Skip to content

Yazaki, neKONEČNÝ prípeh: Časť výroby bola presunutá do Rumunska a čo bude nasledovať ďalej?

Vedenie michalovskej spoločnosti na výrobu káblových zväzkov YAZAKI na nedávnom stretnutí v priestoroch fabriky tlmočilo slová konateľa k situácii vo firme a k rozruchu, ktorý spôsobila informácia o ukončení výroby v Michalovciach. Medializácia tejto informácie sa postarala o rozruch, ktorý však nepriniesol žiadnu zmenu v situácii, v ktorej sa ocitli zamestnanci. Hlavne na nich sa zniesla asi najväčšia kritika, boli im vyčítané časté Očrky, PNky, ako keby ľudia nechceli chodiť do práce. Nájdu sa aj takí, pre niekoho je to istý spôsob protestu a neposlušnosti voči vrchnosti, ale čo čakali, za žobračenku, ktorú zamestnancom hlavne vo výrobe spoločnosť dáva v takzvanej cibuľovej páske. Že prečo cibuľovej, lebo keď ju človek otvorí, tak mu je z toho zárobku do plaču.

V príhovore zaznelo, že firma ukončí pracovný pomer najmä so zamestnancami, ktorí majú zlú dochádzku, disciplínu, kvalitu a výkon. Práca je vraj garantovaná do roku 2020 a údajne sa snažia o spustenie iného typu výroby, aký momentálne v Michalovciach je. Časť výroby sa už presunula do Rumunska. Spomenutá v príhovore bola zlá kvalita výrobkov, za ktorú môžu podľa vedenia zas len zamestnanci „sabotéri“. Ryba smrdí od hlavy. Sú to práve manažérske trampoty a zlé rozhodnutia, ktoré mali za následok vysokú fluktuáciu ľudí, noví sa nestíhajú zapraxovať, skúsení zamestnanci odchádzajú, no a rýchlosť a tempo práce sa nemení, naopak zvyšuje sa. Výsledok?

Reklamácie, nespokojný zákazník, ale na začiatku je konateľ, manažér, majster, ktorý si zdroje (ako nás pracujúcich označujú) neváži a teraz na to dopláca na úkor kvality výrobkov. Dobrého zamestnanca si treba vážiť a vedieť ho aj zaplatiť, aby firma zachovala výrobu ako tak, musí znížiť počty zamestnancov na minimum. Nie sú linky, nie je práca pre ľudí, ktorí tu odpracovali niekoľko rokov. Je to koniec jednej etapy ich života.

Škoda len že OZ Kovo, ktoré sídli v priestoroch firmy, nebolo aktívnejšie v boji o lepšie pracovné podmienky, vyššie platy, či rešpektovanie práva zamestnanca nenastúpiť počas štátneho sviatku do práce. Tu je totiž bežné, že ak nenastúpite do práce v deň štátneho sviatku, dostanete za to aj disciplinárny trest, za ktorý vám stiahnu 10 eur z výplaty. Pritom zákon hovorí, že zamestnávateľ vás nemôže nútiť ísť do práce, ale potrestať za to že neprídete, už môže. Čo ste dosiahli, ste dosiahli vďaka obetavej práci čestných pracujúcich občanov, ktorí si svoje odmakali za minimalne mzdy a obetovali čas zo svojich životov pre Vaše zisky a nám zostalo tak na zaplatenie účtov…

Informoval nás aktivista Vzdoru-strany práce a zamestnanec Yazaki

Viac o pomeroch vo fabrike sa dozviete aj TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *