Vývoj posledných dní na politickej scéne vyplavil na povrch kauzy podvodne písaných, resp. kopírovaných diplomových prác. Najskôr to začalo radovou poslankyňou Krištúfkovou a pokračovalo to samotným šéfom zákonodarného zboru Kollárom. Či je to na teraz koniec, alebo vyplávajú na povrch mená ďalších podobných „študentov“, ukážu najbližšie dni.
To čo je na tejto kauze zaujímavé, nie je iba to, že sa ľudia s takouto minulosťou a morálkou dostávaju v dnešnej dobe do ústavných funkcii, ale aj to, ako sa zrazu menia postoje vládnych politikov.
Naša krajina, ale aj celý svet stojí na prahu najväčšej hospodárskej krízy od druhej svetovej vojny.
Treba jednoznačne zdôrazniť, že sa jedná o hospodársku krízu kapitalizmu. Systém sa prepadá nielen ekonomicky, čo je pre život bežných občanov, tá najpodstatnejšia zložka krízy, ktorá prinesie nárast nezamestnanosti, chudobu a výrazné zhoršenie životnej úrovne bežných ľudí. Systém sa prepadá aj morálne a hodnotovo. Strany budujúce a obhajujúce kapitalizmus nás už roky presviedčali o tom, že problémom je konkrétna zlá vláda a nie politický systém.
Nejdeme z tohto miesta určite obhajovať žiadnu z vlád, ktoré spravovali túto krajinu od reštaurácie kapitalizmu na počiatku 90tych rokov. Musíme zdôrazniť, že súčasný vývoj jasne dokazuje, že príčinou súčasného úpadku kapitalizmu je samotný kapitalizmus.
Politici obhajujúci tento režim nám roky vysvetľovali, aké je to úžasné môcť si vo voľbách vybrať, lenže už niet z čoho vyberať. Systém už nie je schopný ani vyprodukovať morálne čisté politické osobnosti, ktoré by mohli nahradiť tých, z ktorých je verejnosť znechutená.
12 ročné vládnutie Smeru vynieslo do politiky a k politickým postom ľudí, ktorých morálny kredit nebol extra vysoký…
Objavili sa tu kadejaké hospodársko-politické mafiánske prepojenia a to z ďaleka nie sú len Jankovskej SMSky, či Kičurové zlaté tehličky. Toto bola iba špička ľadovca, no tí, ktorí v parlamente tvrdo kritizovali bývalé vlády Smeru, sa po nástupe k moci začínajú správať na vlas rovnako. Jasne to dokázal komentár R. Sulíka, ktorý k súčasnej kauze falšovania diplomových prác povedal: „Danka som kritizoval preto, lebo on bol vo vláde a ja v opozícii, teraz je situácia iná, nebudem útočiť na koaličného partnera.“
Teda zrazu to už nie je problém. Zrazu je potrebné deliť podvodníkov na tých cudzích, ktorých treba ukameňovať a na tých našich, ktorým to treba prepáčiť, lebo sú „naši“. Podobné strkanie hlavy do piesku vidíme u premiéra. Systém ako by mlel z posledného a nebol schopný vytvoriť politikov, ktorí sú aspoň čestní a majú čistú minulosť.
Najskôr to boli nekonečné aféry a kauzy okolo privatizácie, v ktorej politici a ich spriaznené ekonomické a podnikateľské skupiny rozkradli tento štát…
Potom, keď už bolo všetko rozkradnuté a rozpredané, tak sa politici začali nabaľovať na eurofondoch a na priamej korupcii. Tých afér bolo neskutočné množstvo. Nielen tá emisná, či platinové sitká, ale aj mnohé, mnohé kauzy Smeru, ktoré vyvrcholili nadštandartnými vzťahmi s Kočnerom a podobnými ľudmi.
Súčasná vládna moc v tomto pokračuje. Len nedávno vláda vytvorila špecialny post splnomocnenkyne vlády šitý na mieru konkrétnej poslankyne. Zrazu keď sa prevalila jej aféra, tak už daný post nie je potrebný a nie je ani potrebné hľadať iného kandidáta.
VZDOR- strana práce zdôrazňuje, že bez ohľadu na to, ktorá z parlamentných strán vládne a ktorá na ňu nadáva z opozičných lavíc, systém smeruje k veľkému úpadku a dôsledky tohto úpadku budeme na svojich pleciach niesť všetci. Teda okrem úzkej vrstvy spoločnosti, ktorá vlastní tak obrovské majetky, že sa ich žiadna kríza nedotkne. Všetci ostatní budeme dôsledky hospodárskej krízy vo všetkých jej aspektoch tvrdo znášať.
Sme presvedčení, že práve v takýchto časoch musí silnieť kritika kapitalizmu, že je potrebné poukazovať na zvlčilosť súčasného zriadenia, vďaka ktorému sa do chudoby prepadá stále väčšia časť spoločnosti.
Je rovnako potrebné, aby všetky sily, ktoré chápu, že kapitalizmus patrí na smetisko dejín, nachádzali cestu k sebe. Aby napriek rôznym osobným nezhodám, či malicherným rozdielom dokázali prekročiť svoj tieň a svoju kritiku kapitalizmu zintenzívnili a proti kapitalizmu začali viac vystupovať koordinovane.
Náš spoločný hlas musí byť silnejší, výraznejší a musí ho byť počuť všade tam, kde sú ľudia týmto systémom utláčaní.
Cesta k porazeniu kapitalizmu nie je ani ľahká, ani krátka a rozhodne nie je ani bez prekážok, ale ak chce ľudstvo prežiť, kapitalizmus musí skončiť na smetisku dejín .
VZDOR-strana práce