Skip to content

Stanovisko Vzdoru- strany práce k spoločensko- politickému vývoju po zadržaní podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Vzdor – strana práce už hneď po zverejnení prvých správ o dvojnásobnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, jednoznačne a tvrdo odsúdila tieto brutálne činy. Jasne sme očakávali a očakávame dôsledné vyšetrenie týchto vrážd a tvrdé tresty pre vrahov a objednávateľov. V uplynulých dňoch došlo k zásahu polície, ktorá zadržala osoby podozrivé zo spáchania tohto skutku, ako aj sprostredkovateľa a osobu, ktorá mala vykonanie tohto brutálneho činu zaplatila. Aj keď vyšetrovanie stále pokračuje a nie je ešte odhalená celá sieť ľudí, čo mali s týmto činom niečo spoločné a ani vrahovia a všetci spolupáchatelia nie sú právoplatne odsúdení, je nádej, že tento brutálny čin bude objasnený a páchatelia tvrdo potrestaní.

Treba si uvedomiť, kam tento kapitalizmus posunul spoločnosť a na aké morálne dno sme sa prepadli. Politické strany v NR SR, teda najmä tie opozičné spolu s pomocou prezidenta a médií, ako aj za podpory protestujúcich, sa pokúšali využiť túto vraždu na svoje politické ciele. Hneď krátko po vražde tu bolo množstvo samozvaných žalobcov, či sudcov, ktorí úž dopredu vynášali rozsudky, prezentovali prepojenia, žiadali tresty. Vďaka búrlivej atmosfére v spoločnosti sa snažili prevziať moc v štáte. Vládna moc sa naopak snažila ubrániť týmto tlakom. Pre ostrý politický boj ani koalícia a ani opozícia nemali záujem nachádzať skutočné pričiny toho, prečo k takto brutálnej vražde došlo.

Jednoznačne zdôrazňujeme, že okrem obvinených, ktorých vyšetruje polícia, je tu aj ďalší páchateľ, ktorý nateraz spravodlivosti unikne. Tým spolupáchateľom je kapitalistický spoločenský systém, ten tu totiž vytvoril podmienky na vznik, existenciu a bujarí rast rôznych oligarchov, mafie, miliardárov a finančných skupín. Celý článok nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:

Bol to práve tento režim, ktorý umožnil to, že táto spoločenská vrstva vlastniace obrovské majetky, môže výrazne zasahovať do chodu spoločnosti. Pre kapitalizmus je príznačné, že sú to zbohatlíci, oligarchovia, či finančné skupiny, ktoré podporujú vznik politických strán podľa vlastných predstáv, prípadne sami takéto strany zakladajú. Podporujú priamo, či nepriamo kandidátov na županov, primátorov, poslancov, či starostov… Stačí, aby to bolo buď „transparentné“, alebo tak, aby na to nikto neprišiel. Ekonomicky bohatá vrstva má vždy dostatok financií na to, aby do politického diania zasiahla. Bežný človek žijúci od výplaty k výplate nemá prostriedky na to, aby do politiky reálne zasahoval.

Vražda dvoch mladých ľudí žiaľ ukázala, že ovlyvňovanie politického diania, prípade priživovanie sa na štátnych zákazkach nie je to jediné, čo si vládnuca vrstva môže dovoliť. Vražda z jari tohto roku jednoznačne ukázala, že ten kto je tzv. v balíku pochybnými cestami, si pokojne môže dovoliť objednať aj vraždu nepohodlnej osoby tak, ako si my bežní ľudia napr. cez internet objednávame pračku, či televízor. Pokiaľ budeme držať „hubu“ a krok a držať sa v pokoji a pokore vo svojom priestore a nebudeme „hasiť čo nás nepáli“, máme ako takú šancu „prežívať“. Akonáhle sa začneme pozerať bohatým na prsty a zaujímať sa o to, ako prišli ku svojim majetkom, prekračujeme určitú hranicu, za ktorou nás môže čakať to, čo mladého novinára. Niekto siahne po telefóne, zavolá potrebnej osobe a pripraví požadovaný balík peňazí.

Práve spomenutá vražda jasne a výrazne ukázala triednu podstatu kapitalizmu. Vraždy sa totiž síce dejú v každom režime, niekde viac, niekde menej, ale vraždy na objednávku sa dejú jedine v systéme, kde zločinci pokojne pobehujú po uliciach a stačí im zavolať a mať dostatočný finančný obnos na ich zaplatenie. Je úplne jasné, že žiaden robotník od stroja, či predavačka od kasy si neobjedná vraždu svojho suseda, či kolegu, aj keby im daný človek akokoľvek pílil nervy. Jednak by takýto skutok nemali z čoho zaplatiť a jednak morálne hodnoty bežných ľudí sú na oveľa vyššej, kultúrnejšej a humánnejšej úrovni, ako morálne hodnoty zbohatlíkov. V prípade, že k vražde, ktorú spácha bežný občan predsa len dôjde, vždy je to väčšinou v afekte, alebo pod vplyvom omamných látok.

Oligarchovia často pojem empatia vôbec nepoznajú. Nemajú problém vyhodiť človeka na ulicu, ak momentálne nemá z čoho zaplatiť nájom, nemajú problém vyhodiť človeka z práce, keď je kríza a nepotrebujú ho. Ako sa ukázalo, tento rok (ale v mnohých krajinách aj v minulosti) nemajú problém zaplatiť aj likvidáciu človeka.

V uplynulých dňoch na verejnosť prenikla informácia, že nitky tohto prípadu by mohli viesť k jednému slovenskému veľkopodnikateľovi a oligarchovi, ktorý je už dlhší čas podozrivý z rôznej trestnej činnosti a momentálne je vo vyšetrovacej väzbe kvôli iným skutkom. Bez ohľadu na to, či závery vyšetrovania toto medializované obvinenie potvrdia, alebo nie, je jasné, že vraždu zaplatil niekto veľmi bohatý. Paradoxné na tom je, že v minulosti sa politici pýšili tým, kto sa ako dobre pozná s Mariánom Kočnerom a v súčasnosti súťažia o to, kto sa s nim pozná menej.

V každom prípade, ďalší vývoj po zadržaní podozrivých zo spáchania vraždy, ako aj ďalšie závery vyšetrovania môžu a čiastočne už aj ukazujú, ako sú politické strany v NR SR a to tak koaličné, ako aj opozičné poprepletané s kadejakými zbohatlíkmi , finančnými skupinami, či podvodnikmi.

Tak ako sa dnes väčšina politikov preukázateľne pozná s ľudmi z mafiánskeho prostredia, tak takéto niečo v socializme nebolo možne z jednoduchého dôvodu, žiadna mafia neexistovala a vysokí štátni predstavitelia, aj keď im môžeme mnohé vyčitat, tak určite nemali kontakty s takto pochybnými osobami. Toto je možne len v kapitalizme.

Vzdor – strana práce jednoznačne zdôrazňuje, že ak chceme zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti podobné veci opakovali, je potrebné odstrániť kapitalizmus, ktorý takéto prostredie vytvoril. Aj keby boli páchatelia akokoľvek tvrdo potrestaní, pokiaľ nebude odstránený kapitalizmus, podobným činom sa ani v budúcnosti zabrániť nedá.

Vzdor – strana práce

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *