Skip to content

Vzdor-strana práce považuje útok USA proti Sýrii za akt agresie a porušenie medzinárodného práva: Trump ukázal svoju pravú tvár a zaútočil bez dôkazov a vyšetrenia chemického útoku

Vzdor-strana práce považuje útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát zo strany USA za akt agresie proti zvrchovanému štátu Sýria a týmto aktom USA opäť porušili Medzinárodné právo. Je to lekcia aj pre všetkých tých, ktorí čakali od Trumpa a jeho administratívy nejaké pozitívne trendy. Vzdor-strana práce vždy tvrdila, že Trump a jemu podobní nie sú predstavitelia nejakého antiestablismentu a lepšej politiky pre obyčajných ľudí, ale sú, boli a budú predstavitelia nenávidenej oligarchie, ktorej cieľom je len vládnuť a bohatnúť na úkor pracujúcich. Miliardári budú vždy súčasťou vykorisťovateľskej triedy a budú sa navzájom chrániť, hoc sa budú hrať na všeličo možné. Trump sa obklopil vo svojej vláde najväčšími vojnovými a neoliberálnymi voľnotrhovými jastrabmi, jeho útoky viedli proti zdravotnému poisteniu, proti ekologickým normám, či proti právam žien a pracujúcich.

Trump nariadil vojenský úder kvôli nedávnemu chemickému útoku, z ktorého obvinil bez predloženia dôkazov sýrsky režim. Povedzme si, že chemický útok sa odohral na území, ktoré ovládajú fanatickí islamisti z bývalého Frontu An-Nusra, čiže sýrskej vetvy Al-Kájdy. Sýrsky režim potvrdil, že bombardoval sklady islamistov a o chemických zbraniach ukrytých v islamistických továrňach a skladoch nič nevdel. Sýrsky režim a Rusko upozorňujú, že práve zásoby chemických zbraní islamistov, ktoré zbombardovali vládne lietadlá spôsobili smrť vyše 80-tich ľudí a ktoré boli pravdepodobne privezené z Iraku. Rusi tiež avizovali, že predložia dôkazy, že za chemickými zbraňami je Al-Kájda a tiež je známe, že medzinárodná Organizácia pre zákaz chemických zbraní už dávnejšie potvrdila, že sýrsky režim nevlastní chemické zbrane.

Trump vyhlásil bez udania akéhokoľvek dôkazu, že je nesporné, že za chemickým útokom je sýrsky režim, o útoku sa neporadil ani s Kongresom a nepočkal ani na dôkazy zo strany Ruska, ktoré avizovalo ich predloženie. Trump si nijak nelámal hlavu nad tým, že najprv musí prebehnúť vyšetrovanie, kto naozaj stojí za chemickým útokom a nariadil rýchle vojenské riešenie.

Ako prvé krajiny, ktoré podporili útok USA na sýrsku vojenskú základňu boli tradiční americkí lokaji ako Izrael, Saudská Arábia, Poľsko, Veľká Británia, Austrália, či Česká republika a obrovskú radosť z úderu na sýrsku armádu majú všetky islamistické povstalecké skupiny v Sýrii, ktoré sú vyzbrojované Tureckom, USA, Saudskou Arábiou a ďalšími spojencami USA a vyzývajú USA, aby začal systematicky bombardovať pozície a vojenské objekty sýrskej vlády a pomohli tak zvrhnúť Asadov režim, čo by napomohlo k ovládnutiu Sýrie islamistami so všetkými hrôzami, ktoré by nasledovali.  

Trump tak zneuctil celú OSN, medzinárodné právo, nakoľko zaútočil bez akéhokoľvek povolenia Bezpečnostnej rady OSN. USA opäť raz dokázali, že si nectia nikoho a žiadne právo pre nich neplatí a neunúvajú sa ani s vyšetrovaním incidentu. Tento útok môže mať aj fatálne následky pre stabilitu a mier vo svete. Len si pripomeňme, že vojenská destabilizácia krajín ako Irak, či Líbya zo strany USA a západných európskych krajín len dopomohla k chaosu, biede, státisícom mŕtvych, migrantskej kríze a posilnenia fanatických islamistov.

Tiež je zaujímavé, že Islamský štát hneď po vojenskom údere USA na sýrsku základňu, spustil v blízkosti práve vybombardovanej základne novú ofenzívu proti pozíciám sýrskej armády. USA tak opäť raz pomáhajú islamistickým fanatikom z radov Islamského štátu, Al-Kájdy a ďalších skupín. To posledné, čo Sýria potrebuje, je rozšírenie konfliktu zo strany USA, čo povedie k ešte fatálnejším dôsledkom a ťažiť z toho budú len isamistickí fanatici.

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *