Skip to content

Stanovisko VZDORu- strany práce ku kríze tripartitného rokovania: Krajniak sa nám krásne vyfarbil…

VZDOR– strana práce dôsledne odsudzuje arogantné správanie ministra práce, socialnych veci a rodiny Milana Krajniaka, ktoré bolo príčinou odchodu odborárov z rokovania tripartity. Minister Krajniak realizuje tvrdú pravicovú protiľudovú politiku, ktoréj základom je šliapanie po právach tých najchudobnejších a naháňanie ziskov tým bohatým,

Už roky je zaužívaná výhovorka, že sme v ťažkom a zložitom období. Vždy keď sa jedná o základné oprávnené požiadavky tých najnižších primových skupín, vždy sa prichádza s argumentom, že na vyššie mzdy nemáme a to vždy len preto, lebo je potrebné udržať zisky tých bohatých. Keď príde na rád pseudoargument, že sa treba uskromniť, vždy sa automaticky očakáva, že uskromňovať sa budú a musia práve tí chudobní. Baviť sa o zisku a jeho výške u tých bohatých sa považuje za neslušné a nevhodné.

V praxi platí a v kapitalizme aj vždy bude, že hlad nie je preto, lebo nevieme nasýtiť tých chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť, pažravé gágory tých bohatých. Bieda nie je preto, že nemáme pár eur pre tých chudobných, ale preto, že nestíhame napchávať bezodné peňaženky a účty tých bohatých.

Vzdor – strana práce bude nielen teraz, ale aj vždy v budúcnosti stáť na strane tých, ktorí sú týmto systémom najviac utláčaní, teda na strane chudobných, na strane nízkopríjmových vrstiev a preto jednoznačne požadujeme, aby bol dodržaný platný zákon o automatickom narastaní minimálnej mzdy, ktorá má tvoriť 60% tej priemernej.

Na druhej strane otvorene a jednoznačne odmietame streštený nápad o tzv. štartovacej minimálnej mzde, ktorá by mala byť výrazne nižšia, ako základná minimálna mzda a mala by platiť pre zamestnancov, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní (viac ako 12 mesiacov). Tento nápad považujeme za protiústavný nezmysel, nakoľko už z názvu minimálna mzda by malo byť každému jasné, že keď je niečo minimálne, nemožno to podliezť hlúpym pridaním slovka „štartovacia“. Nehovoriac o tom, že takýto zámer je aj diskriminačný, pretože na pracovisku môžu byť naraz prijatí dvaja zamestnanci, kde jeden z nich bol na úrade práce evidovaný 12,5 mesiaca a druhý 11,5 mesiaca. Teda rozdiel v ich evidencii na UPSVaR je iba jeden mesiac, ale pri vykonávaní presne rovnakej práce, by bol jeden z nich otvorene a výrazne diskriminovaný.

Vzdor – strana práce bude vždy podporovať všetky aktivity odborových zväzov, ktoré budú smerovať k rastu miezd a k zlepšovaniu pracovného prostredia a pracovných podmienok. Roky sme tu zažívali v praxi filozofiu o potrebe zvyšovania produktivity práce, teda aby človek pre svojho zamestnávateľa, za rovnaký plat odviedol viacej práce a teda vytvoril pre neho tým pádom aj vyšší zisk.

30 rokov tu bola nezastaviteľná tendencia o ochrane záujmov tých bohatých a ich ziskov a všetko sa tomu muselo prispôsobovať. Je čas kartu obrátiť a začať sa v prvom rade baviť o právach, životných a pracovných podmienkach práve tých, ktorí v kapitalizme hodnoty tvoria a to vždy boli, sú a budú pracujúci. Bez ich práce by nevzniklo ani jedno euro zisku.

Za vyššie mzdy, za zlepšovanie pracovných podmienok, za lepší a dôstojnejší život.

VZDOR –strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *