Skip to content

Vzdor-strana práce na antifašistických akciách na Strečne a vo Varíne: Rečníci varovali aj pred primitívnym antikomunizmom Kalmusa, Lorenza a spol. a zasahovaniu Kisku do vyšetrovania

DSC_0028Aj toho roku sa VZDOR-strana práce zúčastnila a aktívne podieľala na príprave tradičného podujatia, kde sa už roky schádzajú antifašisti z oboch strán rieky Moravy. Účasť bola pomerne hojná, vo Varíne ju môžeme odhadovať na 150 ľudí. Prítomní boli členovia Klubu českého pohraničia, Komunistickej strany Slovenska, VZDOR-strany práce, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Frontu ľavicovej mládeže a ďalších. Vo Varíne sme sa stretli pri soche príslušníka ZNB. K tejto soche delegáti jednotlivých organizácii položili vence a kvety. Vzdor-strana práce však na akcii vytvorila početný kontingent. Práve ZNB sa v okolí Varína podieľala na boji proti banderovským bandám.

DSC_0039

Zaznelo tu niekoľko príhovorov, či už o histórii bojov proti banderovcom, alebo z úst predsedu Frontu ľavicovej mládeže Artura Bekamtova aj o súčasnom fašizme a banderizme, ktorý je po pro-západnom puči na Ukrajine opäť na nohách a o košických vandaloch, ktorí z pamätníka Osloboditeľov odtrhávajú pravidelne kosáky a kladivá. „Lorenz a Kalmus toto pravidlo dlhodobo odmietajú rešpektovať, roky zneucťujú pamätníky antifašistov, na sociálnej sieti dokonca otvorene popierajú zločiny banderovcov. To všetko za hlasnej podpory mainstreamových médií a druholigových politikov, ktorí sa pravidelne na ich vandalstvách politicky priživujú a týchto mentálnych chudákov z Košíc budú eufemisticky nazyvať „aktivistami“. To, čo si myslí verejnosť by už konečne mal niekto povedať nahlas: vandalizmus je porušením zákona, nie aktivizmom a statuofília je sexuálna úchylka a nie forma umenia,“ povedal Bekmatov.

svazak

Predseda Vzdoru-strany práce Stanislav Pirošík sa vo svojom príhovore venoval vandalom a tzv. „umelcom“. Príhovor zožal medzi prítomnými úspech, stretol. Predsedu Pirošíka po príhovore obklopili ľudia z publika a želali jemu aj našej strane veľa úspechov. Pripomínanie si zverstiev, ktoré spáchali ukrajinskí banderovci je viac ako aktuálne, nakoľko dnešný ukrajinský režim rehabilitoval banderovcov a dokonca im prisúdil status hrdinov za nezávislosť Ukrajiny a dal ich na roveň antifašistických veteránov, ktorí porazili nacizmus. Takáto revízia dejín je šokujúca. Ukrajinský režim robí všetko preto, aby potlačil svoju antifašistickú minulosť a vyzdvihol banderovcov a spravil z nich najväčších hrdinov ukrajinských dejín.  

Pripomeňme si, že banderovci počas vojny vyvraždili vyše 100 000 Poliakov a napr. v Ľvove rozpútali pogrom, počas ich vyčíňania zahynulo vyše 8 000 ľudí- Rusov, ukrajinských komunistov, Židov a ďalších ich odporcov. Mnohí banderovci, či ukrajinskí fašisti a nacionalisti ochotne kolaborovali s nacistami a spoločne s nimi systematicky vyvražďovali Židov, Rusov a iné národnosti, komunistov a všetkých antifašistov. V Babom Jare postrieľali vyše 31 000 ľudí, ukrajinskí nacionalisti do konca vojny pozabíjali desaťtisíce Židov a medzi rokmi 1944 až 1946 povraždili vyše 30 000 vojakov Červenej armády, sovietskych bezpečnostných zložiek, antifašistických partizánov, komunistov a predstaviteľov sovietskej moci, či napr. aj Volyňských Čechov, Poliakov a ďalších…

Nezabudnime na to, že ukrajinskí nacionalisti tiež vytvorili jednotky SS Galizien a Halič, ktoré sa vyznačovali obrovskou brutalitou a ktoré sa podieľali aj na potláčaní nášho SNP, či partizánskeho hnutia v Juhoslávii, ktoré viedol fenomenálny Tito. Banderovci na našom území majú na svedomí smrť niekoľko desiatok ľudí. Nezabúdajme tiež na fakt, že z radov ukrajinských nacionalistov nacisti verbovali tých najsadistickejších a najfanatickejších bacharov v koncentračných táboroch.

 

KČP udeľovali čestné uznania a bolo naozaj príjemným prekvapením, že medaila za obetavú prácu pre vlasť III. stupňa bola udelená aj predsedovi našej strany Stanislavovi Pirošíkovi.

piros
Stretli sme sa aj na vŕšku Zvonica nad Strečnom, kde sa nachádza pamätník francúzskych partizánov, ktorí bojovali v SNP v okolí Strečna. Aj tu sme si uctili hrdinstvo antifašistov a zaznelo tu niekoľko príhovorov. S hlavným príhovorom vystúpila Viera Klimentová, ktorá povedala: V Strečnianskej tiesňave sa odohrali najťažšie boje počas Slovenského národného povstania a jednotka francúzskych partizánov zhrala dôležitú úlohu. Nasadzovali ju na najťažšie úseky povstaleckého frontu preto,že sa vyznačovala vysokou organizovanosťou a jej príslušníci patrili k najodvážnejším bojovníkom. Do boja išli v presvedčení, že i ďaleko od vlasti bojujú za slobodu a nezávislosť svojej krajiny. Je známe, že aj napriek značným stratám odchádzali zo strečnianskeho bojiska na odpočinok zoradení v trojstupe a s melódiou Marseillaisy na perách. Francúzski partizáni sú a zostanú pre nás príkladom, ako sa máme zachovať v ťažkých časoch, ktoré nás čakajú.V slovenských horách bojovali bok po boku ľudia rôznych národností. Dorozumievacou rečou im bola odvaha, odhodlanosť a túžba po živote v pokoji a mieri. Bojovali a zomierali v nádeji, že bojujú za krajší život svojich detí. Ukázali nám cestu, ktorá vedie k víťazstvu – jednota, súdržnosť a spoločný cieľ. Zanechali nám odkaz, ktorý je našou morálnou povinnosťou splniť !
– Ich odkaz stále znie:
„Vážte a bráňte si slobodu“ !
Oni ju bránili a nám vlastnou krvou vybojovali. A my sme ju nedokázali udržať. Dnes sme vďaka bábkovej vláde v pozícii vazalov Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
– Ich odkaz stále znie :
„Nedopustite novú vojnu !“
Oni bojovali a padli v boji proti hitlerovskému Nemecku a beštiálnemu fašizmu. Vojnu s nimi vyhrali a vlastnou krvou vykúpili mier.“21200840_1557738007625578_6148159185644225056_o21272963_1557738414292204_5500930825119999629_o

21200764_1658253510871677_1148817730608473640_o

21272707_1557738107625568_3042604180525312651_o

DSC_0032

DSC_0058

DSC_0065

DSC_0060

Vzdor-strana práce

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *