Skip to content

Stanovisko Vzdoru – strany práce ku konfliktom vo vládnej koalícii: V pozadí ide o mocenský boj SNS a SMERU-SD o toho istého voliča

Vzdor – strana práce vníma konflikty vo vládnej koalícii, ktoré vyústili vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS, ako dôsledok dlhodobého zápasu o voliča medzi SNS a Smerom SD. Po tom, ako SNS už dávno v minulosti rezignovala na národné témy a stala sa z nej strana akceptujúca naše členstvo v zločineckom pakte NATO a podporujúca naše členstvo v EÚ a ktorá sa uchádza o presne rovnaký typ voličov, akých má Smer – SD. Ak niekto očakával, že prvé konflikty nastanú medzi Mostom – HÍD a SNS, tak vývoj jasne ukázal, že to tak logicky nie je. Aj obrovské rozdiely medzi týmito stranami sa dali prekonať pri konštruktívnom vyjasnení si spoločných bodov, na ktorých sa dalo zhodnúť. No nikdy nehrozilo a nebude hroziť ani v najbližšej budúcnosti, že by voliči SNS mohli prechádzať k Mostu – Híd, alebo naopak. Medzi Smerom – SD a SNS je situácia iná. Smeru sa už pri minulom spoločnom vládnutí podarilo SNS zobrať nielen niektoré témy, ale aj časť voličskej základne, čo v konečnom dôsledku spôsobilo, že SNS vtedy vypadla z NR SR. Dnes sa úplne logicky a prirodzene opakuje niečo podobné. SNS sa však poučená z minulosti snaží tento zápas ustáť a pokiaľ možno získať nejaké body pre seba. Jedným z dôkazov je aj snaha SNS o zavedenie trinástych platov. Týmto populizmom sa SNS snaží prekonať populizmus strany Smer –SD.

13ty plat nie je populizmom iba preto, že v kalendári neexistuje 13ty mesiac, to by sa dalo vzhľadom na nízke mzdy počas celého roku pokojne prehliadnuť , populizmom je to práve preto, že plošné zavedenie 13teho platu reálne nezvýši prijem zamestnancov. V realite to bude totiž tak, že zamestnávatelia počas roka znížia zamestnancom pohyblivú časť mzdy, aby im túto sumu nakoniec vyplatili ako 13ty plat. Zamestnanec dostane rovnako a podnikateľ bude hrať dobrého, lebo dáva 13ty plat, no a politická strana, ktorá to presadí na tom získa politické body. Preto R. Fico voči SNS začal používať systém tvrdej ruky, lebo v populizme neznáša konkurenciu.

Pochopiteľne je jasné, že ak strany vládnej koalície nie sú samovrahovia, napriek turbulenciám ktoré sú a ktoré budú v budúcnosti silnieť, urobia všetko preto, aby nespôsobili stav, ktorý by vyústil do predčasných volieb. Predčasné voľby by totiž v súčasnom stave spoločnosti situáciu nevyriešili a iba by prehĺbili patovú situáciu.

Koaličná kríza, však okrem iných problémov v pravom svetle ukázala aj Roberta Fica. Predseda Smeru –SD a predseda vlády vo svojich vyjadreniach pozabudol na jednu podstatnú skutočnosť. Pozabudol na to, že SR dodnes nemá zavedenú funkciu „hovorca SR“. Napriek tejto skutočnosti sa predseda vlády do tejto funkcie sám nominoval. Z jeho vyjadrení sme v posledných dňoch počuli, že „Slovensko potrebuje proeurópsku vládu“ že „Slovensko má eminentný záujem udržať sa v jadre EÚ“ a viaceré iné vyjadrenia v podobnom duchu, ktorých základným obsahom bola informácia o tom, čo si Slovensko želá a čo nie.

Sme presvedčení o tom, že nikto zo súčasných politikov nemá právo hovoriť za celé Slovensko a takéto právo nemá ani predseda vlády. Môže pokojne rozprávať za vládu a môže pokojne rozprávať za politickú stranu, ktorej je predsedom, ale nie za Slovensko. Ohľadom EÚ sa občanov na ich názor politici pýtali iba raz, no aj vtedy nešlo o objektívne posúdenie názorov a postojov za a proti, ale o jednostrannú sústredenú kampaň, v ktorej odporcovia EÚ nedostali žiaden priestor prezentovať svoje stanoviská. Preto dnes sebavedome tvrdiť, v akom jadre EÚ chce SR zostať bez toho, aby sa k tomu občania vyjadrili, je drzosť, nekultúrnosť a namyslenosť.

Nech už počas súčasných turbulencii vo vládnej koalícii padnú také, či onaké vzájomné urážky a nech už sa budú vládni politici označovať takými, či onakými výrazmi, smerovanie kapitalizmu to nijako neovplyvní. Pretože ani jedna zo strán vládnej koalície, ale ani žiadna opozičná strana, nemá záujem odstrániť kapitalizmus.

Táto kríza taktiež ukázala, že všetky kapitalistické strany sledujú len svoje záujmy a záujmy mecenášov, ktorí stoja v ich pozadí. Nič sa nezmení ani na tom, keď Fica vymení Sulík, Bugára- Matovič, Danka- Hlina, tak ako nám nahovárajú opoziční pravicoví lídri, že oni tam  konečne dosadia „čestných“ ľudí, ktorí nebudú kradnúť a dohadzovať kšefty oligarchom, nakoľko chyba je v samotnej podstate kapitalistického systému, to ten treba odstrániť. Mali sme možnosť vidieť, keď boli pri moci pravicové strany na čele s SDKÚ, ktoré sa taktiež nevyhli škandálom a veselo privatizovali štátny majetok.

Sme presvedčení, že ľudia utláčaní kapitalizmom si po takmer troch desaťročiach prestupovania v kapitalistickom bahne zaslúžia jasnú socialistickú alternatívu. Snaha o sociálny kapitalizmus evidentne zlyháva a spoločnosť sa upadá do väčších a väčších problémov vo všetkých oblastiach života spoločnosti.

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *