Skip to content

VZDOR-strana práce vyzýva vládu, aby nevyplácala pomoc vrámci ekonomických opatrení na znižovanie následkov koronakrízy tým firmám, ktoré sú registrované v daňových rajoch

Tieto firmy riadne neprispievajú do nášho štátneho rozpočtu a preto by nemali dostávať pomoc z našich daní ! Toto opatrenie navrhujeme aplikovať aj na spoločnosti, ktoré vyplatia dividendy a spätne odkúpia svoje vlastné akcie. Takéto opatrenia už zaviedla dánska vláda.

Pamätáme si na aféru Panama Papers, kde sa v plnej nahote odhlalio to, ako najbohatší ľudia z celého sveta si ulievajú miliardy a milardy dolárov v daňových rajoch, aby sa vyhli ich zdaneniu vo svojich domovských štátoch?

Títo nenažranci takto násobili a násobili svoje majetky a tak dnes štátom chýbajú obrovské prostriedky, napr. na opatrenia pri epidémii koronavírusu.

Najväčšie nadnárodné giganty, ako Google, Apple, Amazon… platia prakticky mizivé dane len z malej časti svojho zisku a ako si vedia popresúvať svoje miliardové zisky cez rôzne daňové raje a vyhnúť sa tak zdaneniu.

Veď napr. spoločnosť Apple mala zisk na úrovni 34 miliárd USD a vďaka fiškálnym operáciám medzi daňovými rajmi to spravila tak, že platila dane len zo sumy 2,5 miliardy USD, čo je totálny výsmech…

Je zamlčovaným faktom, že keď v 50-tych rokoch 20.storočia platili najbohatší ľudia a spoločnosti na daniach v západných štátoch 4/5 všetkých daní, dnes je to naopak a 4/5 daní je na pleciach obyčajných pracujúcich a aj to je dôvod, prečo sú bohatí ľudia ešte bohatší a celá záťaž sa presunula na obyčajných pracujúcich. Toto je ten „spravodlivý“ kapitalizmus…

Jedným z opatrení je napr. zavedenie špeciálnej daňovej povinnosti pre miliardárov, ktorí by mali začať platiť 0,5% daň z ich bohatstva, či zaviesť sektorové zdanenie rôznych monopolov, oligopolov, telekomunikačného a finančného sektora.

Veď 26 najbohatších ľudí vlastní toľko, čo 3,8 miliardy ľudí a pred zdanením skrývajú majetok vo výške 8 biliónov dolárov. Čo napr. číní únik až 170 miliárd na daniach pre rozvojové štáty…. Miliardári každým dňom bohatnú o 2,5 miliardy dolárov, najchudobnejšia polovica sveta chudobneje každým dňom o 500 miliónov dolárov.

VZDOR-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *