Skip to content

Masovú migráciu spôsobujú západné korporácie a vlády:Nehádžme vinu na ich obete

11182318_840469512669429_1883878140110224906_nProtesty proti imigrantom namiesto toho, aby šli po príčine migrácie, zhadzujú vinu na jej obete. Namiesto uvedomovania národa otupujú jeho myslenie fašistickým populizmom. VZDOR-strana práce so znepokojením sleduje vývoj v súčasnej Európe ale i v celom svete, aj keď tento vývoj sme v podstate už dávno predpokladali, nakoľko kapitalizmus zákonite smeruje do sociálneho chaosu o vojnových príprav. Kapitalistický režim sa snaží vytĺcť čo najviac kapitálu s čo najmenšími nákladmi predovšetkým na tzv. „ľudské zdroje“. Odohráva sa tvrdý boj o trhy, nerastné suroviny, snahy o ich prerozdelenie a celoplošnú privatizáciu aj za cenu zabíjania.

 

Existuje obrovský nedostatok napriek pokročilému štádiu výroby. Tento nedostatok sa prejavuje aj v obrovskom prebytku majiteľov korporácií. Súčasťou tohoto otvoreného kapitalistického útlaku je aj tzv. vysťahovalectvo. Vysťahovalectvo sme poznali aj u nás za prvej republiky, kedy museli odísť státisíce ľudí za prácou do Ameriky, aby mali ich rodiny chlieb.

Vysťahovalectvo za prácou poznáme vo veľkej miere aj dnes. Vysťahovalectvo poznajú aj obyvatelia bohatej no vykorisťovanej Afriky, Ázie či Latinskej Ameriky.

Šťastím pre človeka je žiť doma, v dostatku a v mieri

Vysťahovalectvo je celkovo negatívnym javom – je to javom kapitalistického systému, kde existuje rozdelenie sveta na krajiny bohatého a chudobného kapitalizmu, kde vždy existovalo a existuje vykorisťovanie národa národom. Šťastím pre každého človeka nie je utekať z domova z existenčných dovodov, alebo pred vojnou. Tí ľudia sú k tomu – podobne ako naši predkovia – nútení.

Niekoľko príkladov: Západný kapitál tvrdo bojuje proti národnooslobodzovacím vládam tretieho sveta, nepripustí, aby nerastné bohatstvo patrilo ľudu danej krajiny. Nedovolí znárodnenie a teda demokratizáciu riadenia hospodárstva, chce ho mať len pre seba a pre svoje zisky.

Cudzinec = nepriateľ???

Susedné Maďarsko je živým príkladom kam vedie xenofóbia. Každý cudzinec je automaticky podozrivá osoba. K obdobným náladám dochádza aj v ostatných európskych krajinách. Európania poznajú vojnu prevažne len z brakových amerických filmov, nedokážu si predstaviť realitu boja o holý život a aj preto skĺzavajú k podobnej xenofóbii, kde týchto imigrantov označujú automaticky za vrahov, násilníkov, a vobec ich nechápu ako utečencov, ale ako organizovanú skupinu, ktorá prišla dobyť Európu.

Nedokážu pochopiť že utečenci nič nemajú, pohoršujú sa nad faktom, že ich stovky stoja pri cestách a snažia sa dostať do kamiónov ako by život v táboroch pod holým nebom bol niečim príjemným. Opakujeme preto, že tento stav je negatívny pre obe strany. Každý, kto sa ich v niečom zastane alebo snaží pochopiť je označovaný ako „zradca národa“

Migrácia áno – utečenectvo a vysťahovalectvo nie

Mnohí označujú imigrantov ako hlúpe čierne kriminálne opice. Je veľký rozdiel z akého prostredia človek prišiel. Ak nadnárodný kapitál drží krajiny tretieho sveta v takej chudobe, že vzdelanie je výsadou, k bankomatu sa chodí s ochrankou, násilnosti sa páchajú aj pre konzervu s paštétou a bezdomovci sú radi, že spia na ulici za mrežami, tak nemožeme očakávať, že z takého prostredia prídu slušní a vzdelaní ľudia. Častokrát sa ale jedná aj o ľudí, ktorí nie sú žiadnymi kriminálnikmi, len si chcú zachrániť život pred ISIS.

VZDOR strana práce preto bojuje proti príčinám ekonomickej migrácie a vojnovému utečenectvu – a teda proti kapitalistickému zriadeniu, a želá si, aby ľudia cestovali po svete predovšetkým z iných dovodov – spoznávanie iných krajín, štúdium, kariérny postup, medzinárodné projekty. A ak sa bude chcieť niekto presťahovať do inej krajiny, tak to nebude z existenčných dovodov.

Pokiaľ ide o tzv. náboženských radikálov, tak proti nim je potrebné zasiahnuť. Rozlišujeme medzi veriacimi moslimami a terorisickou organizáciou Islamský štát a nevylučujeme, že jej členovia sa budú snažiť využiť vlny migrácie k prepašovaniu svojich členov do Európy.

Kresťanstvo, islam a ostatné náboženstvá sú podľa nás všetky rovnako spiatočnícke. Preto nesúhlasíme s názormi, že napr. treba uprednostňovat utečencov s kresťanskou vierou. Práve toto je v rozpore s oným právom na slobodu vierovyznania a rovnoprávnosť ľudí bez ohľadu na ich náboženstvo, rasu, pohlavie, národnosť a pod. Každý kto chce pracovať, vzdelávať sa a slušne žiť má právo si slobodne zvoliť krajinu v ktorej chce žiť. Hlavne v prípade ak v jeho rodnej krajine je vojna, chudoba a ideologické cárstvo zavinené kapitalizmom.

Svetový kapitál cez bábkové vlády USA a EÚ vraždí obyvateľstvo celého sveta

Západné korporácie spolu s tajnými službami a kapitalistickými armádami spravili už desiatky vojenských pučov v krajinách, kde mal byť ohrozený ich zisk. Uveďme si posledné príklady: Spoločnosti SHELL a Chevron viedli vojnu v delte Nigeru o ropné polia. (Viac o ropných vojnách na blogu „Vojna pre ropu“).

Francúzsko a USA sami iniciovali bombardovanie bohatej Líbye s vysokým životným štandardom, neváhali dosadiť aj fanatických hrdlorezov ak im to prišlo vhod. Západné krajiny tiež destabilizovali Sýriu. Úplnou samozrejmosťou je, že kapitalisti vlastia lesy, vodu, či bane a vzbury potláčajú streľbou (napríklad http://pirosik.blog.pravda.sk/2012/08/20/strelba-do-banikov-v-jar-%E2%80%93-kto-koho-okrada/ ) ako tomu bolo napríklad v JAR. Pýtame sa teda – z čoho majú tí ľudia žiť? Čo im

ostáva? Veď podobné otázky si už roky kladieme aj na Slovensku.

Odstrašujúcim príkladom kam až neoliberálny kapitalizmus dokáže zájsť je plat riaditeľa spoločnosti Rangold Resources, ktorý zarába oproti svojim zamestnancom (do úvahy sa berie porovnanie s priemerným platom jeho zamestnancov) , ktorí na neho „makajú“ najmä v afrických baniach, až 1 500-násobne viac!

My sme na rozdiel od fašistických populistov ľudia

My sa naozaj pýtame – prečo tí ľudia musia utekať? Kto za to može a ako to vyriešiť? My nie sme proti EÚ preto, lebo sem púšťa imigrantov, ale (aj) preto, lebo sama svojou politikou túto migráciu spôsobuje! Otázka nestojí či vpustiť alebo nevpustiť, otázka stojí ako to vyriešiť, pretože mnohí z tých, ktorí zbierajú podpisy pod Kotlebovu petíciu by z danej krajiny utekali v prvej línii.

VZDOR – strana práce

11182318_840469512669429_1883878140110224906_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *