Predseda Vzdoru-strany práce Miroslav Pomajdík v nedeľu 1.7.2018 bol osobne odovzdať do Vrbového zástupcom zamestnancov z firmy Bodet & Horst výťažok z finančnej zbierky, ktorú sme iniciovali. Nakoľko je firma už v konkurze, zamestnanci nedostali za 2 mesiace výplaty, tak potrebujú právnu pomoc pri rokovaní so správcom konkurznej podstaty, aby si vydobili svoje výplaty, ktoré im neboli vyplatené a práve na túto právnu pomoc bola určená finančná zbierka. Vyzbieralo sa vyše 300 Eur a predseda Vzdoru-strany práce ich odovzdal priamo pred bránami zavretej fabriky Bodet & Horst dvom zástupkyňám zamestnancov. Chceme tiež vyzdvihnúť obetavosť týchto žien a ich ďalších kolegov, ktorí zastupujú a s veľkou energiou bojovali a bojujú za svojich 360 kolegov a organizujú ďalšie úkony, potrebné pri presadzovaní ich práv, ktoré boli tvrdo pošliapané.
Fabrika išla do konkurzu a väčšina z 360 zamestnancov podalo výpovede, nakoľko zamestnávateľ im žiadne výpovede nedoručil a ani nenahlásil žiadne hromadné prepúšťanie a nijako sa o nich nezaujíma. Tí, čo zatiaľ nepodali výpovede, tých je už len zopár. Pripomeňme si, že väčšinu strojov majiteľ nechal odniesť z fabriky ešte pred pár mesiacmi a vo fabrike tak ostalo niekoľko strojov, ktoré sú zapečatené v dielnach. Banka si nárokuje budovy spoločnosti a do arélu poslala už aj svoju SBS službu. Povedzme si, že práve v roku 2010 vláda SR schválila spoločnosti Bodet & Horst pôsobiacej vo Vrbovom dotáciu na stroje vo výške 5,5 milóna EUR. Pre zaujímavosť, spoločnosť túto investičnú pomoc vyčerpala v decembri 2017 a len pár mesiacov po vyčerpaní dotácie zrazu nevyplatí mzdy a ukončí svoju činnosť na SR. Toto až priveľmi smrdí. Je evidentné, že tento scenár, ktorý nastal vo fabrike si majiteľ dopredu dobre naplánoval. Celý článok nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:
Nemecká spoločnosť dlží štátu na sociálnom a zdravotnom poistnom státisíce Eur… Tiež má dlžoby v elektrárňach, plynárňach a dlží aj mestu Vrbové a dodávateľom. Vo fabrike neboli žiadne odbory, zamestnanci, ktorí chceli založiť odbory boli prepustení, takže nemali ani žiadnu odborovú organizáciu, ktorá by ich chránila. O podnikateľských praktikách a spôsobe, akým ukončil výrobu majiteľ tejto firmy na Slovensku a nechal na dlažbe 360 ľudí s nevyplatenými mzdami a veľkými dlžobami všade navôkol, by sa mali dozvedieť aj miestne vlády a zamestnanci krajín, kde naďalej podniká. Nie je možné, aby na Slovensku beztrestne nechal obrovské dlhy, nevyplatené odvody a mzdy, pohľadávky a ďalej si veselo podnikal inde vo svete a dokonca v ďalších štátoch EÚ.
Spomeňme tiež prípad fínskej spoločnosti Ojala group, ktorá postavila fabriku v obci Kriváň. Majitelia tajne odniesli stroje a majetok fabriky, zo dňa na deň zavreli fabriku, nenahlásili ani hromadné prepúšťanie, zamestnanci nedostali výpovede, tesne pred sviatkami dali majitelia firmu do konkurzu a potichúčku rýchlo vyviezli všetok majetok a stroje bez vedomia zamestnancov, ktorí boli doma a tak ostali len prázdne haly. Pripomeňme si podniky Samsung, Panasonic a radu ďalších, ktoré u nás zatvorili svoje porevádzky a ktoré sa vyjadrili, že pracovná sila u nás je už pre nich pridrahá.
Voliť nestačí, organizujme sa! Vždy na strane pracujúcich!
Vzdor-strana práce