Skip to content

Proti doprivatizácii Telekomu, za vyvlastnenie Deutsche Telekom!

logo profilofkaSme pobúrení zámerom vlády predať 49% akcii ktoré Slovenská republika vlastní v telekomunikačnej firme Slovak telekom. Strana Roberta Fica,  ktorá nielen že počas celej doby existencie strany Smer-SD vystupuje ostro proti privatizácii a i v poslednej volebnej kampani presviedčala občanov o tom, že strategické podniky budú v rukách štátu, robí dnes pravý opak..

Za akých podmienok a za akú sumu – to je utajené, napriek tomu, že vláda nepredáva osobný podiel Roberta Fica, ale podiel Slovenskej republiky! Rozpredáva náš majetok! Aké sú oficiálne dôvody predaja?

  1. Zníženie štátneho dlhu – čo nám však vôbec nepomôže, nakoľko ten neustále rastie a aj ak by sa všetky peniaze použili na jeho zníženie, je len otázkou krátkeho času, kedy budeme opäť na rovnakej úrovni. Dlh verejnej správy sa momentálne pohybuje okolo 40 miliárd EUR, predaj podielu aj za 1 miliardu by ho znížil len zanedbateľne. Riešenie štátneho dlhu si vyžaduje iné – ráznejšie a systémové zmeny v hospodárstve, na predaj už toho priveľa neostáva, skôr sa pozeráme opačným smerom a nevidíme najmenší dôvod na to,  aby (kvalifikovaná a lacná) práca nášho národa a naše (lacné) prírodné zdroje vytvárali obrovské zisky kadekomu, len nie tomuto národu.
  2. Vytvorenie projektu jednej zdravotnej poisťovne –zdravotným sestrám, ale aj nezdravotníckemu personálu v slovenských nemocniciach, sa siaha na platy, alebo sú úboho nízke (posledné prípady Bojnice, Martin, Myjava). Nik sa nezaoberá tým, ako títo ľudia žijú. Na druhej strane sa k majiteľom poisťovní pristupuje v rukavičkách a treba ich riadne vyplatiť za to, že im náš zdravotný systém produkoval zisky. Presadzujeme vyhlásenie zákona o jednej – štátnej zdravotnej poisťovni s vylúčením súkromného angažovania sa v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti a jej zneužívanie pre vlastné obohatenie sa. Poisťovne štát nemusí vyvlastniť ani kúpiť, ale len zakázať ich činnosť. S majetkom nech si naložia po svojom. Súkromným zdravotným poisťovniam treba odkázať to, čo počúvajú obyvatelia Slovenska už dlhé roky – je ťažká doba, musíte sa uskromniť. Nad životmi majiteľov a manažmentu si netreba lámať hlavu, sme presvedčení, že aj po zákaze ich pôsobenia v zdravotníctve budú mať nadštandardné životné podmienky. Na druhej strane štátna poisťovňa musí podliehať podrobnému dohľadu, každá zmluva musí byť verejná, korupcia tvrdo trestaná a neprimerané odmeny, o ktorých si manažment rozhoduje sám, zakázané. Všetky peniaze musia byť vrátené späť do systému.
  3. Nemecký akcionár riadne nevypláca dividendy: už len z tohto dôvodu by mal byť obžalovaný a jeho podiel v Telekome vyvlastnený. Ak nemeckému „partnerovi“ neprekáža, že okráda Slovenskú republiku o milióny eur, ani Slovenskej republike by nemuselo prekážať vyvlastnenie zlodeja. Postoj, aby sme im radšej predali celý podiel a vyhli sa tak naťahovaniu o dividendy považujeme za zbabelý a namiesto kapitulácie presadzujeme ofenzívu.

V súčasnosti má Slovenská republika 49% podiel vo firme Slovak Telekom a.s., Deutsche Telekom vlastní 51% akcií a firmu ovláda aj manažérsky.  Účasť SR na riadení podniku je prakticky minimálna.

Vzdor – hnutie práce si uvedomuje, že na riešenie základných rozporov súčasného zriadenia sú potrebné zásadné zmeny vo fungovaní spoločnosti, kedy súčasná diktatúra vykorisťovateľskej menšiny proti drvivej väčšine spoločnosti musí byť nahradená diktatúrou vykorisťovanej väčšiny proti bývalým vykorisťovateľom.

Dnes aj keď spoločnosť ešte nie je pripravená vykonať rázne zmeny vo fungovaní systému, chceme bojovať o každý kúsok v prospech spoločnosti a v neprospech kapitálu.  Nie je prijateľné, aby tí, ktorí sa topia v miliónoch vďaka našej práci, nás poúčali o tom, že si vraj „žijeme nad pomery“.

 

Ústredná rada Vzdor – hnutie práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *