Vzdor-strana práce zorganizovala viacero sprievodných akcií na počesť 72. výročia Slovenského národného povstania a všetkých antifašistických hrdinov. My sa hrdo hlásime k antifašistickému odkazu a chceme a budeme ho rozvíjať aj v súčasnosti v plnej miere. V obci Medzibrod sme usporiadali 28. augusta na počesť piatich popravených partizánov, ktorí boli popravení v roku 1944 v tejto obci nacistami, celoslovenské stretnutie sympatizantov a členov Vzdoru-strany práce, kde sme položili veniec k pamätníku SNP a navarili nefalšovaný partizánsky guláš. Počas SNP bola v Medzibrode vojenská nemocnica. Za pomoc povstalcom sa fašisti pomstili obyvateľom Medzibrodu 27. decembra 1944. Rudolfa Slosiarika, Jána Droppu, Jána Záhorského a sovietskeho partizána Ivana Seršeňa brutálne mučili a na druhý deň verejne popravili. Za účasť v protifašistickom odboji zastrelili aj Emila Jančiara. V zimných mesiacoch 1944-1945 zastrelili viacerých zajatých partizánov a povstaleckých vojakov na okraji mosta cez rieku Hron. Mŕtve telá padali priamo do rieky. Zúčastnili sme sa tiež oficiálnych osláv SNP v Banskej Bystrici. „Počas SNP slovenský národ nenadával pri pive, ale odvážne so zbraňou v ruke povstal proti nacistom a ich domácim prisluhovačom a kolaborantom. Aj vďaka SNP žijeme ešte stále v mieri,“ povedal predseda Vzdoru-strany práce Stanislav Pirošík na tomto zhromaždení.
„Ministerka Žitňanská sa snaží dať na roveň nás a fašistov, no sú to kapitalistické vlády, ktoré nás vedú do bratovražedných vojen, sú to kapitalistické vlády, ktoré uznávajú vykorisťovanie človeka človekom a národa národom, no my niečo také odporné neuznávame, naopak bojujeme proti tomu,“ doplnil Pirošík. Celý jeho príhovor si môžete vypočuť TU: https://www.youtube.com/watch?v=Q9Qdr3gEa0w
Slovenskému národnému povstaniu právom patrí úcta a uznanie. Uznanie pre všetkých, ktorí neváhali a nasadzovali za slobodu pre budúce generácie svoj vlastný život. Do Povstania sa zapojilo obrovské množstvo Slovákov, ktorým sa pripojili aj príslušníci iných národností, čím sa SNP stalo udalosťou s medzinárodnou účasťou. Ukázala sa solidarita, ktorá medzi národmi v boji proti fašizmu vznikla. SNP bolo antifašistickým a slobodným vystúpením. Povstanie nebolo vystúpenie proti nášmu národu, či štátu, ako sa nám snažia nahovoriť neoľudáci, ale vystúpenie proti ľudáckemu fašistickému režimu a nacizmu vo všetkých jeho podobách. Odkaz SNP musí ostať večne živý. V SNP sa bojovalo za slobodnú a demokratickú budúcnosť. Bez Povstania by sme sa zaradili na stranu agresorov a porazených, no my sme sa stali víťazmi. Uctime si preto pamiatku všetkých , ktorým nebolo umožnené dožiť sa pádu fašizmu a vytúženej slobody. Dejiny sú nám varovaním, aby sa takéto zverstvá už nikdy neopakovali!
Komunistický odboj je dnes znevažovaný a dokonca od určitých novodobých takzvaných historikov sa dozvedáme, že komunisti sa odboja skoro ani nezúčastnili, dokonca sme sa v jednej publikácii dočítali, že ich význam na SNP a odboji je skoro nulový. Tieto slová svedčia o obrovskej neúcte k obetiam zo strany komunistov, ktorí tak isto bojovali a zomierali za našu slobodu. Dejiny musíme hodnotiť objektívne a bez emócií. Naše sympatie k tej, či inej strane nám nesmú zastrieť pohľad.
Vzdor-strana práce si uctila SNP aj v Medzibrode:
Táto fotografia bola odfotografovaná v roku 1944 v spomínanej obci Medzibrod, a môžete na nej vidieť nacistami popravených partizánov.
Delegácia Vzdoru-strany práce na centrálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici:
Verejné zhromaždenie Vzdoru-strany práce Proti vojne a fašizmu- za mier a socializmus v spolupráci s Chartou 2015 v Banskej Bystrici: