Skip to content

Španielsko má prvýkrát po 80-tich rokoch komunistických ministrov a prvú širokú ľavicovú koaličnú vládu: Voľme ľavicový REŠTART aj na Slovensku !

V Španielsku sa prepisovala história. Od konca občianskej vojny v roku 1939, kedy fašistický diktátor zvrhol vládu Ľudového frontu, nevládla v krajine široká ľavicová koalícia, ktorá by v sebe zahŕňala sociálnych demokratov, socialistov, antikapitalistickú ľavicu a komunistov, s podporou ďalších ľavicových regionálnych strán.

Od konca občianskej vojny v roku 1939 až do teraz nesedel vo vláde žiaden komunista, to sa teraz zmenilo, kedže Komunistická strana Španielska sa stala súčasťou koalície a jej líder Alberto Garzón sa stal dokonca ministrom pre spotrebiteľské záležitosti. V novej vláde však nebude jediným komunistom, nakoľko ministerkou práce a sociálnych vecí sa stala Yolanda Diaz, ktorá je líderkou Zjednotenej ľavice v Galícii a Komunistickej strany Galície, ktorá patrí do federácie Komunistickej strany Španielska a Zjednotenej ľavice.

Nová ľavicová kolícia má krehkú väčšinu, ktorú podporuje 167 poslancov. Najsilnejšou stranou v koalícii je Španielska socialistická robotnícka strana, ktorá má 120 poslancov a volebná koalícia antikapitalistickej ľavice Podemos- Zjednotená ľavica ( ktorú vedie Komunistická strana Španielska ) má 35 poslancov.

Väčšinu získali aj vďaka tomu, že vládu podporilo 6 poslancov z Baskickej národnej strany a niekoľkých malých regionálnych strán a aj vďaka tomu, že 18 poslancov sa zdržalo hlasovania, vrátane najsilnejšej katalánskej separatistickej strany Republikánskej ľavice Katalánska a menšej ľavicovej separatistickej baskickej strany, čím umožnili vznik novej ľavicovej vlády.

Na konci februára čakajú Slovensko voľby. Aj na Slovensku kandiduje do volieb autentická antikapitalistická ľavica Socialisti.sk, na ktorej kandidátke kandidujú aj členovia VZDORu-strany práce a Frontu ľavicovej mládeže. Preto aj na Slovensku máte šancu rozhodnúť o tom, aby sa autentická antikapitalistická ľavica dostala do parlamentu a začala posúvať Slovensko do ľava, alebo nás čaká vláda neoliberálnej a konzervatívnej pravice, či vlády Smeru-SD, závislej od podpory fašistov!

Nedopusťme takéto scenáre, podporme jedinú spoločnú autentickú ľavicovú kandidátku Socialistov.sk !  Preto rozhodnime sa správne, voľme ľavicový reštart pre Slovensko, ktorý má číslo 25 !    

Mgr. Miroslav Pomajdík ( VZDOR-strana práce )- Kandidát č. 14 na kandidátke strany Socialisti.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *