Skip to content

Šéfredaktor Toman z portálu Bystricoviny.sk sa sám usvedčuje: Takéto klamstvá šíri o nás a našej akcii…

Prečítali sme si „zaujímavý“ článok o našom proteste v Banskej Bystrici. Autor pre nás z nepochopiteľných dôvodov, predpokladá náš protest za snahu vyvolávať konflikty. Píše : „Nevedno, čo má „mierová“ manifestácia odporcov vojny a fašizmu spoločné so SNP, keď ide zjavne o extrémistov vyvolávajúcich konflikt s demokraciou, zabaliac to do hesiel mieru či antifašizmu. Konflikt chcú riešiť konfliktom…“

Z nejakého rovnako nepochopiteľného dôvodu nás automaticky stavia na úroveň protestu mimo rámca zákona. Pri tom sme si splnili všetky požiadavky, ktoré ku usporiadaniu protestu prináležia. Miesto sme riadne oznámili a s vedením mesta prerokovali.

Autor sa asi považuje za istý symbol „demokracie“ a jedine jeho predstavy o fungovaní spoločnosti sú správne, keďže odsudzuje naše právo vyjadriť formou protestu nesúhlas so stavom spoločnosti, eskalujúcimi konfliktami po celom svete, či s rastúcou fašizáciou u nás i v zahraničí. Demokracia a demokraticky žijúci človek podľa autora sa asi správa „slušne“, prijíma informácie masmédií a v žiadnom prípade nepolemizuje, ba už vôbec si nesmie dovoliť nesúhlasiť!

Oslavy nemôžu byť len o spomínaní …

Zdá sa mu nepochopiteľné, prečo sme si vybrali na našu akciu práve sviatok SNP a Banskú Bystricu. SNP je pre nás symbol, kedy naši predkovia nehundrali v krčme pri pive a v rozhodujúcich dejinných zlomoch sa postavili na správnu antifašistickú stranu a povstali proti domácemu kolaborantskému fašizmu a nemeckému nacizmu, ktorý vyvolal obrovské celosvetové vraždenie.

Významné dejinné udalosti v našej a celosvetovej histórii sa nemôžu stať iba akýmsi povinným spomínaním, keď vo svete a našej krajine sa opäť opakujú podobné scenáre. Musíme tieto sviatky prepojiť s aktuálnou dobou a len nespomínať, ale aj reálne konať, preto na SNP a v niekdajšej povstaleckej bašte povieme jasné NIE fašizmu, vojnovému besneniu a intolerancii, ktorá spôsobuje aj to, že z krajiny našich susedov na Ukrajine utieklo pred vojenským besnením už približne 800- tisíc obyvateľov zo svojich domov. Ďalšie tisíce ich prišlo o život.

V geopolitickom súperení nie sme na strane žiadnej z veľmocí!

Autor doslova odsudzuje naše vyhlásenie, kde hovoríme: „Samotná ukrajinská vláda sa podieľa na vyzbrojovaní domácich a zahraničných neonacistov, ktorí sa zapájajú do boja proti separatistom na východe krajiny,“  kde autor článku dodáva: „tvrdia ľavicoví extrémisti, ale ani slovo o podnecovaní vojny a povstalcov, medzi ktorými sú aj slovenskí žoldnieri, zo strany Ruska. Zlá je okrem oficiálnej ukrajinskej vlády len Európska únia a USA.“

Pán šéfredaktor by nemal opomínať, že ako novinár by mal predkladať neskreslené informácie a preto mu chceme podotknúť, že v nijakom prípade nerozlišujeme, a nikdy sme to ani nerobili, medzi Ruskom, USA, či EÚ. Všetky tieto proti sebe stojace a čiastočne spolu idúce keď sa im to práve zíde, imperiálne mocnosti vlastný súboj o trhy prenášajú na cudzie územia bez ohľadu toho, aké krvavé následky to bude mať.

Počiatky konfliktu

Pán šéfredaktor zabudol poukázať na začiatok konfliktu na východe Ukrajiny, ktorému predchádzal Majdan, od ktorého po krajine operujú polovojenské ozbrojené neonacistické milície z Pravého sektora, ktoré nie sú nikým kontrolované a berú moc do svojich rúk. Po celej Ukrajine terorizujú, zastrašujú, fyzicky napádajú a dopúšťajú sa aj vraždenia ľudí s opozičnými a antifašistickými názormi.

Neonacistické milície stoja za vypálením a vyrabovaním 500 kancelárii niekdajšej vládnej politickej Strany regiónov, a stoviek kancelárií Komunistickej strany Ukrajiny, ktorej členovia sú neustále fyzicky napádaní a dokonca fyzicky likvidovaní. Po Ukrajine si tieto neofašistické milície robia čo chcú, bez akejkoľvek kontroly zo strany polície a úradov. V zabratých kanceláriách týchto strán si zriaďujú svoje sídla a prisvojujú si aj celé ich vybavenie.

Prvé kroky  novej ukrajinskej vlády boli tvrdé opatrenia voči ruskej menšine na východe, kedy im začali blokovať rusky hovoriace televízne stanice, začali hovoriť o zrušení pužívania ruského jazyka na úradoch, do vlády sa dostali neonacisti, ktorí vyhlasujú, ako etnicky vyčistia Ukrajinu… a pod tlakom bezprávia, ktoré v krajine nastalo, prišla odpoveď obyvateľstva na Kryme a východe Ukrajiny, ktorých vlastný štát začal reálne ohrozovať a preto sa nemôžeme čudovať, že svoju ochranu zobrali do vlastných rúk, lebo sedieť so založenými rukami a nekonať, keď počúvate od niektorých vlastných predstaviteľov štátu, že v blízkej dobe sa musí rozpútať nacionálna revolúcia, ktorá etnicky vyčistí Ukrajinu…je až priveľmi nebezpečné a dejiny sú toho jasným dôkazom.

Vravíme jasné NIE vojnám. Podporujeme mier a spoluprácu

Od samotného počiatku, či už to bolo pri Líbii, Sýrii, Egypte, Venezuele či aktuálne na Ukrajine, poukazujeme ako na obeť obyvateľstvo, ktoré je vťahované do medzinárodných súbojov o trhy a často z nevedomia, často z prostej snahy chrániť svoje životy a životy svojich rodín, vstupujú do ozbrojených konfliktov.

Od samotného počiatku preto vyzývame na zloženie zbraní a nastolenie mieru. Rovnako ako tomu bolo pre vypuknutím II. Svetovej vojny, vyzývame ľudí k triednemu upovedomeniu, k tomu, aby sa postavili predovšetkým rastúcej sile nacionalistických a fašistických zoskupení, nakoľko jediným logickým vyústením presadzovania záujmov jednotlivých takýchto zoskupení je jednoznačne ozbrojený konflikt – teda krv a smrť nevinných ľudí.

V našom oficiálnom vyhlásení k pripravovanému protestu, čo pán šéfredaktor akosi zámerne prehliadol  doslova píšeme:

„Vzdor – strana práce tiež vyzve OSN, aby pomohla vyriešiť katastrofálnu situáciu na východe Ukrajiny a budeme žiadať, aby OSN vyslala na toto územie mierové ozbrojené zbory, ktoré sa postarajú o kľud zbraní a pomôžu nastoliť mier a ochranu civilistov a odvrátia humanitárnu katastrofu, ktorá sa odohráva v obliehaných oblastiach.“

Čo mierovejšie, ako príchod medzinárodných síl na územie zmietané občianskou vojnou môžeme žiadať pán „šéfredaktor“? Podľa vašich „demokratických“ predpokladov, je asi lepšie ak naďalej budú celé mestské štvrte civilistov ostreľované, pri čom budú denne zomierať ľudia? Gratulujem, ste vrchol novinárskej „demokratickej“ kultúry.

Do článku pána šéfredaktora sa ale zmestili jeho vycucané domienky, citujeme: „Zdá sa, že Mário z Banskej Bystrice, ktorý bojuje na Ukrajine proti regulárnej ukrajinskej armáde na strane proruských povstalcov, má svojich nasledovníkov na Slovensku aj medzi ľavicovými extrémistami.“

Ako krásne sa sám chytil do pasce a usvedčil sa z manipulovania s faktami a z jasného klamstva. Naša strana nikde nikdy neverbovala nikoho do žiadneho vojenského tábora proruských separatistov a ani ukrajinských dobrovoľníkov a jasne sme vo vyhlásení povedali, že požadujeme OSN o mierové zbory na východ Ukrajiny, aby sa tak ukončila občianska vojna a začalo sa rokovať, aby zvíťazil mier a spolupráca, pred vraždením a nenávisťou. Toto sa však pánovi šéfredaktorovi do jeho článku nezmestilo, ale klamstvo o akýchsi nasledovníkov Mária z BB áno…

Keby išlo o objektívneho novinára, ktorým pán šéfredaktor očividne nie je, ako sme sa mohli presvedčiť v jeho pamflete, tak by mu neunikli ani ďalšie naše oficiálne postoje ku konfliktu na Ukrajine, kde píšeme: „ Želáme si, aby Ukrajinci a Rusi našli spoločnú reč a ukončilo sa krviprelievanie. Musíme si uvedomiť, že kapitalizmus so sebou prináša fašizmus a vyhrotení nacionalizmus, čoho dôsledkom sú podobné konflikty, aký môžeme sledovať na Ukrajine. Tento systém a vládnuca oligarchia tohto sveta stavajú proti sebe jednotlivé národy a národnosti tak, ako im to vyhovuje.“

Pravda o Porošenkovi

V jeho článku bola tiež použitá časť z nášho vyhlásenia, kde hovoríme, že naši členovia sú tiež pripravení zabrániť vstupu vojnovým štváčom na čele s prezidentom Ukrajiny Porošenkom na oslavy SNP. Vojnových štváčov a podporovateľov vojny a fašizmu na oslavách SNP nechceme. Vlastnými telami zabránime ich vstupu!

Pán šéfredaktor na to hneď reaguje: „Je zrejmé, že ktosi sa snaží vyvolať počas osláv 70.výročia SNP v Banskej Bystrici konflikt v čase, keď tu budú tisíce návštevníkov, na čele s vysokými predstaviteľmi štátov bojujúcich počas SNP za oslobodenie našej krajiny od fašizmu a za ukončenie II.svetovej vojny.“

Je úsmevné, že Toman tvrdí, že my sa snažíme vyvolať konflikt a pritom chceme dať jasne najavo prezidentovi Porošenkovi, že na oslavách SNP nemá čo hľadať, kedže tento muž si zvolil cestu násilia, zabíjania a vojny, pred mierom, pokojom a rokovaním s predstaviteľmi tzv. Novoruska.

Považujeme to tiež za totálny výsmech všetkým našim antifašistickým bojovníkom, ktorí bojovali proti nacizmu a fašizmu a za zneváženie celého Slovenského národného povstania, keď zoberieme do úvahy fakty, že Ukrajinský štát vyzbrojuje domácich a zahraničných fašistov prostredníctvom dobrovoľníckych práporov a Národnej gardy.

V čele Ukrajinskej vlády a úradov je množstvo neofašistických živlov, ktorí sa hrdo hlásia k odkazu tzv. Banderovcov, ktorí bojovali počas 2. svetovej vojny za rasovo čistú Ukrajinu, v ktorej podľa nich, nemal okrem Ukrajincov nikto miesto a dopustili sa počas 2. svetovej vojny obrovských zverstiev a počet ich obetí sa počíta na státisíce. Banderovci aktívne kolaborovali s nemeckými nacistami, čo sa ukázalo vytvorením SS jednotky Galizien, do ktorej bolo prijatých vyše 14-tisíc Ukrajincov a z ďalších niekoľkých tisícov ukrajinských fašistických dobrovoľníkov vytvorili Nemci pohotovostné policajné jednotky, ktoré nasadzovali proti domácim antifašistickým partizánom a na terorizovanie vlastných obyvateľov. Ukrajinská jednotka SS- Galizien sa podieľala aj na potlačovaní práve nášho Slovenského národného povstania a stojí za viacerými masakrami na našom území.

Na záver Toman hovorí: „Mesto pod Urpínom sa tak nielen kvôli Povstaniu na jeho 70.výročie stáva nežiaducim centrom pozornosti médií kvôli ľuďom, ktorí neuznávajú európske hodnoty demokracie…“

Ak sa nemýlime, medzi európske hodnoty patrí aj aktívny boj proti intolerancii, fašizmu, xenofóbii, vojnám, násiliu, za mierové spolunažívanie národov, spoluprácu, vzájomnú solidaritu a presne toto posolstvo bude šíriť naše zhromaždenie, takže nechápeme proti akým to európskym hodnotám demokracie sa to vlastne podľa Tomana staviame…?

Pre posúdenie čitateľom predkladáme link na celý Tomanov článok, ktorý bol uverejnený na portále Bystricoviny.sk: http://www.bystricoviny.sk/spravy/na-oslavach-snp-bude-rusno-pridu-protestovat-lavicovi-extremisti/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *