Skip to content

Stanovisko Vzdoru – strany práce k vyhrotenej atmosfére v spoločnosti, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej

Vzdor- strana práce so znepokojením sleduje vyhrocujúcu sa atmosféru v našej spoločnosti. Politický oheň výraznou mierou rozdúchava slovenská opozícia, ktorá sa z tejto brutálnej vraždy snaží vytĺcť maximum politického kapitálu, no pretrvávajúce aféry vládnuceho Smeru-SD im v tom náramne pomáhajú. Vzdor strana práce odmieta hystériu a hyenizmus, akým je zneužívaná téma na politický boj. Tento zápas, ktorý sa rozhára, vnímame ako zápas politických a ekonomických skupín o moc v štáte, ako aj o ovládnutie tohto priestoru, pričom ani jeden zo strán konfliktu proti sebe stojacich, nemá záujem o odstránenie kapitalizmu a o budovanie spravodlivejšieho zriadenia a tým sme odkázaní na opakovanie ďalších korupčných afér a zločinov aj v budúcnosti, bez rozdielu toho, ktoré kapitalistické strany budú momentálne pri moci.
Tak ako vládnuce strany, ktoré sú poprerastané veľkopodnikateľmi a finančnými skupinami, tak aj opozícia a skupiny na ňu napojené, bojujú o svoje ekonomické záujmy a presadenie svojej neoliberálnej predstavy fungovania štátu, kedy štát má byť iba akýsi nočný strážnik a všetko ostatné vyrieši „neviditeľná ruka trhu“, čo bude znamenať agresívnejší útok na práva pracujúcich. Strany opozície sa nemôžu zmieriť so skutočnosťou, že už druhé volebné obdobie sa nachádzajú v opozícii a nemajú možnosť zasahovať do riadenia štátu a do ekonomických procesov, preto sa snažia využívať emocie, hnev a strach ľudí, aby nimi manipulovali a pokúšali sa cestou pouličných nepokojov zvrhnúť vládu a dostať sa k moci.
Pripomíname, že Vzdor-strana práce nepodporuje v tomto zápase ani jeden politický tábor, ani jednu parlamentnú stranu, nakoľko všetky majú v programe hájenie kapitalizmu a s tým je spojená moc oligarchov, finančných skupín, boháčov, smotánky, kumulovanie ich majetkov, priepastné rozdiely medzi nimi a väčšinou spoločnosti a vykorisťovanie obyčajných pracujúcich. My stojíme v opozícii voči všetkým týmto stranám.     

Vzdor strana práce vyzýva spoločnosť k ostražitosti a pozornému sledovaniu vývoja. Nenechajme sa nevedome stiahnuť do zápasov skupín, ktorých náš život a naše problémy v podstate nezaujímajú. Chcú bežných ľudí zneužiť iba na svoje politické ciele. Zvyšovanie napätia v tejto dobe a rozdúchavanie vášní a emocii k ničomu dobrému viesť nemôže. Preto vyzývame opozíciu, aby od takéhoto konania upustila. Zároveň vyzývame ministra vnútra a policajného prezidenta, aby sa nad celou situáciou dôsledne zamysleli a svojou rezignáciou uvolnil stupňujúce sa napätie v tejto spoločnosti, čo mali spraviť už dávno, po prepuknutí ich prvých afér. Celé vyhlásenie nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:

Vzdor strana práce odmieta takéto vyhrocovanie situácie a zneužívanie vraždy na pokus o politický prevrat v spoločnosti. Na rozdiel od parlamentných politických síl, Vzdor strana práce sa reálne zamýšľa nad príčinami ktoré viedli a vedú k tomu, že sa v tejto krajine dožívame aj takto brutálnych činov. Okrem už spomenutého ekonomického a oligarchického prerastania Smeru-SD, príčiny vidíme ešte hlbšie. To že po našej krajine pobehujú členovia organizovaných skupín nie je náhoda a nie je to záležitosťou iba vlád Smeru-SD, nakoľko tie boli činné aj za pravicových vlád a len prešli z ich niekdajšej otvorene násilnickej formy do sofistikovanejšej a uhladenejšej formy a zamerali sa hlavne na ekonomickú trestnú činnosť. Veď si dobre pamätáme, čo všetko obsahuje spis Gorila a aká korupcia, klientelizmus, podplácanie, sociálne konflikty, útok na práva pracujúcich, vzostup finančných skupín, výpredaj strategických podnikov… sa spája s vládami pravice.
To, že v tejto republike sa nachádzajú oligarchovia a obrovské finančné skupiny, ktoré si môžu dovoliť takmer všetko, tiež nie je iba záležitosťou tejto vlády. Problém spočíva v kapitalistickom spoločenskom zriadní, ktoré je živnou pôdou pre organizovaný zločin a oligarchov. Ekonomický zápas v kapitalizme zákonite vedie ku konkurenčnému boju a vzájomnému požieraniu sa firiem. Tie ktoré tento boj neprežijú, na tie sa zabudne, ale naopak iné zosilnejú a zasa likvidujú a požieraju slabších.
Oligarchia nevzniká spôsobom, že sa niekto ráno zobudí a povie, že chce byť oligarchom , alebo veľkou finančnou skupinou. Je to prirodzený proces v kapitalizme a prirodzený rast. Kým sa s tých malých bezvýznamných stávaju veľkí ekonomickí hráči, ktorí si môžu dovoliť skúpiť takmer všetko vrátane politikov. V takomto prostredí je úplne jednoduché, keď sa bohatý súkromný sektor začne nejakým spôsobom priživovať aj na peniazoch štátu, či eurodotáciach, nakoľko je s kapitalistickými politickými stranami prepletený, a je mu úplne jedno, či ide o konzervatívcov, liberálov, sociálnych demokratov, nacionalistov, národniarov, či fašistov. Rovnaké je to aj so zločineckými skupinami, ktoré sa v takomto systéme cítia ako ryba vo vode.
Kapitalistický systém je tak prepletený, že tento stav by mohol zastaviť jedine pád kapitalizmu, ako spoločenského systému, ale rozhodne nie výmena jedných za druhých, ktorí sú v konečnom zmysle takí istí, ako tí, proti ktorým vystupujú. Je to ako kupovať si horalku v inom obale, v tej jednej je trochu viac orieškov a čokolády ako v tej druhej, no v konečnom dôsledku ide stále iba o horalku…
 Je nevyvrátiteľným faktom, že nebyť kapitalizmu, tak tu nemáme veľkokapitalistov, nemáme tu zločinecké skupiny a ani podvody na DPháčkach, pretože za socializmu boli podniky národné a celý zisk zostával na spoločnom stole. Dnes, keď zisk končí v súkromných vreckách a do štátu ide iba daň, tak sa z tých daní strácaju, alebo neefektívne využívajúm, či prelievajú obrovské sumy.

Vzdor-strana práce vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám Jána Kuciaka a  Martiny Kušnírovej. Tieto vraždy budú mať v našej spoločnosti ešte vážne dohry. Veríme, že sa našim štátnym orgánom podarí čo najrýchlejšie nájsť vinníkov týchto ohavných činov a zistiť, prečo a kto všetko stál v pozadí zločinu.

Odpočívajte v pokoji ! Česť vašej pamiatke !

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *