Skip to content

VZDOR – strana práce ku vojne na Ukrajine

Predstavitelia našej strany posledné týždne s veľkými obavami sledovali vyhrocujúcu sa situáciu medzi Západnými mocnosťami a Ruskou federáciou. Ako sme už v predchádzajúcich príspevkoch napísali, jeden z neželaných, ale možných scenárov sa naplnil jednostranným uznaním DLR a LLR.

V tomto momente sa veci dali do pohybu a dnešný otvorený vojenský konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou považujeme za najväčšiu tragédiu pre Európu od občianskej vojny v Juhoslávii a vojne v Srbsku. Nebudeme preháňať, ak povieme, že je to najvačšia a najnebezpečnejšia vojenská akcia od konca 2. svetovej vojny.

Vyzývame všetkých, aby sa zdržali nenávistných prejavov a snažili sa situáciu hodnotiť triezvo a bez prehnaných emócii. Hlavne je nutné zachovať si objektíny rozhľad a racionálny prístup.

Musíme s plnou vážnosťou prehlásiť, že napriek nami chápanými dôvodmi, ktoré viedli ku zostreniu situácie a na ktoré sme aj v posledných dňoch upozorňovali, sme dúfali, že k vypuknutiu vojny tohto rozsahu nedôjde a voláme po okamžitom ukončení bojov a vráteniu sa ku diplomatickým jednaniam!

Ruská federácia týmto krokom stráca v očiach ľudí bojujúcich proti imperializmu, ľudí bojujúcich za mier, svoj kredit a podporu. Ruská federácia sa popri USA zaradila medzi radu agresorov, lebo tak, ako bola neospravedlniteľná agresia USA a ich spojencov voči Srbsku, či Iraku, Afganistanu atď… tak je od dnešného dňa agresorom Rusko v rovnakej polohe voči Ukrajine.

• Musíme bojovať za vytvorenie jasnej, čiastočne demilitarizovanej bariéry medzi NATO a Ruskou federáciou.

• Musíme bojovať za obnovenie dohôd o zákaze umiestňovania ( a celkovo aj výrobe a držaniu ) balistických rakiet krátkeho a stredne dlhého doletu v Európe, ako USA, tak Ruskom.

• Musíme bojovať za postupné znižovanie počtu jadrových zbraní všetkými krajinami, ktoré ich vlastnia a to postupne a preukázateľne.

• Musíme bojovať za vytvorenie jasných dohôd o maximálnych množstvách vojska a techniky v krajinách bývalého Východného bloku

• Musíme bojovať za ukončenie cvičení na oboch stranách ( Ruská federácia a členské krajiny NATO ) , ktoré sa realizujú neďaleko hraníc a v obrovských počtoch techniky a vojska. Tieto vyvolávajú obavy z možných príprav nečakaného útoku.

– Musíme presadzovať, aby situáciu riešilo medzinárodné spoločenstvo štátov (OSN), pretože sa to týka všetkých na tejto Zemi a nie len imperialistických mocností.

Mier je tá najvačšia medzinárodná hodnota na svete. STOP nacionalizmu. STOP imerialistickým vojnám.

Tu si môžete prečítať aj našu nedávnu podrobnú analýzu ohľadne napätia na Ukrajine pod názvom: Vojna? Žiaľ áno. Ak nie dnes, tak zajtra určite…: Alebo, akú to partičku rozohrali USA a Rusko pri Ukrajine http://vzdor.org/?p=5852

VZDOR-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *