Skip to content

Vzdor- strana práce ide do eurovolieb: Odmietame spolok, akým je EÚ!

fotka_konferemciaPolitická strana Sloboda prijala cez víkend nový názov: Vzdor- strana práce. S novým názvom a programom zabojuje strana v najbližších eurovoľbách. Členovia OZ VZDOR – hnutie práce sa tak zúčastnia eurovolieb na kandidátke tejto strany. Lídrom kandidátky bude Stanislav Pirošík, ktorý sa dlhé roky angažuje na akciách, kampaniach a protestoch, ktorých cieľom je ochrana a získavanie nových práv pre pracujúcich na Slovensku.

V prvej päťke sa objavia aj mená ďalších skúsených aktivistov z bojov za práva pracujúcich, ako napr. Miroslav Pomajdík, Ivan Gaľa, Jozef Vacula, Martin Zeleňák, Zdenӗk Rajchl a ďalší… Rozhodla o tom celoštátna konferencia dňa 8. februára v Žiline. Do volieb ideme s tým, že jasne odmietame organizáciu, ktorá bola založená len v prospech vládnucej oligarchie a proti miliónom obyvateľov Európy, čo vo svojej kampani aj na príkladoch dokážeme.

 Programovo sa zameriame na  5 hlavných bodov:

1. Odmietame, aby krajiny východnej Európy boli ekonomickými kolóniami nadnárodného kapitálu s vysokou produktivitou a nízkymi mzdami. Presadzujeme dôstojné pracovné podmienky a mzdu pre všetkých, snažíme sa ľudí organizovať zdola, snažíme sa zlomiť v nich strach. Ak budeme jednotní, tak strach budú mať naši vykorisťovatelia.

2. Nechceme EÚ, ktorá je plne v rukách finančných oligarchov. Táto inštitúcia im pomáha presadiť svoje záujmy záväzné hneď pre 28 štátov. Nechceme EÚ, v ktorej na jednej strane rekordne stúpajú zisky bánk a na druhej strane rekordne stúpa chudoba a ešte počúvame, že tak je to správne.

3. Chceme aktívne spolupracovať s pracujúcou triedou a odbormi na území celej Európy a postupovať spoločne, vymieňať si skúsenosti. Ak jedna fabrika nariadi zhoršovanie pracovných alebo platobných podmienok, tak budú štrajkovať všetky fabriky danej firmy v Európe – to je náš cieľ. Naši zástupcovia sa nebudú stýkať s biznismenmi, ako to robia klasickí poslanci. My si s týmito ľuďmi nemáme čo povedať. Budeme sa na európskej úrovni stýkať s vykorisťovanou väčšinou.

4. Odmietame zahraničné vojenské základne a tajné väznice, či iné angažovanie sa (odpočúvanie) na území Európy. Vládnuca trieda si plne uvedomuje, že svet v blízkej dobe čakajú sociálne otrasy, nepokoje a revolúcie a veľmi dobre sa na to pripravuje, kým má čas. Včasný zákrok proti tomu môže v budúcnosti zachrániť množstvo životov.

5. Presadzujeme také zoskupenie, v ktorom budú národy naozaj spolupracovať a vzájomne si pomáhať, v ktorom bude hospodárstvo plne v rukách pracujúcich, v ktorom budeme pracovať pre seba a nebudeme otroci kapitálu. Sme za taký spolok, kde nebude hnacím motorom maximalizácia ziskov jednotlivca, ale maximálne uspokojenie potrieb spoločnosti.

Naša kandidátka sa skladá z triedy vykorisťovaných, fyzicky i duševne pracujúcich – nenájdete na nej žiadneho klasického politika, na akého je spoločnosť zvyknutá. Rovnako tam nenájdete “vplyvných” ľudí či zákulisných manipulátorov.

V zmysle Manifestu našej organizácie, žiaden zvolený poslanec nebude v prípade zvolenia poberať plat v plnej výške. Bude ho odovzdávať hnutiu a to ho bude vyplácať tak, aby mohol naplno vykonávať svoju činnosť. Ostatné peniaze budú použité na čo najlepší chod organizácie, do fondu solidarity pre ľudí v sociálnej núdzi a na podporu organizovania boja pracujúcich za svoje práva.

Sme presvedčení o tom, že raz sa budú ľudia smiať na tom, že sme si v odcudzenom štáte, kde nám nič nepatrilo,  vyberali medzi viacerými zlodejmi-klamármi a nazývali sme to demokraciou.

VZDOR – strana práce

4 thoughts on “Vzdor- strana práce ide do eurovolieb: Odmietame spolok, akým je EÚ!

 1. Milan Fafrák says:

  Na rozdiel od Vás EU uznávam, ale budem žiadať je hlboku reformáciu, aby opäť nasmerovala s k socialne tržnému smerovaniu, aby to bola únia pre ľudí práce a nie pre vyvolených…

  * K platom, tie si ponechajte tie patria Vám, ale postačí keď si na dobrovoľnom základe určíte výšku príspevku na činnosť organizácie, tam sa najlepšie ukáže uvedomelosť, alebo spolupatričnosť jednotlivca k ideam a kolektívu…ň

  Odpovedať
 2. Andelinko says:

  Vy toto myslíte vážne? Odmietate EÚ, ale chcete kandidovať do jej parlamentu a hlavne brať za to kopu peňazí? Zvláštny humor, moc zvláštny, až z neho mrazí.

  Odpovedať
 3. abc says:

  Ďakujem, už som sa dávno tak dobre nezasmial. Všeobecné reči o ničom, hladanie nepriatela. Taký smiešny populizmus, ako ho dnešnej dobre často počut z úst populistickej pravice.

  A prečo by si nemohol poslanec nechávať svoj plat. Veď je to odmena za jeho prácu. Prečo by mal niekto siahať na riadne zdanenú pracovnú odmenu? To aký chcete vyslať signál.

  Odpovedať
 4. vzdor-hp says:

  Náš poslanec si nenecháva plat po prvé preto lebo nechce, po druhé preto, lebo ide o úspech celej organizácie, ktorú náš poslanec chce podporiť.  My tam chceme byť z iných príčin než iní, ktorým ide práve o daný plat.  My nepriatela hladat nemusíme, myslím si, že je dostatočne zrejmý a viditeľný a súčasnom systéme obrovských ziskov na jednej strane a celoplošného znižovania sociálnej úrovne ho nevidí len slepý.  Populistami by sme boli len vtedy, ak by sme dané veci presadzovali, štýlom “zvoľte nás, my to vybavíme”.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *