Skip to content

Stanovisko Vzdoru – strany práce k pripravovanému zvýšeniu príplatkov za nočné smeny, za prácu počas víkendov a sviatkov

Vzdor – strana práce pozitívne hodnotí snahy predsedu vlády o zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, prácu počas sviatkov a prácu počas víkendu. Plne podporujeme takéto snahy a rovnako sme presvedčení o tom, že podnikateľskú sféru takéto zvýšenie nijako neohrozí. Preto odmietame fňukanie podnikateľskej sféry ako je to pre nich likvidačné. Dokonca sme toho názoru, že zvýšenie by mohlo byť aj výraznejšie, ako ho navrhuje Róbert Fico a mohlo byť oveľa skôr. Nevidíme dôvod, prečo má tento krok byť realizovaný až od mája roku 2018.

Čo nás však do istej miery prekvapuje je skutočnosť, že Robert Fico potreboval 25 rokov v politike a 10 rokov na poste predsedu vlády, aby sa dopracoval k tak zásadným objavom, ako napríklad, že na Slovensku ľudia pracujú aj v noci a že je to práca naozaj náročná. Pokojne s týmto návrhom mohol prísť aj v čase, keď Smer vládol sám , vtedy totiž na takéto zámery nepotreboval ani súhlas koaličných strán. Chápeme však skutočnosť, že väčšina pracujúcich tento krok uzná spôsobom, že radšej neskoro ako vôbec. Preto budeme rozhodne podporovať každú aktivitu, ktorá bude smerovať k zlepšeniu pracovného prostredia, či pracovných a platobných podmienok pracujúcich.

Róbert Fico na tlačovej besede na ktorej spolu s ministrom Richterom obhajoval plánované zvýšenia príplatkov okrem iného argumentoval aj výškou ziskov a tým, že podnikatelia v noci pokojne spia, zatiaľ čo zamestnanci pracujú, prípadne tým, že v sobotu si zájdu do sauny, či na golf, kým zamestnanci v ich firmách stoja za strojom.  My k tomu pridávame jednu podstatnú skutočnosť, ktorá evidentne unikla aj predsedovi vlády, keďže ju v podstate nespomenul. Článok pokračuje po kliknutí na ikonku Continue reading:

Tá skutočnosť spočíva v tom, že sú to práve zamestnanci, kto vytvára zisk. Sú to zamestnanci, ktorí svojou prácou vytvárajú peniaze na splácanie dlhov firiem, sú to zamestnanci, ktorí svojou prácou zaplatia majiteľove luxusné auto, sú to zamestnanci, ktorí svojou prácou zaplatia majiteľovi dovolenku pri mori, či lyžovačku v Alpách, sú to zamestnanci, ktorí svojou prácou vytvoria zisk firmy, ale aj peniaze, ktoré sú odvedené štátu vo forme daní a odvodov. Takže ak zamestnanci chcú niečo naviac, tak to chcú iba z peňazí ktoré sami vytvárajú. Podnikateľ totiž nemá v záhrade zázračný strom na ktorom by mu rástli peniaze, ktoré by po dozretí pooberal a dával zamestnancom.

Tiež nesúhlasíme s filozofiou, podľa ktorej pracovná sila tvorí také či onaké % z nákladov podnikateľa, ak totiž niečo tvorí hodnoty a je teda základným prínosom a zlatým vajcom pre firmu, tak to nemôže byť zároveň aj záťaž, ktorá podnikateľa ťahá niekde ku dnu a niečo ho stojí. Ako sme už spomenuli, zamestnávateľ pracovnú silu neplatí z vlastných peňazí, ale z peňazí, ktoré svojou prácou vytvorila práve pracovná sila.

Sme presvedčení, že tieto základné argumenty by si mohol predseda vlády osvojiť, aby mal v diskusii s podnikateľským stavom pádnejšie a presvedčivejšie argumenty ako tie, ktoré používa doteraz.

Vzdor – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *