Skip to content

Stanovisko Vzdoru – strany práce k rozmrazeniu poslaneckých platov

Vzdor – strana práce s pobúrením prijala skutočnosť, že značná časť poslancov NR SR sa rozhodla práve v tomto predvianočnom období v priamom prenose predviesť svoju nekonečnú chamtivosť. V čase keď sa mnohé rodiny pripravujú na vianočné sviatky a v ruke otáčajú každé jedno euro, si niektorí naši volení zástupcovia chcú navyšovať platy. V prvom rade sme presvedčení, že celý systém zmrazovania platov je iba tlačením balvanu pred sebou. Platy totiž nemožno zmrazovať donekonečna. Po rozmrazení platov poslancov skočia tieto platy o 1 000 eur hore a väčšina občanov považuje túto sumu za privysokú a prehnanú. Treba zdôrazniť, že presne takto privysoká a prehnaná bola aj pred zmrazením platov, nakoľko platy poslancov sú odvodené od priemernej mzdy a činia trojnásobok tejto priemernej mzdy.

Politici si zámerne výpočet svojich platov nastavili na priemernú mzdu. Tento priemer totiž dvíhajú aj poslanci, ústavní činitelia, riaditelia bánk, inštitúcii, manažéri a mnohí ďalší zo skupiny s nadštandardnými príjmami, no veľké množstvo ľudí pracuje za minimálnu mzdu, prípade o pár desiatok eur viac ako je minimálna mzda. Ak sa ide dvíhať minimálna mzda, búria sa proti tomu nielen podnikatelia a mnohí prorežimní „analytici“ , ale aj mnohí poslanci… Preto sme presvedčení, že odmeňovanie poslancov by nemalo byť viazané na priemernú mzdu, ale na minimálnu mzdu. Je absolútne neprijateľné, aby časť spoločnosti žila z ruky do úst a pritom poslanci a ďalší ústavní činitelia si žili ako monarchovia v časoch feudalizmu. Slová niektorých sebeckých a arogantných poslancov obhajujúcich navýšenie svojich platov, potrebou kúpiť si do roka 6 oblekov po 600 eur za každý jeden považujeme za otvorený výsmech do tvárí bežných pracujúcich ľudí. O to argantnejšie tieto slová znejú v predvianočnom čase, keď mnohé rodiny budú mať Vianoce veľmi skromné. Článok pokračuje po kliknutí na ikonku Continue reading:

Ak vláda nedokázala už dávno počas obdobia zmrazenia platov predložiť zmenu odmeňovania poslancov, ktoré sú aj pri zmrazení neúmerne vysoké, mohla aspoň návrh na zmrazenie platov predložiť v dostatočnom časovom predstihu a neriešiť tieto veci na poslednú chvíľu v skrátenom legislatívnom konaní. Ak vláda prišla s takýmto návrhom až na poslednú chvíľu, sama si nesie zodpovednosť za stav ktorý nastal a ktorý môže vyústiť do vládnej krízy. Preto sme presvedčení, že parlament bude nútený prijať úplne novú právnu úpravu platov poslancov NRSR a ďalších ústavných činiteľov.

Vyzývame preto poslancov NRSR, aby pri schvaľovaní tejto normy mali na mysli výšku minimálnej mzdy, výšku bežných dôchodkov ako aj výšku životného minima. Sme presvedčení, že platy poslancov v súčasnej dobe su dostatočne vysoké, dokonca vyššie ako by bolo vhodné. Preto odmietame akékoľvek navýšenie platov poslancov a iných ústavných činiteľov. Súčasná mzda poslancov je až viac ako 7 násobkom minimálnej mzdy a 17 násobkom životného minima.

Teda NRSR na jednej strane schváli, že človeku na prežitie musí stačiť 199eur, ale sami sebe si nastavia platy tak, že aj pri 10 ročnom zmrazení tvoria 17násobok životného minima.
Jednoznačne sa ukazuje, ako poslancom záleží na tých najchudobnejšich ľudoch a ako hľadia iba na svoje vlasné záujmy. Napriek tomu všetkému, čo je už dávno známe, prezentovanie svojho hyenizmu práve v tomto období traumatizuje spoločnosť a ľudia oprávnene očakávaju od poslancov, aby rovnako štedrí, ako sú k sebe, boli aj ku ľudom čo robia za minimálnu mzdu i ku tým, čo su odkázaní na životné minimum a samozrejme aj ku dôchodcom.

Vzdor – strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *