Skip to content

Yazaki Michalovce začala prepúšťať a šepká sa aj o možnom odchode zo Slovenska: Viac nám prezradí aktivista Vzdoru-strany práce a zamestnanec Yazaki

Podľa najnovších informácií, fabrika Yazaki v Michalovciach začala prepúšťať a šepká sa aj o jej odchode zo Slovenska. Už teraz príde o prácu 29 ľudí a časť výroby spoločnosť presúva do Rumunska. Vzdor-strana práce celú situáciu podrobne sleduje a podrobnejšie správy, čo sa deje priamo vo fabrike nás informoval náš aktivista a zamestnanec Yazaki, ktorý z pochopiteľných dôvodov ostane v anonymite. Vo fabrike bola už rozpustená jedna výrobná linka a na rade je ďalšia. Majú rozpustiť ešte jednu. Hovorí sa, že o prácu má prísť  v blízkej dobe možno až 600 zamestnancov, ktorých budú priebežne prepúšťať, aby to nebolo klasifikované ako hromadné prepúšťanie. Vedenie spoločnosti na túto tému nekomunikuje s médiami, bohužiaľ ani zamestnanci nemajú konkrétne informácie.“ 
 
Vo firme momentálne pracuje približne 2600 ludi a ďalej dopĺňa, že filozofia firmy za posledný rok bola asi taká, že ľudia ktorí tam mali odpracované roky, boli doslova naháňaní svojimi nadriadenými, aby dali sami výpovede. Veľa ich odišlo už s podlomeným zdravím, nakoľko tempo práce, vysoké normy  a časté 12 hodinové smeny zanechali svoje stopy na ich zdravotnom stave. Firma si skúsených zamestnancov vôbec neváži a radšej zamestná nových z úradu práce, za ktorých samozrejme dostane štátny príspevok na novovytvorené miesto. Dostať výpoveď z takejto firmy, je podľa mňa pre väčšinu zamestnancov veľakrát doslova ako vykúpenie z jeho utrpenia. My sme len čísla, my sme len zdroje a po celom svete takto vznikajú fabriky zahraničných investorov, kde to veľakrát pripomína skôr pracovné tábory, ako normálnu fabriku . Postavíme im diaľnice, povolíme vybudovať haly na úrodných poliach a k tomu prihodíme daňové prázdniny a množstvo pracovnej sily, ktorá pracuje za minimálne náklady,“ doplnil.
 

 
Ako ďalej konštatuje, nastal však čas, kedy sú pre Yazaki už zamestnanci pridrahí, daňové prázdniny pred koncom a „ľudské zdroje“ vyťažené, ako nejaké čierne uhlie. Potom jednoducho zatvoria fabriku a presunú tú celú kapitalistickú chobotnicu do Rumunska. A keďže si firma vybudovanie takej fabriky dá pekne do nákladov, je v strate a neplatí daň zo zisku, lebo ho podľa účtovníctva nemá. Peniaze „preinvestuje“ do výstavby nového závodu v Rumunsku v meste Braila. Taká je realita.
 
Nakoniec len dodám, že firmy tohto tipu už pôjdu iba tam, kde ich ešte dobre nepoznajú. Tu na východe ich už pozná skoro každý a kto nemusí, tak tam už pracovať radšej ani nejde,“ uzatvára. Priemerné platy výrobných zamestnancov v Yazaki sa pohybujú na úrovni 650 eur v hrubom. O vedúcich funkcionárov odborov v tejto spoločnosti nám povedal, že nebojujú za pracujúcich, ale so sklonenou hlavou „bozkávajú“ cudzie ruky a podpíšu akúkoľvek kolektívnu zmluvu, ktorú im zamestnávateľ predloží.
 

Ako hovorí na záver, aktivizuje sa vo VZDORe- strane práce preto, lebo je to mladá strana, nezaťažená politickou minulosťou a poukazujúca na neprávosti páchané dnešnými kapitalistami na obyvateľoch Slovenska, ktorí sú dennodenne vykorisťovaní hŕstkou zbohatlíkov a pre ktorých sú jediným ukazovateľom ich zisky.

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *