Nechválne známa spoločnosť Monsanto vyrábala kedysi prípravok Agent orange, ktorý vo veľkom používala americká armáda vo vojne vo Vietname na ničenie džungle a ktorý zamoril tak túto krajinu, že dodnes sa vo Vietname rodí množstvo postihnutých a zmrzačených detí a výskyt nádorových ochorení je veľkým problémom celej krajiny. Táto spoločnosť stojí aj za geneticky modifikovanými potravinami tzv. GMO a herbicídom Roundup, ktorý sa vo veľkom používa aj v slovenskom poľnohospodárstve.
Nedávno svet obletela správa, kedy bývalý školník zažaloval spoločnosť v USA, že mu spôsobila rakovinu a vyhral. Množstvo vedcov po celom svete bije na poplach, že látky v Roundupe môžu byť potencionálne karcinogénne, dokonca Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila látku glyfosát, ktorú obshauje Roundup, na zoznam karcinogénov. Viacerí vedci tiež prišli so štúdiami, podľa ktorých niektoré látky v tomto prípravku vedú k zabíjaniu embryonálnych a pupočných buniek a aj buniek ľudskej placenty. Spoločnosť tiež tvrdí, že tento prípravok nezaťazuje životné prostredie, to však vyvracajú merania vedcov, ktoré našli niektoré látky tohto prípravku vo vzduchu, pôde, vode, či potravinách. Tieto látky kontaminujú naše životné prostredie. Preto jasne žiadame, aby bol Roundup na Slovensku zakázaný.
S veľkým pobúrením tiež sledujeme proces prelomenia obmedzení dovozu geneticky modifikovanej sóje z USA, na ktorom sa dohodol prezident USA Trump a šéf eurokomisie Juncker. Až 90% sóje vypestovanej v USA je geneticky modifikovaná- GMO. Na túto geneticky modifikovanú sóju sa používa aj spomínaný herbicíd Roundup. Keď sa prídete pozrieť na takéto pole, tak okrem GMO sóje nevidíte žiadnú inú rastlinu, všetky iné rastliny zničí Roundup. Už to nám musí veľa napovedať, že jeme sóju, ktorá odolá prípravku, ktorý zabíja všetky ostatné rastliny v okolí a ako takto agresívny prípravok musí zaťažovať životné prostredie a jeho látky sa dostávajú vďaka týmto plodinám aj do nášho organizmu.
Mnoho vedcov sa tiež zaoberalo výskumom, ktorý mal posúdiť účinky GMO plodín na živé organizmy. Vo Veľkej Británii zistili vedci, že GMO zemiaky vytvárali v žalúdku testovaných potkanov delenie buniek a spustili obrannú reakciu organizmu, evidentne sa organizmus voči týmto zemiakom bránil. Títo vedci boli po zverejnení svojich prác prepustení. Podobné osudy sa odohrali aj pri iných vedcoch v rôznych krajinách, ktorí poukázali na riziká konzumácie GMO plodín. Celý článok nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:
USA už niekoľko rokov dovážajú do EÚ GMO sóju a kukuricu. Je naozaj šokujúce, že u nás a v EÚ sa nezdvihol výraznejší odpor, voči vydieraniu zo strany USA, ktoré sa nám prostredníctvom Trumpa vyhrážali, že uvalia na naše výrobky veľké clá, keď sa EÚ nepodvolí dovážaniu viacej GMO sóje z USA. EÚ sa podvolila a Juncker súhlasil s výrazným dovozom GMO sóje. Veď tu sa celkovo jedná o naše zdravie a my sním takto hazardujeme. Najnovšie štatistiky hovoria jasne, že dovoz GMO sóje z USA do EÚ sa zvýšil o 283%, na 360-tisíc ton mesačne.
Vzdor-strana práce jasne odmieta zvyšovanie dovozu GMO produktov, plodín ( sóje, kukurice atď. ) do EÚ a na Slovensko. Vidíme v tom jasné snahy podkopať výsledky neprijatia zmluvy TTIP, vrámci ktorej EÚ odmieta povoliť zvyšovanie dovozu GMO plodín a produktov. Takto potichúčku sa obchádza tento zákaz a uvoľňujú sa normy potravín pre Európanov.
Od roku 1998 je povolené v EÚ pestovať aj GMO kukuricu MON 810, ktorá sa pestovala do roku 2017 aj na Slovensku. Mnohé krajiny EÚ však jej pestovanie zakázali. Vzdor-strana práce má vo svojom programe uzákonenie zákazu pestovania GMO plodín a dovozu potravín s GMO a tiež dokrmovanie zvierat určených na konzumáciu chemickými prípravkami urýchľujúcich ich rast.
Pestovanie a dovoz GMO má v sebe veľa rizík. Panujú veľké pochybnosti o ich tzv. nezávadnom účinku na ľudí a zvieratá. Tiež je dokázané, že GMO plodiny sú tak agresívne, že ich GMO genóm sa prenáša aj na susedné polia, ktoré nie sú GMO a do voľnej prírody. Tieto plodiny obsahujú aj pesticídy, ktoré kontaminujú pôdu, vodu, krmivá a potraviny. Potraviny obsahujúce GMO sa musia podľa zákona označovať, že obsahujú GMO. To však neplatí na produkty zvierat, ktoré sú kŕmené krmivami GMO. Na Slovensko sa dovezie napr. GMO sójový šrot za 35 miliónov Eur. Preto tiež navrhujeme, aby podliehali povinnému označovaniu GMO produkt aj výrobky a produkty zvierat, ktoré sú kŕmené GMO krmivami. Slovensko je pritom čo sa týka produkcie krmív a sóje pre hospodárske zvieratá sebestačné, aj bez GMO.
Nehazardujme s našim zdravím.
Miroslav Pomajdík- predseda Vzdoru-strany práce