Skip to content

PENTA si zo zdravotníctva spravila dojnú kravu a je na čase ju zastaviť: Vybrala si a ovládla tie odvetvia a nemocnice, kde je zaručený zisk…

19030331_1564259340271095_7727355503713015844_nPENTA tvrdí, že problémom v našom zdravotníctve sú nemocnice, v ktorých hrá rozhodujúcu úlohu štát. V preklade to znamená, že PENTE sa nepáči, že na Slovensku sú nemocnice v rukách štátu a brúsi si zuby na ich ovládnutie- privatizáciu a zisky, ktoré jej budú z tohto prebratia plynúť. PENTA už ovláda viacero našich nemocníc a toto je jasný signál, že si brúsi zuby na ďalšie. PENTA by nikdy nevstúpila do zdravotného sektora a nebudovala si tam také silné postavenie, keby vedela, že sa na tom poriadne nenapakuje a nedosiahne slušné zisky. Viacerí neoliberáli tvrdia, že nemocnice v súkromných rukách, sú efektívnejšie spravované a tie štátne tvoria iba dlhy. Pozrime sa však na jednu zásadnú vec, ktorú si títo podporovatelia súkromného biznisu v zdravotníctve neuvedomujú. Súkromné spoločnosti ako PENTA vlastnia lokálne nemocnice a zdravotné strediská, kde sa vykonávajú krátkodobé lekárske úkony, ako diagnostika, jednodňová chirurgia, plus úkony za ktoré sa dopláca, samozrejme potom sa tam dá krásne vytvárať zisk, nakoľko neposkytujete zdravotné úkony ako tzv. koncové nemocnice v rukách štátu, ktoré sú s celoslovenskou a celorepublikovou pôsobnosťou, kde sa konajú tie najťažšie operácie, kde ležia ľudia s najvážnejšími chorobami a zraneniami, kde veľa pacientov musí podstúpiť náročnú niekoľkomesačnú, pri niektorých až vyše ročnú nemocničnú liečbu. Pri koncových štátnych nemocniciach ide teda o dlhodobú starostlivosť pri najťažších prípadoch a to sú aj najdrahšie úkony, preto samozrejme majú potom tieto koncové nemocnice aj problém s vytváraním straty.

V nemocniciach a zdravotných strediskách PENTY sa takéto náročné a dlhodobé zdravotnícke úkony a starostilovosť nevykonávajú, ktoré sú  fianančne aj tie najdrahšie, preto by bolo zaujíamavé vidieť, ako by PENTA prehodnotila svoje podnikanie, keby im štát zákonom prikázal, že v tej svojej nemocničnej sieti musi vykonávať aj fiančne náročné zdravotnícke úkony a dlhodobú starostlivosť, presne tak ako to vykonávajú hlavné koncové nemocnice na Slovensku. Zrazu by sa museli starať o množstvo ťažkých prípadov, čo by značne zasiahlo ich ziskovosť, lebo tieto lekárske úkony a starostlivosť patria k tým najdrahším. Je možné, že PENTA by po tomto zákone len tak upaľovala zo zdravotníctva, alebo by ste sa nestihli čudovať, aká by začala lobby, aby sa spoplatňovalo v zdravotníctve stále viac a viac úkonov… PENTA a súkormný sektor si teda zo siete zdravotníctva vyberá len tie oblasti, ktoré sú ziskové, cez súkromnú poisťovňu, ktorá ma vyše milión 400-tisíc poistencov sa dostáva k ich povinným zdravotným odvodom,  lokálne nemocnice bez náročnych zdravotných úkonov , lekárne a teda distribúciu liekov, čiže si vyberajú len hrozienka zo spoločného koláča, kde sa dá najviac zarobiť…

Ako je tiež možné, že náš protimonopolný úrad odobril aj vstup PENTY do predaja liekov cez sieť Dr. MAX a konštatoval, že to nijak neohrozuje malé lokálne lekárne. Ako je vôbec možné, že štát dopustil, aby jedna finančná skupina začala preberať naše nemocnice, vytvorila si svoju sieť lekárni, ovládla zdravotnú poisťovňu… Veď vznikol nám v zdravotníctve moloch, aký sa len tak nevidí, ktorého cieľom je zbohatnúť na našom zdraví. To Vám Slováci naozaj nevadí, že zo zdravotníctva sa stáva biznis?

Vzdor-strana práce jasne hovorí, že zdravie nie je tovar a vnášanie voľnotrhových podmienok do nášho zdravotníctva je to najškodlivejšie, čo môže byť. Zdravotníctvo nesmie fungovať na obohacovanie finančných skupín a pánov podnikateľov. Zo zdravotníctva sa stal biznis. Vzdor-strana práce chce jednoznačne vyhnať PENTU z  nášho zdravotníctva, chceme, aby sa lokálne nemocnice v ich rukách opäť dostali do vlastníctva občanov SR, bojujeme za jednu štátnu zdraovtnú poisťovňu. Za socializmu u nás zdravotníctvo fungovalo výborne, patrilo kvalitou a výskumom k svetovej špičke a dosiahli sme to bez finančných skupín a súkromného trhového systému. Zdravotníctvo slúžilo ľuďom a nie na tvorenie zisku pre úzku skupinu oligarchov. PENTA si za vyše 9 rokov pôsobenia v našom zdravotníctve odniesla z neho čisté zisky v sume niekoľkých stoviek miliónov EUR.

Dnes PENTA ovláda poisťovňu Dôvera, z ktorej mala čistý zisk za rok 2016 na 12,8 mil.Eur a ktorá za 8 rokov dosiahla zisk okolo 600 miliónov EUR, cez Svet zdravia vlastní 12 nemocníc, ku ktorým sa dostala buď prenájmom od VUCiek, alebo privatizáciou. Svet zdravia mal zisk za rok 2016 – 10,5 miliónov EUR. Ďalej PENTA stojí aj za sieťou lekárni Dr. MAX, ktorá má ročné tržby na úrovni 23 miliónov EUR a nemôžeme zabúdať ani na sieť polikliník ProCare, tiež v rukách PENTY, kde boli zisky na úrovni 2,4 milióna EUR.

18922145_1564259410271088_8576310585674881689_n

Ako sme si mohli všimnúť, PENTA si spravila z nášho zdravotníctva dojnú kravu a SMER-SD proti tomu nič okrem fráz nerobí. PENTA dlhodobo dosadzuje svojich ľudí do najvyšších postov na ministerstve zdravotníctva, či už to bolo za pravicovej vlády, keď sa stal ministrom Uhliarik za KDH ( prezývaný aj Pentliarik ). Kto zabudol, pripomíname mu, ako prepukla na verejnosť kauza, kedy Uhliarik údajne rokoval v sídle PENTY s Haščákom a spol. Za Ficových vlád pokračovali nominácie ľudí z chápadiel PENTY: pripomeňme si exministerku zdravotníctva Zvolenskú a Čisláka, ktorí pracovali pre PENTU. Vzdor-strana práce chce vyhnať PENTU zo zdravotníctva, ako aj celý neoliberálny trhový systém, ktorý dnes dominuje nášmu zdravotníctvu.

Pripomeňme si tiež, že predseda SaS Sulík predčasom kritizoval SMER-SD a premiéra Fica, že dovolil PENTE expandovať do zdravotníctva. Táto kritika je naozaj oprávnená,  ale nie z úst Súlika a jeho strany SaS, nakoľko práve Sulík oznámil, že ich strana chystá novú zdravotnícku reformu a do svojho „zdravotníckeho tímu si zavolali aj „experta“ na zdravotníctvo, ktorým nie je nikto iný, ako Slovákom dobre známy bývalý minister zdravotníctva za Dzurindovej vlády – Rudolf Zajac. Áno, počujete dobre, ten Zajac, ktorý spravil zo zdravotníctva ďalšie odvetvie neoliberálneho trhu, kde sa predsa musia zaviesť presne také trhové mechanizmy, ako v ktoromkoľvek podnikateľskom odvetví. Áno je to ten pán Zajac, ktorý spustil mnohé poplatky, ktoré odbúravali solidaritu atď… Z tejto reformy sa náramne tešila aj finančná skupina Penta, ktorá sa po tejto reforme tak rozliezla po celom našom zdravotníctve. Zabudli sme na to, čo písala PLUSKA:“ že na podozrenia z korupcie v slovenskom parlamente pri schvaľovaní zdravotníckej reformy v roku 2004 poukazovala aj depeša veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorú zverejnil portál WikiLeaks. Diplomatická správa ako zdroj podozrivý z kupovania hlasov nezávislých poslancov uvádza finančnú skupinu Penta“.

Za socializmu sa budovali zdravotné centrá aj vo väčších dedinách, dokonca sa otvárali zdravotné centrá, čo je dnes niečo nemysliteľné aj pre zamestnancov pri rôznych podnikoch, pre študentov škôl, pre deti materských škôl a jaslí. Dokonalá zdravotnícka sieť za socializmu, ktorá slúžila na precíznu a sústavnú zdravotnú starostlivosť každého jedinca, bola drasticky zdevastovaná a dnes devastácia pokračuje. Keď za socializmu boli výhrady ľudí, ako je možné, že ešte v našej dedine, či pri našom malom podniku nie je špecializované zdravotné stredisko, dnes ľuďom rušia aj pohotovostné služby v okresných mestách a musia cestovať desiatky kilometrov za zdravotníckou starostlivosťou…Sám prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara konštatoval, že: „problémom je nezvýšenie počtu ambulancií všeobecných lekárov prakticky od pádu komunizmu…“.

Kedysi sa zdravotné centrá budovali, dnes sa zatvárajú a nové neštátne zdravotné pracoviská sa otvárajú s hlavným úmyslom, aby sa čo najviac napakovali na zdravotníctve skupinky a oligarchovia v pozadí … Nemocnice preberajú súkromné finančné skupiny a každá reforma v zdravotníctve končí a začína rušením lôžok, oddelení, stredísk, ambulancií, zvyšovania poplatkov a určovania nových pre obyčajných ľudí a končí to odpredajom nemocníc finančným žralokom… Toto je to chýrne kapitalistické zdravotníctvo a reformy. Zo zdravia sa stal biznis, komodita na trhu, tak ako všetko…

 

Vypracoval: Miroslav Pomajdík – podpredseda Vzdoru-strany práce

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *