Skip to content

Nemecká firma Bodet & Horst vo Vrbovom nevyplatila zamestnancom výplaty, utlmila výrobu a hrozí, že 360 ľudí príde o prácu: Státisíce Eur dlží štátu na zdravotnom a sociálnom poistení

Dostali sme informácie, že nemecká nadnárodná spoločnosť Bodet & Horst, ktorá sídli vo Vrbovom, nevyplatila zamestnancom výplaty od apríla tohto roku. Na zdravotnom poistnom má už dlh vo výške 169 214,85 EUR a v sociálnej poisťovni dokonca 347 060,42 EUR. Tiež má dlžoby v elektrárňach, plynárňach a dlží aj mestu Vrbové a dodávateľom. Spoločnosť zamestnáva aktuálne 360 ľudí a výroba sa prakticky už zastavila. Doteraz nebolo nahlásené žiadne hromadné prepúšťanie a vyzerá to tak, že firma mieri do konkurzu.

Zamestnanci premýšľajú aj nad podaním hromadnej výpovede. Je tiež podstatné, aby zamestnanci podali aj trestné oznámenie na nevyplatenie mzdy a požiadali súd o predbežné rozhodnutie, aby majitelia nemohli nakladať s majetkom, tým pádom nebudú môcť majitelia tajne odniesť stroje a majetok fabriky, čo sa stalo napr. v obci Kriváň pri fínskej spoločnosti Ojala group, ktorá zo dňa na deň zavrela fabriku, nenahlásila ani hromadné prepúšťanie, zamestnanci nedostali výpovede, tesne pred sviatkami dali majitelia firmu do konkurzu a potichúčku rýchlo vyviezli všetok majetok a stroje bez vedomia zamestnancov, ktorí boli doma a tak ostali len prázdne haly. Podobný scenár by sa mohol odohrať aj vo Vrbovom, na čo si treba dať pozor. Zamestnanci by mali zriadiť aj tzv. zamestnanecké hliadky a monitorovať, či náhodou už majitelia firmy neodnášajú stroje a vybavenie fabriky a zmobilizovať sa a zabrániť tomu blokádou fabriky. Celý článok nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:

Štát sa musí v takýchto prípadoch postaviť na stranu našich pracujúcich, ale to by sme asi nemohli žiť v kapitalizme, kde sa práve nadnárodné firmy a ich majitelia vítajú ako nejakí spasitelia a našich pracujúcich im predhadzujú, ako lacnú pracovnú silu. Už sa raz musíme zobudiť z toho sna, že nadnárodné spoločnosti tu chodia z nejakej láske ku nám, ale že tu idú preto, aby získali čo najväčši zisk a čo najlacnejšiu pracovnú silu, aby sa páni majitelia, manažment a veritelia krásne napakovali. Veď už len ten fakt, že majiteľ okrem Nemecka otvoril nové prevádzky u nás a v takých krajinách ako Rumunsko, Čína, Salvádor, jasne hovorí o tom, že ide tam, kde je lacná pracovná sila. Majiteľ firmy tiež tvrdí, že slovenskí zamestnanci ho vďaka podvodom pripravili o milióny EUR…

Štátni predstavitelia sa vítajú a objímajú s majiteľmi a ešte im priklepnú rôzne daňové úľavy a štedré dotácie a potom sa jedného dňa stane práve to, že zavrú na rýchlo fabriku, nechajú dlhy, nevpylatia mzdy, vybrakujú majetok a zamestnancov vyhodia na ulicu. Spoločnosť Bodet & Horst, keď tu za vlády Dzurindu prichádzala vyhlasovala, ako nebude žiadať dotácie od štátu, že táto investícia bude čisto z ich vrecka. No o dotácie nakoniec aj tak požidali a v roku 2010 im Ficova vláda schválila dotáciu vo výške 5,5 milióna EUR na nákup strojov, takže keď my všetci sme sa vyskladali tejto firme na nové stroje, lebo náš štát im poskytol financie z našich daní, plus táto spoločnosť má obrovské dlhy voči nášmu štátu na sociálnom a zdravotnom poistení, tak máme právo chrániť si majetok SR a nedovoliť, aby ho vyniesli preč. Pre zaujímavosť, spoločnosť túto investičnú pomoc vyčerpala v decembri 2017 a len pár mesiacov po vyčerpaní dotácie zrazu nevyplatí mzdy a vyzerá to, že chce ukončiť výrobu na SR. Toto až priveľmi smrdí.  

Vtedy štát nijak nezasahuje a keď napr. by začali zamestnanci okupovať fabriku, aby zabránili odneseniu strojov a majetku, alebo chceli sami obnoviť výrobu a prebrať podnik, tak ešte ten náš štát pošle na nich políciu, ktorá by ich z tade vytlačila a pozatýkala. Takáto je spravodlivosť v kapitalizme a práve pre buržoáziu slúži a ochraňuje ju náš štát. V takýchto prípadoch by určite mal štát zasiahnuť a danú fabriku znárodniť a pomôcť zamestnancom.

Musíme si uvedomiť, že toto je triedny boj, a v histórii to vždy fungovalo tak, že to čo si pracujúci nevydobyli sami, nikdy nedostali. História je plná príkladov bojov pracujúcej triedy, kedy sa štátna moc a kapitalisti neštítili použiť akékoľvek násilie a represiu a veľa pracujúcich bolo aj chladnokrvne pozabíjaných. Vzdor-strana práce však zastáva názor, že sa nemôžme obmedzovať iba na kozmetické požiadavky, ako je zvyšovanie mzdy, ale naše požiadavky musia smerovať aj celkovo proti kapitalistickému systému.

Keď máte akékoľvek informácie, ako to tam aktuálne vyzerá, aké máte skúsenosti s pracovnými podmienkami v tejto spoločnosti, prosím napíšte nám to.

Vzdor-strana práce

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *