Skip to content

Počkali sme si na Fica, kedy si počkáme na Pentu?

1939940_734941663202871_518527681_nZdravotníci nemocníc Trenčianskeho VÚC si v Prievidzi počkali na Fica. Mali na to viacero dôvodov. Predovšetkým úbohé mzdy vo VÚCkarských nemocniciach, ktoré sú na pokraji krachu. Fica takto „vítalo“ približne 200 ľudí, a to nielen zamestnancov nemocníc Bojnice, Myjava a Považská Bystrica. Nechýbali medzi nimi ani členovia Vzdoru- strany práce, ktorí dostali aj možnosť vystúpiť s príhovorom. Prítomným tiež rozdali desiatky letákov s  požiadavkami v zdravotníctve.

Útoky na mzdy

Zamestnanci týchto nemocníc pracujú neraz za mzdy okolo 300 € mesačne, nemocnice sú zadlžené a bez peňazí. Práve v neďalekej bojnickej nemocnici bolo ohlásené znižovanie platov o 150-200 eur mesačne! Situácia je už dlhodobo neznesiteľná, ako sme  informovali v minulosti.

Zrovnoprávnenie nemocníc

Zamestnankyne (nejde len o zdravotné sestry, ale aj o ostatný nemocničný personál) nemocníc nám vysvetlili ich hlavné požiadavky: predovšetkým zrovnoprávnenie platov medzi nemocnicami, ktoré sú priamo pod kontrolou štátu a tými, ktoré sú pod VÚC. „Za tú istú robotu by sme mali dostať taký istý plat“, vysvetľuje nám jedna z nich. „Bolo by dobré, ak by všetky nemocnice prešli pod štát“, dodáva zamestnanec NsP Myjava.

Zdravotníctvo pre zisk

Mnohé transparenty vyjadrovali nesúhlas s celoplošným pridelením (ministrom Rašim) záchraniek súkromnej firme Falck. „Keď to patrilo pod nemocnice, tak z toho tá nemocnica aj niečo mala, takto to všetko ide do súkromných rúk“. Každá stanica rýchlej zdravotnej pomoci od štátu dostáva mesačný paušál približne 17 000 eur, služba s lekárom okolo 28 000 eur. Za kilometer jazdy účtuje 79 centov navyše. „Oficiálne sa zisk pohybuje okolo 5%, ale podľa mojich prepočtov nákladov na mzdy, nájom, opotrebenie zariadenia a ďalších nákladov, to môže byť aj okolo 6500 eur mesačne“ uviedol náš zdroj zo zdravotníctva. Peniaze, ktoré ostali nemocničným záchrankám v minulosti, šli späť do nemocnice. Takto končia vo vreckách súkromníkov.

Ďalšou kapitolou sú zdravotné poisťovne, ktoré tu nie sú pre zabezpečovanie starostlivosti, ale pre tvorbu zisku a vysokých prémií. Práve zdravotné poisťovne držia mnohé nemocnice v šachu. „Na čo má slúžiť taká poisťovňa? Predsa na to, aby zabezpečovala zdravotnú starostlivosť, a to do posledného eura, ktoré bolo na tento účel odvedené, na nič iné zdravotná poisťovňa slúžiť nemá a dnes to tak nie je. Práve tu sú najväčšie úniky peňazí, aj preto dnes stojíme tu. Súkromný sektor nemá v zdravotníctve čo hľadať. Všetko ziskové si rozobrali a tam, kde sa treba len starať, to nechali štátu “, myslí si predseda Vzdoru-HP Stanislav Pirošík.

Za zamyslenie stoja aj ďalšie dôležité položky v zdravotníctve – lieky a prístroje. Platíme za lieky, ktoré sme preplatili už tisíckrát. Lieky, ktoré majú pomerne nízke vstupné náklady sa predávajú za vysoké sumy, prístroje, ktoré majú zachrániť život sa predávajú za galaktické sumy. Prečo to tak je? „Trhový systém – trhové ceny. Tu sa všetko vyrába s vidinou zisku, nie s vidinou pomôcť človeku. Ak by sme odstránili kapitalistický systém, ceny liekov by prudko klesli, lebo odpadá parazitizmus koncernov. Tým pádom by ani poisťovňa nemusela platiť toľké peniaze“ dodáva Pirošík.

1907571_734941693202868_206703528_nDvojaký meter alebo triedny boj

Pokiaľ sa niekto snaží obmedzovať alebo vyhnať súkromný sektor z verejného zdravotníctva, okamžite má na krku žalobu. Slovenská republika napríklad prehrala súd so spoločnosťou Achmea, ktorá vlastní Union. Na to nám boli zablokované účty a Slovensko bolo pokutované sumou 22 miliónov eur! Koho teda chránia európske súdy? Milióny obyvateľov Slovenska alebo hŕstku finančníkov? „Keď znížia plat nám, pošlú nás do existenčnej núdze, nikomu zo samozvaných analytikov to nevadí, nik sa nepohoršuje, nik nevrazí milióny do reklamnej kampane proti tomu. Napriek tomu, že my nevieme čo bude zajtra a finančné skupiny by si aj naďalej žili skutočne nad pomery. Po ľuďoch sa môže skákať ale božechráň, aby finančné skupiny prišli o cent zo zisku“, povedal Pirošík vo svojom príhovore.

AntiFico nestačí

Klamstvom súčasného režimu je okrem iného aj to, že nám predhadzuje domnelých vládcov – politikov, pričom skutočná moc je v rukách kapitalistov (tí vlastnia a teda ovládajú hospodárstvo). Vyzúrime sa na politikovi a proti finančným skupinám, ktoré riadia krajinu (ale ani proti režimu, ktorý im to umožňuje) sa nepostavíme. Nemali by sme si takto spoločne nabudúce počkať napr. pred sídlom Penty? Nemali by sme svoje platy okrem Ficovho platu porovnávať tiež so ziskami poisťovní? Potrebné je si naozaj uvedomiť, že kapitalistická ekonomika tu nie je pre človeka, ale len pre ekonomiku samotnú, v nej je hnacím motorom maximálny zisk, človek ju nezaujíma. A pokiaľ toto zriadenie nezničíme, tak to lepšie nebude. Musí byť nahradené takým zriadením, kde sa vyrába pre potreby obyvateľstva. Namiesto Fica prídu iní – o nič lepší (alebo ešte lepší?) zlodeji a dohadzovači.

1525340_734941683202869_1628410985_n

Bez jednoty to nepôjde

Jedným z dôvodov, prečo sme založili Vzdor-strana práce, je spojiť a zorganizovať vykorisťovaných proti kapitalizmu. Pokiaľ budeme riešiť veci len vtedy, keď sa týkajú bezprostredne nás, tak sa zmení len málo, lebo vždy budú protestovať len dotknutí. My však potrebujeme, aby sa človek postavil za človeka, nie len kolega za kolegu a sami v tom chceme ísť príkladom.

Čo presadzujeme

Vzdor-strana práce je presvedčené o tom, že situáciu je možné zmeniť, avšak len silným tlakom zdola (pretože aj tlak peňazí zhora je veľmi silný). Musí sa tu spojiť zdravotnícka i nezdravotnícka verejnosť a musia sa spojiť ekonomické požiadavky s politickými, teda boje o platy a zmenu financovania spojiť s bojom za vyhnanie súkromnej sféry zo zdravotníctva. K tomu musíme využiť pracoviská, odbory, ale aj ulice, zastupiteľstvá či sociálne siete a internet.

Vzdor-strana práce parlamentnou aj mimoparlamentnou formou presadzuje tieto body:

  1. Absolútna podpora zamestnancom zdravotníctva, snaha o získanie podpory čo najväčšieho počtu zamestnancov ale i nezdravotníckej verejnosti
  2. Záchranné služby v rukách nemocníc
  3. Zrušenie súkromných zdravotných poisťovní, prísny dohľad nad štátnou poisťovňou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *