Skip to content

Vyhlásenie Vzdoru-strany práce ku otrave agenta Skripaľa a vyhosťovaniu ruských diplomatov: Neriaďme sa emóciami, nátlakom, ale dôkazmi

Vzdor-strana práce sleduje s veľkými obavami posledné udalosti okolo otravy bývalého plukovníka vojenskej tajnej služby Ruskej federácie GRU a agenta britskej MI6 Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. My ako strana tento útok jednoznačne a rezolútne odsudzujeme. Rovnako však odsudzujeme hystériu okolo Ruska a primitívnu rusofóbiu, ktorá sa na nás spustila z viacerých strán. Veľká Británia bez predloženia dôkazov obvinila Rusko, že za touto akciou stojí samotný ruský štát. Začala sa vlna vyhosťovania ruských diplomatov po celej EÚ, v USA a ďalších krajinách. Veľká Británia tlačila na štáty EÚ, aby začali s vyhosťovaním ruských diplomatov a pritom nepredložila žiadne relevantné dôkazy, ktoré by potvrdzovali teóriu že týmto útokom stojí Rusko.

To, že nejaká krajina oznámi, že má silné indície, že za tým bola tá a tá krajina, to nie je dôkaz, ale dohad, emócie, teória. Veľká Británia tak aj od Slovenska chce, aby sme sa riadili emóciami, konšpiráciami pri tak dôležitom a závažnom rozhodnutí ? Máme sa podriadiť emóciám pred racionalitou? Kde sa stratili tie povestné racionálne diskusie, polemiky a kritické myslenie preslávené práve britským Oxfordom?

Na Slovensku je táto rusofóbia živená už dlhé roky rôznymi pochybnými bezpečnostnými analytikmi, ktorí dostávajú až nápadne až príliš veľa priestoru v médiách na šírenie svojich jednostranných názorov, veľakrát bez pohľadu oponentov, ďalej rôznymi novinármi, ktorí sa nikdy netajili svojou jasnou politickou vyhranenosťou, až po rôznu plejádu politikov.
Veľa z týchto novinárov, ktorí sa pohoršujú nad nevyhostením ruských diplomatov zo Slovenska, ešte nedávno horlivo obhajovali všetky vojenské zločiny USA, NATO a Západu, ktoré vykonali od Afganistanu, Iraku, až po Líbyu. Sú to presne tí istí novinári, ktorí šíria u nás veľakrát doslova propagandu z pier amerických propagandistov, ktorí upravujú správy z celého sveta na svoj čiernobiely obraz. Pamätáme si dobre, ako nás kŕmili klamstvami o chemických a biologických zbraniach, ktoré mal vlastniť Sadám Husajn. Celý článok nájdete po kliknutí na ikonku Continue reading:

Čerešničkou na torte boli ako vždy vyjadrenia Andreja Kisku. Kiska celé svoje prezidentovanie vo veľkom presadzuje tému zbrojenia a vernosti k NATO a USA. Verejne hovorí o hrozbe z Ruska, šíri nenávisť a pocit ohrozenia našej bezpečnosti práve zo strany Ruska a vyhľadával si zahraničné cesty práve do krajín, ktoré sú v nejakom spore s Ruskom a tam pred novinármi vyhlásili množstvo nenávistných výrokov na stranu Ruska a dokonca prekrúca dejiny a vyvoláva emócie. Tak to bolo napr. na návšteve Gruzínska, kde hovoril o tom, ako Rusko napadlo Gruzínsko a odkrojilo si z jeho územia a pritom to bolo Gruzínsko a vojnový šialenec Sakašvili, vtedajší prezident Gruzínska, ktorý rozpútal vojnu s autonómnou oblasťou Južné Osetsko. To akosi Kiska vo svojich emotívnych prejavoch zamlčal.

Kiska sa pohoršoval nad tým, že Slovensko nevyhostilo ruských diplomatov tak, ako to spravilo viacero štátov. Verejným tajomstvom na Slovensku je tiež to, že pred týmito jeho ostrými slovami, mal u seba návštevu z nemenovanej ambasády a práve ľudia z tejto ambasády sú častými hosťami nášho prezidenta. No, môžeme sa len domýšľať, aké rady dostáva, no je jasné, že keď nejaká hlava štátu si nechá diktovať od cudzích mocností, ako sa má správať, ide o znak nesvojprávnosti a podriadenosti a nie suverenity a zvrchovanosti.

Je tiež zaujímavé, že agent Skripaľ si odsedel časť trestu v ruskej väznici, jeho trest mu bol zmiernený o 9 rokov a po prepustení mu bolo povolené emigrovať do Veľkej Británie, v ktorej žil 8 rokov až do doby otravy. Preto sa logicky pýtame, prečo by Rusko zmierňovalo trest vlastizradcovi až o 9 rokov, potom dlhých 8 rokov ho nechalo žiť pokojne v Anglicku, ak by ho tak veľmi chceli zabiť? Je veľmi málo pravdepodobné, že by zvolili práve takú formu ktorá z nich hneď urobí podozrivých číslo jedna. Ktorá krajina zníži trest až o 9 rokov nejakému väzňovi, ktorého hodlá o ďalších 8 rokov usmrtiť? Tiež sa v tejto súvislosti natíska otázka prečo sa ho teda nezbavili Rusi napr. už vo väzení, kde sa to krásne mohlo ututlať nejakou diagnózou infarktu, spôsobov by sa našlo určite neúrekom…

Je tu až priveľa otáznikov. Jedna vec je však istá. Skripaľ sa zaplietol do nebezpečnej hry aj tým, že zradil svoju krajinu a donášal Veľkej Británii a z toho plynú aj ďalšie otázky. Akú zohrával Skripaľ aktuálnu úlohu v sieti anglickej tajnej služby, aké tajné akcie pre ňu vykonával, nakoľko aj to môže veľa prezradiť a napomôcť pri vyšetrovaní, ale povedzme si pravdu, veci ohľadne tajných agentov budú vždy zahalené rôznymi nejasnosťami a podozreniami. Chemickí experti sa už vyjadrili, že dohad o tom, že pôvod chemickej látky je z Ruska, sa nepotvrdil.

Vzdor-strana práce je proti tomu, aby boli ruskí diplomati vyhostení z našej krajiny, keď neexistujú relevantné dôkazy, že za týmto útokom je Rusko. Keď má Veľká Británia jasné dôkazy, že za týmto útokom je Rusko, nech ich predložia celému svetu. Prečo napr. Veľká Británia od Slovenska nežiada konkrétnu pomoc pri vyšetrovaní, ale emotívne po nás žiada vyhostenie diplomatov? To potom navodzuje jasné pochybnosti o tom, že my sa teraz máme hystericky správať tak, ako nám povedia, miesto toho, aby sme sa bavili o podstate, počkali na relevantné dôkazy a vyšetrovanie, veď podozrenie nie je usvedčenie. Je tiež absurdné, keď počúvame od politikov, že Rusko by malo predložiť dôkazy o svojej nevine. Vždy je potrebné, aby ten čo vznesie obvinenie ho podložil relevantnými dôkazmi a nie aby ten čo je obvinený dokazoval svoju nevinu…

Vzdor-strana práce zdôrazňuje, že vonkoncom nie je fanúšikom putinovského režimu, nakoľko je pre nás tak isto kapitalistický a oligarchistický, ako režim u nás, v USA, či inej európskej krajine a my stojíme v opozícii proti všetkým kapitalistickým režimom. My však stojíme na strane každého pracujúceho, či už je z Ruska, Slovenska, Nemecka, USA, Maďarska atď… a preto nechceme vojny, ale spoluprácu a mier.

Jednoznačne tvrdíme, že tieto problémy je potrebné riešiť diplomatickou cestou a nie stupňovaním napätia či rinčaním zbaňami na jednej či druhej strane. Vzájomné vyhosťovanie veľvyslancov ničomu nepomohlo a celý konflikt ešte viac vyhrotilo.

Ide o nebezpečnú hru, ktorá sa môže skončiť pre celý svet veľkou katastrofou. Slovensko by malo zachovať pokoj, ukázať triezvy rozum a stať sa lídrom, ktorý pomôže diplomaticky prekonať momentálne napätie vo vzťahoch EÚ a Ruska. Zachovajme si triezvy rozum a neodsudzujme bez dôkazov.

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *