Skip to content

Mierové zhromaždenie Vzdoru- strany práce vo fotografii

10423983_10152729222354322_1001036983581112053_nVZDOR – strana práce usporiadala 29. augusta v Mestskom parku v Banskej Bystrici mierovú manifestáciu.  Zhromaždenie malo vysoko ľudský charakter, pretože za čo lepšie, než mier a koniec zabíjania po celom svete už len môžete demoštrovať? Bohatú fotogalériu nájdete práve TU!

VZDOR – strana práce usporiadala 29. augusta v Mestskom parku v Banskej Bystrici mierové zhromaždenie, ktoré malo vysoko ľudský charakter, pretože za čo lepšie, než mier a koniec zabíjania po celom svete už len môžete demoštrovať? Kvôli oslavám SNP nám mesto Banská Bystrica neschválilo pôvodné miesto Námestie SNP, kde sa mala akcia konať a tak sa približne 60 odporcov vojen, kapitalizmu a fašizmu stretlo na okraji Mestského parku v BB.

Na našom mierovom zhromaždení sa zúčastnilo odhadom aj 6 až 8 „tajných“, ktorých dosť znervóznila naša snaha o ich fotografovanie a filmovanie.

Pri oligarchoch nerozlišujeme národnosti

Podpredseda Vzdoru- strany práce Jozef Vacula vo svojom prejave povedal: Prístupové rokovania o začlenení Ukrajiny do EU sa zvrhli na domnelý boj bežných Ukrajincov proti oligarchom Ukrajiny a preto mi príde až tragikomické, že ten urputný boj bežných Ukrajincov, ako nám bol podávaný v mainstreame, vyšiel na zmar tým, že jedného oligarchu Janukoviča, vystriedal druhý oligarcha „čokoládový kráľ“ Porošenko..“.

Ďalším rečníkom bol predseda Vzdoru- strany práce Stanislav Pirošík: „Súčasnosť, ale aj blízka budúcnosť nám ukáže, že v tomto svete nejde o žiadnu pravdu, humanitu, ale ide len o jednu vec a to sp záujmy. Kto má v rukách štát, médiá, tak toho záujmy sa budú presazdovať. Je jedno, či sa bombarduje, alebo nie, kde sa bombarduje..to všetko záleží od spomínaných záujmov. Niektorí nás označujú extrémistami, no ja by som rád poukázal na jednu dôležitú vec. Pre mňa je extrémizmom, keď niekto ide za ziskami hlava nehlava cez mŕtvoly a cez svetové vojny.“

Dosť bolo vraždenia na Ukrajine

Podpredseda Vzdoru- strany práce Miroslav Pomajdík vo svojom príhovore rozobral dianie na Ukrajine. „Ukrajinská armáda stojí za smrťou približne 2 000 obyvateľov východnej Ukrajiny, ktorí boli zabití pri vojenských operáciách. Prezident Porošenko si zvolil cestu násilia, zabíjania a vojny, pred mierom, pokojom a rokovaním s predstaviteľmi tzv. Novoruska. Z východnej Ukrajiny utieklo pred Ukrajinskou armádou do Ruska už vyše 800- tisíc obyvateľov. Ukrajinský štát vyzbrojuje domácich fašistov prostredníctvom dobrovoľníckych práporov, ktorí sa nechávajú počuť, že po vysporiadaní sa s povstalcami spustia v krajine nacionálnu revolúciu, ktorej cieľom je etnicky čistá Ukrajina.“

Vyslovil tiež postoje Vzdoru- strany práce na riešenie konfliktu na Ukrajine. Želáme si, aby Ukrajinci a Rusi našli spoločnú reč a ukončilo sa krviprelievanie. Tento systém a vládnuca oligarchia tohto sveta stavajú proti sebe jednotlivé národy a národnosti tak, ako im to vyhovuje.

Vzdor- strana práce tiež vyzýva OSN, aby pomohla vyriešiť katastrofálnu situáciu na východe Ukrajiny a žiadame, aby OSN vyslala na toto územie mierové zbory, ktoré sa postarajú o kľud zbraní a pomôžu nastoliť mier a ochranu civilistov a odvrátia humanitárnu katastrofu, ktorá sa odohráva v obliehaných oblastiach.

Gaza krváca

Na záver sme tiež vyjadrili svoj postoj k situácii v pásme Gazy.Svet zatvára oči pred ďalším nekonečným besnením izraelskej armády v pásme Gazy, ktorú obýva približne 1,8 milióna ľudí. Za posledný mesiac zahynulo počas vojenskej operácie Izraela približne 2 000 Palestínčanov, z čoho väčšinu tvoria civilné obete a stovky detí. Od vzniku štátu Izrael bolo z palestínskych území vyhnaných vyše 4 milióny Palestínčanov, ktorí sú nútení žiť v katastrofálnych podmienkach v utečeneckých táboroch v okolitých štátoch. Izrael stihol za tú dobu vyvraždiť desiatky tisíc Palestínčanov a oklieštiť územie Palestíny na 6 220 km2, z celkovej niekdajšej rozlohy približne 27 000 km2 ( na ktorej sa dnes rozprestiera štát Izrael ).“

Vzdor- strana práce uznáva Palestínu ako zvrchovaný štát s hlavným mestom východným Jeruzalemom. Žiadame uvalenie vojenských (zbrojné embargo), diplomatických a hospodárskych sankcií na Izrael za genocídu, ktorú pácha na Palestínčanoch. Žiadame vládu Slovenskej republiky, aby prerušila diplomatické a hospodárske styky so štátom Izrael a vyhostila jej diplomatov z nášho územia. Nie je možné, aby sa svetoví a naši vládni predstavitelia stretávali a jednali s členmi izraelskej vlády, ktorá pácha vojnové zločiny a genocídu. Žiadame, aby boli pred Medzinárodný trestný súd v Haagu predvedení všetci vrcholoví izraelskí politici zodpovední za vraždenie Palestínčanov a čelili obvineniu z genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie.

Členovia Vzdoru- strany práce medzi ľuďmi v uliciach

Po prednesení príhovorov a prečítaní vyhlásenia sme sa hromadne presunuli na miesto oficiálnych osláv SNP pred Múzeum SNP. Počas presunu zaznelo aj spontánne skandovanie ako, „Máme nato, vystúpime z NATO“, „Kapitalizmus, vojna, bieda, hnus“, Kapitalizmus plodí fašizmus „Pracujúcim fabriky, pracoviská, kliniky“, či „Smrť fašizmu“.

Do areálu sme prichádzali s pokrikom „Nech žije SNP“, čo vyvolalo veľmi pozitívny ohlas u prítomnej verejnosti. Členovia našej strany za niekoľko minút rozdali 200 kusov nového čísla nášho časopisu Vzdor, o ktorý bol na našu veľkú radosť obrovský záujem a nemuseli sme ho ani rozdávať a ponúkať, lebo ľudia sami prichádzali a brali si ho.

Najdemokratickejšie médiá a ich pohoršenie nad našim protestom

Vo viacerých médiách v ranných hodinách upozorňovali, že do centra Banskej Bystrice prídu aj „ľavicoví extrémisti“. Spozorneli sme a celý čas sme sa ich príchodu obávali. Neprišli… alebo sa dobre maskovali, lebo sme ich nevideli.

TASR informovala o našom proteste ako tak vyvážene a ako jediná dokonca citovala predsedu strany Pirošíka v článku „Na výročie osláv SNP v Banskej Bystrici protestovali mladí ľavičiari“ 

Najzábavnejším médiom naďalej ostáva denník SMEti. Komentátor Tomáš Gális sa vyznamenal. V jeho komentári „Zdravice z Bystrice“ nás akýmsi zvláštnym konštruktivizmom stavia na úroveň krajnej pravice.

„Politické prúdy označované ako krajná pravica a krajná ľavica majú napriek rozporom aj niekoľko styčných bodov – od konšpiračného videnia sveta cez snahy deštruovať liberálnu demokraciu po odmietanie Ameriky či Izraela, kde sa predošlé dva body zlievajú. Čo sa týka Ukrajiny, existuje aj v krajnej pravici, aj v krajnej ľavici podobná predstava sprisahania, teda že kapitalisti a teroristi z NATO, EÚ a USA konšpirovali na majdane, aby Rusko zatlačili do kúta, pričom to sa tomuto tlaku snaží čeliť.“

Pán komentátor opäť ukázal aké bahno musí písať, aby dostal žold od majiteľov SMEtí. Triezvo uvažujúci človek jasne vidí, kam smeruje náš stále menej stabilnejší svet, ktorý je plný vojen, násilia, chudoby, devastácie, v ktorom napr. kombinované bohatstvo 85-tich najbohatších ľudí na svete je teraz rovnaké, ako majetok polovice svetovej populácie ( 3,5 miliardy najchudobnejších ľudí ). Bohatstvo najbohatšieho 1% ľudí na svete predstavuje 110 biliónov dolárov.

Toto umožnila tá slávna kapitalistická „liberálna demokracia“… a my máme tento systém milovať a nebúriť sa proti nemu, keď kapitalizmus znamená denodenné vycicavanie väčšiny ľudstva hŕstkou najbohatších oligarchov a náš neustály boj o holé prežitie? Nikdy! Vždy budeme stáť na strane spravodlivosti a pravej socialistickej demokracie, v ktorej nám nebude 1% najbohatších ľudí diktovať celý náš život a bohatnúť z našej práce.

Koľko prevratov, vojen a milióny ľudských životov má na svedomí upadajúce impérium USA. Konšpiračné videnie sveta? Choďte sa spýtať obyvateľov Latinskej Ameriky, Ázie, Afriky…aby vám povedali, koľko prevratov, občianskych vojen, diktátorov a násilia zažili za toto a minulé storočie, v ktorom mali prsty USA a jeho západní spojenci. Každá vláda, či prezident, ktorí sa postavili hegemónii USA čelili okamžitým atakom. To je demokracia made in USA…

Radikálny islam na vzostupe

Hovoria nám, ako úspešne bojujú proti islamskému terorizmu a fanatizmu a ten ako vidíme v Sýrii, Iraku, Líbyi, Afganistane, Pakistane, Jemene, Somálsku, afrických štátoch je na postupe a zažíva svoje zlaté časy. Vojenské zásahy, násilne šírená západná kultúra v moslimskom svete, postupné ovládanie strategických zdrojov v moslimských krajinách, nekritická podpora Izraela a jeho veľakrát genocídnej politiky voči Arabom, stvorila generáciu moslimov, ktorá prijala za svoje učeniu radikálnych duchovných a vznikol fenomén, islamský terorizmus. Vojna v Iraku, Líbyii, Afganistane, Sýrii napomohla k ešte väčšej vlne sympatizantov radikálneho islamu. Zabezpečila mu nový, tak skoro nevyčerpateľný zdroj nových bojovníkov.

Aj vďaka kapitalistickému systému, ktorý až priepastne otvára sociálne nožnice, rozdiel medzi bohatými a zbytkom ľudstva rastie do enormných rozmerov, tak ako aj rozdiel medzi vyspelými štátmi a krajinami tretieho sveta, devastácia životného prostredia, ktorú poháňa modla konzumu (dieťa kapitalizmu), nás čaká všetko iné, len nie bezpečnejší svet.

Čo sa týka štátu Izrael, tak nikdy nebudeme mlčať, keď v tejto krajine prebieha otvorená genocída Palestínčanov a vo vojenských operáciách izraelskej armády zomierajú tisíce prevažne žien, detí a starých ľudí.

Gálisove prehliadanie reálnej moci fašistov na Ukrajine

Gális ďalej pokračuje: „Zrejme tomu treba rozumieť tak, že na Ukrajine vládne nejaká totalitná, zrejme fašistická moc, proti ktorej povstali slobodymilovní obyvatelia, pričom pomoc opäť prichádza z Moskvy, ktorá s fašizmom iste nemá nič spoločné, inak by Vzdor analógiu so SNP určite nepoužil.“

V kresle tajomníka Národnej bezpečnosti a obrannej rady sedí Andrej Parubij, ktorý stojí za založením neofašistickej strany- Sociálno- nacionalistická strana. Jeho zástupcom sa stal líder neonacistickej organizácie Pravý sektor Dmytro Jaroš, ktorý bojoval aj po boku čečenských islamistov v rusko-čečenskej vojne a aktívne spolupracuje aj v tejto dobe s emírom Severného Kaukazu Doku Umarovom, ktorý je podľa OSN člen Al-kájdy.

Vo vláde figurujú aj títo členovia krajne pravicovej nacionalistickej strany Sloboda- Alexander Sych, minister obrany Ihor Tenyukh, minister školstva  Serhiy Kvit, minister ekológie a národných zdrojov Andrej Mochnyk, minister poľnohospodárstva Ihor Shvaika, generálny prokurátor Oleh Makhnitsky či neonacistickej strany Ukrajinské národné zhromaždenie- Ukrajinská národná sebaobrana (UNA-UNSO)- minister mládeže a športu Dmytro Boulatov a predsedkyňa Národného protikorupčného výboru Tetiana Tchornovol.

Na strane kapitalistického Ruska?

Na záver Gális konštatuje: „To, že jeho súčasný režim ( autor myslí terajšiu Putinovú vládu pozn. Vzdoru- strany práce ) oslovuje oba okraje, je výsledkom jeho nepochybne umnej propagandy, ktorá dokáže vzbudzovať rôzne dojmy a sympatie. Raz, že bojuje proti ukrajinským fašistom (toho sa chytá Vzdor), inokedy, že ide o slovanskú vzájomnosť a boj proti zdegenerovaným liberálom zo Západu (to je sympatické Kotlebovi)…“

Zase raz ukázal to, že nič o nás nevie a zámerne zavádza, lebo oficiálne postoje našej strany sú nasledovné, čo si mohol prečítať na našej stránke v sekcii vyhlásenia. Vzdor- strana práce nijakom prípade nerozlišuje, a nikdy sme to ani nerobili, medzi Ruskom, USA, či EÚ. Všetky tieto proti sebe stojace a čiastočne spolu idúce keď sa im to práve zíde, imperiálne mocnosti vlastný súboj o trhy prenášajú na cudzie územia bez ohľadu toho, aké krvavé následky to bude mať.

Naša strana je teda tak isto v opozícii voči každému kapitalistickému režimu, vrátane toho v Rusku, ktorý umožnil vznik ruskej oligarchie, ktorá rozkradla a sprivatizovala národný majetok všetkých Rusov. Putinov režim sa opiera o domácich lojálnych oligarchov, ktorí denodenne bohatnú na úkor väčšiny Rusov.

Na úplný koniec sa autor nezabudne opýtať: „Zostáva len rozmýšľať, kto je viac popletený.“ Pán autor odpoveď dopísal hneď o riadok nižšie. Podpísal sa 😛

Presun ulicami Banskej Bystrice na oficiálne oslavy 70. výročia SNP

10660763_569381689851755_598113973_n 10660679_569381606518430_289612415_n 10656468_569381696518421_1583341543_n 10656324_569381673185090_414181557_n 10656305_569381599851764_1186359959_n 10654153_569381706518420_89486753_n 10647065_10152729222519322_8205744483320696107_n 10628383_825536887476681_8268271735349252896_n 10628254_10152729220609322_9213561208315914130_n 10606226_10152729221269322_4400898479067166908_n 10599608_10152729220739322_3033668040634500114_n 10599459_10152729220584322_924139749541079330_n 10590672_1531181117118606_7729612841844271467_n 10574173_10152729222564322_842616538403123229_n 10568820_10152729221564322_90761699412406473_n 10537075_10152729220964322_2369046658013717894_n 10469748_10152729221499322_7683290541686773312_n 10423983_10152729222354322_1001036983581112053_n 10411206_1531180680451983_4565376605656804305_n 10410674_10152729222669322_7108305113934937330_n 10405542_1531180440452007_8487823074731053515_n 1610812_1531181733785211_336713969178233783_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *