Skip to content

Nezaradené

Vzdor-strana práce gratuluje pracujúcim Volkswagenu k úspešnému štrajku: Dosť bolo lacnej pracovnej sily na Slovensku, pracujúci bojujme za to,čo nám patrí !

Vzdor-strana práce gratuluje pracujúcim z Volkswagen Bratislava k úspešnému a dovolíme si povedať aj k historickému štrajku na Slovensku. Členovia Vzdoru-strany práce boli osobne podporiť pracujúcich v areáli, kde sa konal štrajk a po osobných rozhovoroch s pracujúcimi sme boli veľmi potešení, koľko odhodlania v boji za svoje práva je v týchto ľuďoch. Toto vystúpenie pracujúcich z Volkswagenu dalo jasný odkaz celému Slovensku, aby sme jednotne, organizovane a odhodlane bojovali za svoje požiadavky a práva. Je to veľký precedens pre všetkých kapitalistov na Slovensku, že pracujúci sa u nás zobúdzajú a sú odhodlaní postaviť sa za svoje požiadavky a vytrvať. Musíme si uvedomiť, že toto je triedny boj, a v histórii to vždy fungovalo tak, že to čo si pracujúci nevydobyli sami, nikdy nedostali. História je plná príkladov bojov robotníckej triedy, kedy sa štátna moc a kapitalisti neštítili použiť akékoľvek násilie a represiu a veľa pracujúcich bolo aj chladnokrvne pozabíjaných.

Štrajk vo Volkswagene musí byť ráznym impulzom pre všetkých pracujúcich na Slovensku, aby aj oni bojovali za svoje práva, aby sa posilňovala ich súdržnosť a odhodlanie ísť si spoločne za tým, čo nám patrí. Dosť bolo nízkych platov, z ktorých nedokážeme uživiť naše rodiny. Dosť bolo lacnej pracovnej sily. Pracujúci sa musia začať v oveľa väčšej miere angažovať  v odboroch a tam kde nie sú, začať ich zakladať. Musíme tlačiť na zvyšovanie pokrytia zamestnancov kolektívnymi zmluvami a tiež musia pracujúci skoncovať s niektorými skorumpovanými funkcionármi odborov, ktorí stoja na čele organizácii v rôznych fabrikách na Slovensku a ktorí doslova kolaborujú s vedeniami spoločností a tie im diktujú, ako majú postupovať a oni robia iba to, čo im vlastník povolí. Je to teda aj memento pre pracujúcich, že keď určití predáci budú podkopávať snahy pracujúcich v jednotlivých závodoch, tak by mali zvážiť aj cestu založenia si novej odborovej organizácie, kde si zvolia progresívne a odhodlané vedenie, ktoré sa postaví za ich požiadavky. Je to aj budíček pre určitých vysokých funkcionárov z OZ KOVO, aby prestali byť nejakým poslušným psíčkom oligarchov zo SMERU-SD a postavili sa za zamestnancov, ktorých musia hájiť a aby boli smelí vo svojich požiadavkách a nebáli sa ísť do konfrontácie a ostrých štrajkov. Vzdor-strana práce volá po vzniku revolučných odborov, ktoré začnú klásť aj politické požiadavky a stanú sa novými piliermi antikapitalistického boja. Takéto odborové hnutie bude postrachom buržoázie, ktorá bude robiť všetko preto, aby ho zlomila. 

Čo všetko si vybojovali zamestnanci Volkswagenu vďaka štrajku: tabuľkové tarifné mzdy sa zvýšia o 4,7 % k 1. júnu, ďalších 4,7 % si zamestnanci pripíšu k 1. januáru 2018 a zvyšných 4,1 % od 1. novembra 2018 do 31. augusta 2019. Budú zrušené tarifné triedy 1 a 2 a noví zamestnanci pri nástupe do zamestnania budú hneď v tarifnej skupine 3 a tí zamestnanci, ktorí sú dnes v tarifnej skupine 2, budú preradení do skupiny 3, pracujúci dostanú o 1 deň dovolenky naviac, počas prvých troch dní pracovnej neschopnosti vyplatí spoločnosť náhradu príjmu vo výške 40 % priemernej mzdy a vyšší bude aj príspevok pre dobrovoľných darcov krv, jednorazová platba vo výške 500 eur k 1. 6. 2017 pre všetkých zamestnancov – rovnaká suma pre všetky tarifné triedy.

Tiež ste si mohli pri tomto štrajku všimnúť tú antikampaň zo strany určitých novinárov, analytikov, ekonómov, politikov, predstaviteľov zamestnávateľov a vedenia podniku. Snažili sa zdiskreditovať celý štrajk pred očami verejnosti a vzbudiť u nás dojem, že ide o prehnané požiadavky protestujúcich, že to ohrozuje zamestnanosť, ekonomiku Slovenska, že sa staneme nelukratívnou krajinou pre investorov, že veď tam zarábajú oproti iným Slovákom nadpriemerne a podobne… Prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Juraj Sinay doslova vyhlásil: „Ostrý štrajk, ktorý sa začal vo Volkswagen Slovakia vážne ohrozuje zamestnanosť, ekonomiku a pozíciu Slovenska na svetových trhoch. Zároveň si dovolím dodať, že odbormi prezentovanú požiadavku na rast miezd o 16 % vnímame ako výrazné ohrozenie konkurencieschop­nosti celého automobilového priemyslu v regióne Visegradskej štvorky.“  či minister Žiga, ktorý označil požiadavky odborárov za iracionálne a že to môže ohroziť investovanie Volkswagenu na Slovensku. Tu jasne vidno, na koho strane Žiga stojí a koho záujmy háji. Spomeňme aj podpredsedníčku SaS Kiššovú: „Za relevantné by som považovala mzdy na Slovensku, nie nemecké, pretože aj spoločnosť Volkswagen sa z istého dôvodu pre Slovensko rozhodla. Ak by sa všetky náklady vyrovnali  nákladom v Nemecku, tak by si asi prvú otázku položili, prečo by vlastne mali mať takúto investíciu na Slovensku.”  Takže, keď to rozmeníme na drobné, táto pani politička jasne odkazuje pracujúcim, že veď prečo bojujete za výrazné zvyšovanie svojich platov, keď zahraničné korporácie tu investujú len kvôli tomu, že sme lacná pracovná sila a to je naša výhoda, že nadnárodné koncerny tu stavajú svoje podniky kvôli tomu, aby čo najviac ušetrili na pracovnej sile a vydolovali z tadeto čo najviac kapitálu pre seba a teda že tak to ma byť a tak je to správne…. Pripomeňme, že podobné platy a podmienky v ich domovských krajinách by im nikto netoleroval a tedy my sme čo, nejaký odpad, menejcenní ľudia, že máme znášať takéto podmienky a byť ešte šťastní a vďační… Celá táto antikampaň má za cieľ udržať pracujúcich v pasivite, aby boli poslušnou lacnou pracovnou silou, ktorá bude vytvárať obrovské zisky pre kapitalistov a oligarchov a nebudú sa proti tomu búriť. Páni kapitalisti a im poplatní politici, analytici, celebrity, novinári sa boja jedného, že pracujúci sa prebudia, začnú čoraz viac bojovať za svoje práva a nezostanú len pri požiadavkách na zvyšovanie platov, ale začnú ohrozovať samotnú podstatu kapitalizmu a vykorisťovania v ňom. Boja sa uvedomelej pracujúcej triedy, ktorá môže v budúcnosti ohroziť ich kapitalistické panstvo, ich rozprávkové majetky, ktoré získali vďaka nášmu vykorisťovaniu.

Continue reading

VZDOR-strana práce odmieta vojenské provokácie a taktiku preventívneho úderu USA voči KĽDR: Práve USA sú tou krajinou, ktorá vojensky destabilizovala množstvo krajín sveta

Vzdor-strana práce nepovažuje KĽDR za hrozbu pre svet, tak ako to prezentuje novozvolený americký prezident Donald Trump. Pozrime sa na históriu KĽDR, ktorá sa nijako vojensky neangažovala a neangažuje vo svete a pozrime sa na históriu USA, ktoré vojensky zasahujú a destabilizujú množstvo krajín po celom svete a zanechali za sebou milióny mŕtvych. Práve vojenská prítomnosť USA v Južnej Kórey, obrovské zbrojenie tejto krajiny, vyvoláva protireakciu zo strany KĽDR, ktorá sa preto militarizuje tak isto, aby ochránila svoju suverenitu a odstrašila potencionálnych útočníkov od preventívnych útokov a intervencie. Práve vojenská vybavenosť je zárukou, že KĽDR neskončila ako Líbya, Irak, Afganistan, Sýria, Jemen a Srbsko, keď pocítili vojenskú intervenciu USA a západných mocností. 

Práve vojenská vybavenosť umožňuje tomuto neveľkému štátu rozprávať sa so “svetovými policajtmi” ako rovný s rovným, čo napr. pre Slovensko už dávno neplatí. Je tiež na pováženie, že KĽDR je napádaná za svoj jadrový program, no nikoho ani len nenapadne, aby sa jadrových zbraní zbavili USA, Izrael, Rusko, či západne mocnosti… Ako je možné, že jedna krajina môže mať jadrové zbrane a druhej to umožnené nie je? Čo je to za farizejstvo, aj keď si zoberieme, že práve USA sú jedinou krajinou, ktorá jadrové zbrane použila. To, že niektoré štáty vlastnia jadrové zbrane, bude vyvolávať u ostatných snahu, aby ich tiež vlastnili, aby sa im mocensky vyrovnali a teda bezpečnostne stabilizovali svoju krajinu, to je logická protireakcia. My voláme po totálnom jadrovom odzbrojení, až potom môže zavládnuť svet bez jadrových zbraní. Vzdor-strana práce tiež volá po zastavení navyšovania rozpočtov na armády, voláme po celosvetovom odzbrojení a až potom sa môže niečo reálne pohnúť. 

Continue reading

Za malú dymovnicu postavia predsedu Vzdoru-strany práce pred súd: Pri tunelovaní štátu sa naťahujú súdy roky, Pirošíka súdia do 4 dní

15094456_10208992100857204_498028697317442196_nHorúca správa o zadržanom predsedovi Vzdoru-strany práce Stanislavovi Pirošíkovi: Predseda je stále zadržiavaný políciou a rozhodli o tom, že sa musí dnes postaviť pred súd… Sranda, je , že keď niekto tuneluje náš národný majetok, okráda pracujúcich, porušuje všetky práva pracujúcich, čaká sa roky na súd, a ďalšie roky sa to vlečie a samozrejme potom sa to aj tak uhrá do stratena, tak predsedu Vzdoru-strany práce idú súdiť hneď do 4 dní…pri takýchto “prehreškoch” naše súdy pracujú veľmi rýchlo.. Za malú dymovnicu, ktorá trvala 5 sekúnd…súd… to sú nám veci. Členka Vzdoru-strany práce pri zásahu polície utržila zranenie na ramene, keď ju polícia brutálne povalila na zem a bude musieť navštíviť lekára, lebo má veľké bolesti. Žena, ktorá celý život poctivo tvrdo pracovala, dnes pracuje ako družstevníčka, aby prežila, ( pritom si už mala užívať dôchodok) kde pomáha udržiavať v pote a slzách naše poľnohospodárstvo, ktoré dostalo po 89 riadne rany, pocítila na vlastnej koži, ako to je, keď zasahuje moc v rukách kapitalistickej oligarchie… Vzdor-strana práce

Continue reading

Veľká antikapitalistická mobilizácia! Všetkých pozývame 17. novembra na antikapitalistickú manifestáciu do Bratislavy

14681632_10211236140359075_8449285993032489426_nVeľká antikapitalistická mobilizácia! Všetkých pozývame 17. novembra na antikapitalistickú manifestáciu do Bratislavy na Hodžovo námestie o 14:00. Príďte nás podporiť a povedať nie tomuto systému. Organizátorom akcie sú Vzdor-strana práce, Komunistická strana Slovenska a Front ľavicovej mládeže. Mobilizujte. Tešíme sa na vašu účasť. Vzdor-strana práce

Continue reading

Vzdor-strana práce na Strečne a Varíne: V duchu jednoty antifašistov a dvoch bratských národov (FOTOGALÉRIA A VIDEO)

14203293_10208362994449937_9017049587573804352_nAj toho roku sa VZDOR-strana práce zúčastnila i aktívne podieľala na príprave tradičného podujatia, kde sa už roky schádzajú antifašisti z oboch strán rieky Moravy. Účasť bola pomerne hojná, vo Varíne ju môžeme odhadovať aj do 200 ľudí. Prítomní boli členovia Klubu českého pohraničia, Komunistickej strany Slovenska, VZDOR-strany práce, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Frontu ľavicovej mládeže, Jednoty dôchodcov Slovenska i ďalších. Vo Varíne sme sa stretli pri soche príslušníka ZNB. K tejto soche delegáti jednotlivých organizácii položili vence a kvety. Za Vzdor-stranu práce položil kvety k pamätníku predseda Stanislav Pirošík s najbližšou rodinou. Vzdor-strana práce však na akcii vytvorila početný kontingent. Práve ZNB sa v okolí Varína podieľala na boji proti banderovským bandám. Zaznelo tu niekoľko príhovorov, či už o histórii bojov proti banderovcom, ale aj o súčasnom fašizme a banderizme, ktorý je po pro-západnom puči na Ukrajine opäť na nohách.

Continue reading

Vzdor-strana práce: EÚ smeruje k rozpadu a po nej musíme vybudovať nové solidárne spoločenstvo celej Európy

2011-04-19171613_^_u-flagHelena Růžičková v záverečnej scéne úspešnej trilógie Slunce, seno úplne správne stúpila jednou nohou do hovna, keď hovorila o našom návrate do Európy, ako by sme dovtedy boli v Ázii. Ten film natočený v roku 1991 celkom hodnoverne odráža mentalitu národa, ktorý napľuje sám na seba a vzhliada k “modernému vyspelému Západu”. Sú to presne tie názory, čo všetko by tu bolo, len keby nás 40 rokov nebrzdili boľševici. Nepochybne boľševici boli na planétu Zem vysadení lietajúcim tanierom a ich úloha bola jasná – zatiahnuť ručnú brzdu vývoja k šťastnej budúcnosti. Navzdory tomu, že kapitalizmus je schopný v priebehu 20 rokov vyvolať dve svetové vojny.

Continue reading

Vzdor-strana práce pozýva na protest pred UniCredit Bank v Bratislave: Nedajme si ohrozovať naše úspory!

13435332_140543093017440_8013229494597230500_nVzdor – strana práce pozýva občanov na protestné zhromaždenie pred budovou UniCredit Bank v Bratislave na ulici Šancova, ktoré sa uskutoční 24. júna o 15tej hodine. Cieľom nášho protestu je vyzvať banku, aby sa aktívnejšie angažovala v prípade Antona Mihálika – ten ako klient tejto banky prišiel o svoje celoživotné úspory, ktoré mal v banke uložené. O jeho príbehu sme vás na našej hlavnej stránke už informovali – článok o tomto prípade ako i video, v ktorom pán Anton Mihálik vysvetľuje celú situáciu, nájdete na tomto linku. http://vzdor.org/?p=1812

Mnohí si možno myslíme, že sa nás táto vec netýka, no nie je to tak. Takýto prípad sa môže stať hocikomu. Banka, ktorá má vaše peniaze ochrániť, to neurobí. Nezabránila nabúraniu sa do účtu pána Mihálika a ten prišiel o svoje celoživotné úspory. A banka v podstate mlčí. Kto mu teraz vráti peniaze, o ktoré prišiel? Dnes je to on, zajtra to môže byť ktokoľvek z nás. Nebuďme ľahostajní k problémom iných, pretože nikdy nevieme, kedy podobné problémy môžeme mať my. Príďte podporiť náš protest pred budovu UniCredit banky.

Continue reading

Odporcovia NATO pod drobnohľadom tajných služieb: V Poľsku obvinili predsedu strany Zmena zo špionáže

mq1.jpgPoliaci začínajú vo svojej krajine umlčiavať opozíciu voči NATO a kapitalizmu. Len pred nedávnom boli zatknutí a odsúdení štyria členovia Komunistickej strany Poľska za šírenie komunistických myšlienok a vláda sa snaží komunistov úplne zakázať, po vzore Ukrajiny a od našich susedov prichádzajú ďalšie znepokojujúce správy, kedy bol poľskou tajnou službou zatknutý predseda strany Zmena Mariusz Piskorski, ktorého obvinili z proruskej špionáže. Slovenský portál Topky.sk priniesol túto správu pod senzačným názvom: „Poliaci podnikli raziu na proruských agentov, prvý za mrežami…” Ako môžeme vidieť, Topky.sk majú už v tom jasno, oni už zadržaného politika označili za proruského agenta, len tak, bez žiadneho dôkazu, či súdneho procesu. Niektoré naše média vedia označiť človeka rovno za proruského špióna. Manipulácia a demagógia, aká sa stáva bežnou súčasťou našej žurnalistiky. Tajná poľská polícia zadržala a na výsluch predviedla aj ďalších predstaviteľov politickej strany Zmena. V dnešnej dobe si môžete vyslúžiť prezývku, že ste proruský ( čo v preklade znamená, že ste putinovec a rusofil, ktorý sa snaží spraviť zo svojej krajiny Putinov protektorát ) len za to, že sa postavíte proti NATO, americkým záujmom, či  proste sa odmietnete podvoliť hystérii, ktorá démonizuje Rusko a označuje ho za nejakú os zla, ktorá ohrozuje európsku civilizáciu….

Continue reading