Skip to content

Zamyslenie nad výsledkami Eurovolieb v SR: Vďaka apatii vyhrali tí istí

DSC00450Slovensko je krajinou s najnižšou volebnou účasťou v EÚ. Voliť prišlo len 13,05 % voličov. Je to len dôkazom znechutenia ľudí z politiky, ale je to i dôkazom apatie a bezvýchodiskovým názorom ako ďalej. Mnohí znechutení politkou jednoducho nešli voliť, vraj tak “vzdorujú”. Pravdou však je, že nik zo zvolených europoslancov nebude plakať, že bola malá účasť. Keď bude na Slovensku voliť len 5 ľudí, tak sa tak či tak dostane do europarlamentu 13 poslancov.

“Rebélia ” teda nemá efekt, len posilní tých, ktorí sú momentálne pri moci a majú ako-tak disciplinovaných voličov – najma Smer-SD a KDH či maďarské strany. Iní nevolili tiež preto, lebo voľbám neprikladali nejaký význam.

Na to, že je niekde otvorená miestnosť si možno spomenuli počas klepania rezňov, či práce na záhradke. Z vlastnej skúsenosti poznáme, že ľudia, ktorí medzi rečou tvrdia, že by sme mali ísť do parlamentu napokon ani nevolili.

Voľby nám viac dali ako vzali

 

VZDOR-strana práce sa v januári rozhodla, že sa eurovolieb zúčastní, prišla s jasnou definíciou EÚ – ako spolkom kapitalistických monopolov a tiež s 5 bodovým programom, ktorý zahŕňal krátkodobé i dlhodobé ciele.

Sme stranou, ktorá je budovaná zdola – kontaktmi medzi ľuďmi a nie natlačením kapitálu zhora, ako je to pri mnohých iných stranách. Priniesli sme alternatívu a reálne riešenie ako von z kapitalistického marazmu, avšak zdorazňovali sme, že to bude len za tvrdého triedneho boja.

Plusom pre nás je, že počas kampane značne stúplo povedomie o nás. Prišlo nám množstvo podporných správ, stúpol počet záujemcov o členstvo. Ľudia nás sledovali v TV i na internete, počúvali v rádiách. Okrem toho nám samozrejme prišli aj ničnehovoriace názory typu: “Mali by ste sa konečne začať živiť prácou”, napriek faktu, že na kandidátke máme najviac manuálne pracujúcich zo všetkých, iní nás zasa obviňovali pseudokonšpiračnými teóriami, že sme prezlečený Smer-SD, nakoľko to čítali na nejakej inej pseudokonšpiračnej stránke, ktorú spravujú obdivovatelia Wehrmachtu z Kysúc.

VZDOR – strana práce napokon získala 0,31 %, čo predstavuje 1769 hlasov. Úprime povedané – čakali sme  viac. Pre mnohých však eurovoľby evidentne nič neznamenajú a aj preto bol výsledok, aký bol. Motivovať niekoho, aby šiel voliť aj napriek tomu, že sa s vami názorovo stotožnil je na Slovensku ťažká úloha. O to viac si vážime takých, ktorí pricestovali zo zahraničia len preto, aby volili VZDOR – stranu práce.

Dôvodov nízkeho počtu hlasov je však viac – sme prakticky novou stranou, aj keď v komunistickom hnutí pôsobíme cez 10 rokov. Mnohí o našej strane naozaj nevedia a nepoznajú naše názory a médiá, ktoré z nás spravia rýchlokvasených samaritánov naozaj nemáme. Mnohí si nás pletú s inými narýchlozaloženými stranami. Ani plagátom, či novinám dnes po skúsenostiach nik neverí. Mnohí na AKÉKOĽVEK politické materiály reagujú rovnako. Stavať preto musíme na osobnej skúsenosti. Práve regióny, kde nemáme pevné štruktúry nás stiahli dole. V regiónoch, kde aktívne pôsobíme, boli výsledky podstatne lepšie, na úrovni dvoj až štrnásťnásobku (napr. obvod Stropkov). Na najbližšej Ústrednej rade zhodnotíme jednotlivé silné a slabé regióny.

Aj keď riadne zhodnotenie prebehne najprv na regionálnej úrovni a potom na ÚR, dovolím si tvrdiť, že pre dosiahnutie lepších výsledkov musíme predovšetkým:

a) posilniť regionálne štruktúry, viac sa zapájať do riešení aj menších problémov na úrovni obce. Zhromaždiť a zaviesť poriadok v informovanosti našich členov a sympatizantov na lokálnej úrovni.

b) vypracovať plnohodnotný program politickej strany s prihliadnutím na krátkodobé i dlhodobé ciele

c) jasne si zadefinovať kompetencie a prerozdeliť pravidelné úlohy v členskej základni

Voľby nie sú všetko

 

Ako sme už spomínali vo svojich materiáloch, voľby sú pre nás len jednou z foriem boja, aj keď je pravdou, že účasť v zastupiteľstve nám dáva do rúk ďalšie možsnosti, ako riešiť požiadavky a problémy ľudí. Nemáme čas byť znechutení, či sklamaní – musíme ísť ďalej.

Som presvedčený, že naša účasť vo voľbách nám viac pomohla ako uškodila, práve vďaka nim nás pozná podstatne viac ľudí. Pri týchto eurovoľbách sa dá povedať, že kto tam nekandidoval, ten akoby ani neexistoval.

Pokračujeme v boji teda mimoparlamentnými cestami. Veď pokiaľ chceme zorganizovať ľudí k sociálnemu vzdoru a solidarite, musíme posobiť priamo medzi nimi – a v našej krajine to bude obzvlášť tvrdý oriešok.

Stanislav Pirošík

6 thoughts on “Zamyslenie nad výsledkami Eurovolieb v SR: Vďaka apatii vyhrali tí istí

 1. Lukas says:

  Dobry den, suhlasim s Vasim clankom aj nesuhlasim. Ludia su skor znechuteni z EU a jej politiky ako len celkovej politiky ci na SR alebo vo svete. Nieje mi jedno co sa deje u nas, ale je mi zle z EU. Ja som bol pripraveny volit, ale ked som videl kolko zarobi jeden poslanec na mesiac ze je to 16000 eur, tak ma to znechutilo ze som uz nemal ist potrebu podporovat darmozracov, hocikto by sa tam dostal aj tak by sa len nabaloval a nic nedosiahol. Ste vraj strana s 10 rocnym posobenim no ja som sa o Vas dozvedel len teraz pred volbami, slaba propagacia a slaby kontakt s ludmi. Kazda jedna strana vie ist k ludom len pred volbami alebo na 1. maja. Preco nepridete ako strana raz za mesiac po cely rok k ludom ?? Podla mna nieje problem vybavit plac kde sa da rozpravat a burcovat ludi. Dolezite su ciny a nie reci.. A v dalsom rade, neviem koho napadlo dat hned predsedu strany na cislo 1. v kandidatke do EU, ved predseda strany by mal riadit stranu doma a nie velebit v EU. Na to su dalsi ludia ktori mozu presadzovat zmysel a myslienky strany v EU…

  Odpovedať
 2. tomas says:

  Popravde, čakal som tiež vyššie čísla. 0,3% je naozaj málo. Optimistom som ale tiež nebol, bolo mi jasné, že na Slovensku ľavica neexistuje, sú tu len uctievači boha-Fica a pár tisíc dôchodcov, ktorí ešte úplne nerezignovali (ale tí volia skôr KSS). V niektorých pre vás “silnejších” regiónoch je možno situácia iná, nedokážem to objektívne zhodnotiť, keďže žijem na západe. Inak súhlasím s článkom, hlavné problémy v ňom boli popísané. ALE, chcelo by to pritiahnuť do strany (alebo aspoň na kandidátky) výraznejšie osobnosti (nemám samozrejme na mysli celebrity zo smotánky, ani dr. Traubnera či J. Golonku :P) a intelektuálov, ktorí by to trochu odborne alebo skôr teoreticky zastrešili. Niektoré vaše vystúpenia v médiách neboli úplne najvydarenejšie (i preto, že sa vám dostalo tak malého priestoru – v 5 minútach sa jednoducho nedá zhrnúť vaša filozofia bez toho, aby to nevyznelo zjednodušujúco), taktiež by to chcelo i hlbšie analýzy systému a kultúrnu kritiku, zaujímať sa i o súčasných filozofov a komunistov, o Frankfurtskú školu a pod. Marx a Lenin sa nemali vo svojej dobe možnosť stretnúť s určitými fenoménmi našej doby a preto okrem nich (ako základu) treba rozšíriť obzory aj o iné, novšie mená. Taktiež slovník niektorých členov vašej strany by sa zišlo obohatiť, napríklad výraz “magnáti” má toľko možných synoným a ak opakujete neustále jedno slovo, na niektorých ľudí to môže pôsobiť neodborne až diletantsky (z tohto pohľadu bolo jednoznačne najlepšie rozhlasové vystúpenie J. Vaculu). To je samozrejme len formálna pripomienka, obsah slov zostáva rovnaký, ale na voličov to možno urobí väčší dojem (i keď je mi jasné, že vy nechcete falošne vytvárať akýsi “dojem”, idete do toho úprimne, čo si cením).

  Mať pravdu je jedna vec (i náboženské sekty sú presvedčené že ju majú), druhá je dokázať si ju teoreticky odôvodniť a podložiť – a na tom by ste mali trochu popracovať.

  Odpovedať
 3. VzdorSpis says:

  Dobrý den, ked ste nešli voliť, tak ste v žiadnom prípade nezamedzili europoslancom brať vysoké platy. Nespravili ste pre to nič. Ak by ste volili VZDOR-SP, ktorá ma v stanovách zakotvené, že poslanca vypláca strana a ten celý plat odovzdáva na chod komunistického hnutia a do fondu solidarity, spravili by ste lepšie. Pokiaľ ide o kontakt s ľuďmi – ten máme v takej miere, ako je to možné. 1 .máj sme predsa robili, boli sme podporiť napr. protest zdravotníkov, každý posobí vo svojom okolí. Ak si však myslíte, že máme ľudí, ktorí budú od pondelka do nedele chodiť po námestiach, tak vás sklameme, lebo toto si nemožeme dovoliť – nemáme ľudí, ktorí majú toľko voľného času, nemáme platených funkcionárov, ako iné strany. My sme cez týžden v práci, zakladať preto musíme na lokálnych kontaktoch. Pokial sa chcete pozriet že svoju politiku robíme už cca 10 rokov, zadajte si naše mená do Google. Tomáš: napr. v časopise VZDOR sa venujeme mnohým fenoménom kapitalizmu a tiež často kladeným argumentom a fámam. Ale rozumiem, že pokial sa prihlásite na náš web, tak sa na vás nevyhrnie všetko, čo sme kedy vydali. Nemáme problém spolupracovať aj s ekonómami, ktorí majú blízko ku komunistickým myšlienkam a aktívne takúto spoluprácu vyhladávame. Som však presvedčený,že taký napr. ekonóm či sociológ, ktorý nie je marxista-leninista nám može len poradiť, ako dosiahnuť napr. konktétne naše dielčie body a požiadavky ale určite by som na neho nepozeral ako na toho, kto nás má „učiť“ o triednej podstate politiky. Na druhej strane – my musíme hovoriť veci zjednodušujúco, aby každý tomu porozumel.

  Stanislav Pirošík

  Odpovedať
 4. tomas says:

  Vďaka za odpoveď. Beriem vaše argumenty. Pre ľudí je zrejme lepšie hovoriť veci jednoduchšie. Zároveň mám ale niekedy pocit, akoby oni sami (napriek tomu, že patria skôr k prostým a jednoduchým) podvedome boli náchylní veriť skôr tomu, kto úplne jednoduchú logickú a samozrejmú vec podá zložitým spôsobom.. akoby potrebovali mať pocit, že veci riadi “odborník”, až vtedy sú kľudní.
  Ale hovorím, to je zase skôr len taká politologická rada, ako na ľudí, ako sa stať úspešnejšou stranou.
  Inak, keď sme u tých nemarxistov, nepovedal sám Lenin niečo v zmysle že by kľudne vymenil tucty komunistov (rýchlokvasených, neodborníkov, málo študujúcich veci do hĺbky) za jednoho svedomite študujúceho a pracujúceho buržoázneho odborníka?
  Ale určite ich možno nájsť aj medzi lavicovo orientovanými, nehovorím že si máte nechať radiť od Mikloša ani od Kollára…
  Budem sa ja musieť mrknúť na ten váš časopis, nech tu netáram len tak na prázdno.

  Odpovedať
 5. Mordechaj Levy says:

  ….uznávam, že kritizovať je jednoduché…no aj napriek tomu  ( úprimne pre Vaše dobro a vec )….nie je to len o tom, že zlý kapitalista Vám nedal dostatočný priestor na prezentáciu Vašich názorov a oslovenie potencionálnych voličov….je to hlavne o zlej stratégie, neschopnosti osloviť masy, neschopnosti resp. zlom a  zložitom interpretovaní snáh a cieľov resp. ponuke pre voličov….vždy platilo ,že v jednoduchosti je krása…..začnime Vaším webom, už tu ak sem niekto zablúdi musí byť jasné KTO SME..( myslím tu nielen na politickú orientáciu , ale ak existuje štruktúra …aká?….kde?…kto?…,.A HLAVNE …ČO A AKO CHCEME ZMENIŤ ( to je kľúčová záležitosť a nebáť sa vyjadrovať jednoducho a jednoznačne…..napr.  chceme zabezpečiť potravinovú sebestačnosť vytvorením štátnych fariem resp. vytvorením štátnych spracovateľských firiem resp.zoštátnením ……..alebo ….napr.  chceme znárodniť to či ono….za účelom….) …to jest ako by táto spoločnosť mala vyzerať a fungovať….od politického,správneho,ekonomického ….systému…..myslím,že chápem (?) čo myslíte tým, že voľby sú len jeden z prostriedkov….ale a hlavne preto treba dať vlastne návod ako cez voľby chcete dosiahnuť to čo chcete..zjednodušene ak nás podporíte chceme urobiť to a to, .jednoducho a zrozumiteľne…a takiež urobiť web aj prakticky užitočný……ak ľuďom nedáte polopate návod, tak to v záplave propagandy nedokážu “vstrebať”………je to len na Vás akú podporu získate….

  Odpovedať
 6. Lukas says:

  Dobry den, volit ci nevolit vo volbach v EU, nechcel som tym ze nepojdem volit tak zamedzim brat vysoke platy, bolo to znechutenie ako som napisal. Co sa tyka kontaktu s ludmi to som tiez dostatocne jasne napisal moj nazor, nie kazdy den, raz za mesiac urcite staci nejaka akcia. Tu neide o to kto ma kedy cas, ide tu o to kolko ludi sa dozvie o Vasich myslenkach a programe. Nebudem tu premyslat co je lepsie, Vy samy viete co je pre Vas lepsie. 10 rocne posobenie som myslel posobenie strany, nie clenov strany. Videl som clenov strany v inej strane pred par rokmi… taktiez na youtube rozhovory, ale predava Obal. Aj tak mi najviac klalo oci meno predsedu strany na prvom mieste kandidatky do EU.. som len uprimny nic viac. V kazdom pripade som zvedavy na Vasu dalsiu cinnost strany pred parlamentnymi volbami, a tam uz naopak ocakavam predsedu strany na prvom mieste. Vasu domovsku stranku mam nastavenu na prehliadavaci ako home page, takze vidim kazdy update. Ste mladi a mate dobre zmyslanie v oblasti statu, mne tiez nieje jedno kde zijem a ako hlavne zijem. Mate dost velky potencial, a uz len to ze sa aktivne zaujimam o Vasu politicku stranu je pre mna uspech.

  S pozdravom, Lukas.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *