Skip to content

Doplácame na rozpad konzervární po roku 1989: Potrebujeme vybudovať štátne priemyselné konzervárne na spracovanie ovocia a zeleniny

Po roku 1989 nastal postupný rozvrat veľkých priemyselných konzervární, ktoré padli za obeť privatizérom a ktoré kedysi spracúvali ovocie vypestované na našom území. Dnes, keď chcú naši ovocinári spracovať celú úrodu, tak sú odkázení na odpredávanie tzv. neštandardných spadnutých jabĺk do zahraničia, väčšinou do Rakúska, kde majú vybudované veľké priemyselné konzervárne.

Samozrejme, takto sú hlavným hráčom zahraničné konzervárne, ktoré si diktujú výkupnú cenu za kilogram ovocia a ceny samozrejme tlačia hlboko dole. Na Slovensku už veľké priemyselné konzervárne nemáme, nakoľko všetky prosperujúce konzervárne za socializmu boli postupne v ére po roku 1989 zdevastované a dnes na to trpko doplácame.

Preto VZDOR-strana práce jasne hovorí, že naš štát musí vybudovať v spolupráci s našimi ovocinármi priemyslenú konzerváreň, ktorá by fungovala ako štátny podnik a neboli by sme tým pádom odkázaní na zahraničie, vytvorili by sme nové pracovné miesta, pomohli by sme našim ovocinárom a vybudovali by sme štátny podnik, ktorého zisky by boli určené na rozvoj našej krajiny a neputovali by do vrecka zahraničného koncernu.

Vlády po roku 1989 nechali naše hospodárstvo výlučne v rukách súkromného sektora. Miesto toho, aby milióny zo štátneho rozpočtu putovali na rôzne projekty vytvárania štátnych podnikov vo vlastníctve Slovenskej republiky a pomáhali by pri rozvoji našej krajiny, tie sú rozdávané zahraničným korporáciám, ktoré prichádzajú na Slovensko za lacnou pracovnou silou a my im ešte dávame daňové prázdniny a miliónové stimuli a oni si od nás vo veľkom vyvezú zisky. Medzi rokmi 2010 až 2016 odišli zo Slovenska zisky do zahraničia vo výške 4,2 % HDP.

Už sa raz musíme zobudiť z toho sna, že nadnárodné spoločnosti tu chodia z nejakej láske ku nám, ale že tu idú preto, aby získali čo najväčši zisk a čo najlacnejšiu pracovnú silu, aby sa páni majitelia, manažment a veritelia krásne napakovali. Keby tomu tak nebolo, tak by tieto spoločnosti nepresúvali svoje závody do krajín s lacnou pracovnou silou, ale otvárali by nové pobočky vo svojich domovských krajinách, kde dávajú na platoch a daniach aj 2-krát, 3-krát, 4-krát viac, ako u nás…

Pracujeme pre blahobyt úzkej skupiny oligarchov, ktorí držia v rukách hospodárstvo Slovenska, ktoré nám už dávno nepatrí a krajina, kde pracujúci nevlastnia svoje výrobné prostriedky, svoje hospodárstvo, je len obyčajnou neslobodnou hračkou v rukách oligarchov a toto je realita dnešného kapitalistického sveta, kde sa čoraz viac kumuluje bohatstvo v rukách boháčov a tí tak majú neskutočnú moc, kedy cez obrovský nahromadený kapitál korumpujú všetko a všetkých.

Miroslav Pomajdík- člen vedenia Vzdoru-strany práce ( na fotke )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *