súčasnú situáciu bez toho, aby šla proti záujmom kapitálu, či už domáceho alebo svetového.

Z toho všetkého vyplýva, že keď raz chceme byť úspešní v porazení kapitalizmu, musíme sa zjednotiť v revolučnej marxisticko-leninskej organizácii, ktorá sa tak nechová len na papieri, ale aj v praxi a ktorá jediná je schopná pomôcť dezorientovaným masám, byť ich najväčšou oporou, čo sa vzápätí prejaví v zohraní jej hlavnej úlohy v nastolenej revolúcii.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce pre zahraničné záležitosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *