Skip to content

Vzdor-strana práce k MDŽ: Obdivujeme ich statočnosť a navrhujeme tieto opatrenia na posilnenie postavenia žien na Slovensku

17203251_1455437691153261_6242530482933720758_nDnes je veľký deň pre všetky ženy sveta. Pripomíname si Medzinárodný deň žien, ktorý si presadili statočné robotnícke ženy a ktorý sa ustanovil k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká komunistka Clara Zetkinová tento medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu. MDŽ v sebe stelesňuje heroický boj žien za svoje práva, ženy po celom svete bojovali za zlepšenie mizerných pracovných podmienok, za zvýšenie svojich mizerných platov, za sociálne výdobytky, za volebné právo, za svoju rovnoprávnosť, emancipáciu, vzdelanie a dôstojnosť, kedy boli a vo veľkej časti sveta sú aj dnes považované len za akýsi majetok muža. Ženy po celom svete ukázali svoju statočnosť, keď boli bité a mučené políciou a veľa žien v boji za svoje práva, slobodu pre národy a politické presvedčenie zaplatilo svojim životom. Nezabúdajme na heroizmus žien počas antifašistického boja v 2. sv. vojne, kedy sa v mnohých štátoch zapojili do odbojovej ilegálnej činnosti proti miestnym fašistickým režimom a proti nacistickému Nemecku a státisíce žien bolo umučených a zabitých.

Kto si však myslí, že dnes na Slovensku nemáme za čo v oblasti ženských práv za čo bojovať, veľmi sa mýli. Slovenské ženy zarábajú o pätinu menej ako muži, presnejšie o 21,1 percenta. Až 25% žien na Slovensku má na svojej výplatnej páske hrubú mzdu do 500 Eur, 65% žien má na svojej výplatnej páske hrubú mzdu do 800 Eur. Napríklad vo vekovej skupine 35 až 44 rokov zarábajú ženy o 27 percent menej ako muži. Ženy sú tiež v oveľa väčšej miere ohrozené chudobou ako muži, nakoľko v našej spoločnosti stále viacej detí vyrastá v domácnosti so slobodnou matkou, väčšinou kvôli rozvodom a teda pre ženu je omnoho ťažšie finančne utiahnuť celú domácnosť. Vzdor-strana práce preto jednoznačne bojuje za rovnoprávne platové podmienky pre mužov a ženy na Slovensku.
 
Za socializmu sa ženy mohli spoľahnúť aj na dokonalú sieť jaslí, ktoré nesmierne pomáhali odľahčiť pracujúce ženy. Dnes po 27 rokoch začínajú prvé chabé pokusy o obnovu jaslí, no táto reforma musí byť komplexná na celom území štátu. Prezident Kiska razí politiku zvyšovania financií pre armádu, z dnešných 905 miliónov, až na skoro 2 miliardy. Vzdor-strana práce razí politiku nezvyšovania výdavkov na armádu, ale tieto financie presunúť do vybudovania pevnej štruktúry jaslí a materských škôl a ich modernizácie, do sociálnej a rodinnej oblasti, pomoci mladým rodinám a matkám samoživiteľkám, výstavby bytov pre mladé rodiny a pre ženy samoživiteľky s deťmi, do bezúročných mladomanželských pôžičiek, ale aj do bezúročných pôžičiek pre slobodné ženy s deťmi, do zvyšovania materských a prídavkov na deti, do zriaďovania centier pre týrané ženy s deťmi a tak isto keď sú v hmotnej núdzi. Tam by mali ísť hlavné prostriedky, nie do armády, ako nám demagogicky predostiera Kiska. Vzdor-strana práce tiež navrhuje sprísnenie trestov a zákonov pri domácom násilí na ženách. Domáce násilie sa nesmie podceňovať, lebo aj to je jedným z problémov žien na Slovensku. Chýbajú štátne centrá pre týrané ženy s deťmi, kde by sa mohli uchýliť. Navrhujeme, aby sa začali takéto centrá budovať po celom Slovensku. Presadzujeme výraznejšiu podporu slobodných mamičiek, ktoré to majú omnoho ťažšie a ich ochranu pred chudobou, čo musí byť v kompetencii štátu.
 
Keď sa však pozrieme do celého sveta, vidíme, že ženy hlavne z Tretieho sveta sú na tom omnoho horšie. Sú terčom sexuálneho násilia, otroctva, nemajú základné práva, je im upierané vzdelanie, sú iba akýmsi majetkom muža, trpia ponižovanie, zlé zachádzanie, otrocké pracovné podmienky, násilie. Ženy z rozvojového sveta o to viac potrebujú našu solidaritu a pomoc v boji za svoju dôstojnosť a práva.
 

Kolektív členov a sympatizantov revolučnej VZDOR-strany práce želá všetko najlepšie všetkým ženám k ich medzinárodnému sviatku. Aj keď ženy tvoria len menšiu časť našej členskej základne, o to viac si ich vážime a obdivujeme ich, že sa rozhodli otvorene bojovať za lepší svet. Aj naše ženy sa postavili polícii pri zatýkaní predsedu Vzdoru-strany práce  dňa 17. novembra a jedna utrpela od polície aj zranenia.

Vážime si tiež naše priateľky či manželky, ktoré nás v našom úsilí podporujú a vedia že pravda je na našej strane, aj keď niekedy by boli radšej aby za túto pravdu bojoval niekto iný a nie práve ich polovičky.

Naše prianie však patrí všetkým ženám, ktorých značná časť dnes musí znášať toto kapitalistické besnenie, ktoré musia popri deťoch neraz zvládať i dve zamestnania či pravidelne utierať dôchodcom na Západe zadky.  Už nehovoríme o tom, koľké ženy by boli v spravodlivejšom zriadení už dávno matkami, no dnes sú nútené naháňať sa za peniazmi. Ženám patrí naša vďaka za mnohé. Väčšina ťarchy starostlivosti o domácnosť a deti sú na ženách. Väčšina žien sa trápi v práci, potom prídu domov a zase pracujú v domácnosti. Počas materskej dovolenky majú prakticky nepretržitú 24-hodinovú prácu so svojím dieťatkom. Ženy si zaslúžia náš veľký obdiv.

Je nevyhnutné zdôrazniť, že ženy naďalej trpia pod ničivými účinkami kapitalizmu vo väčšej miere ako muži. Čo je však dôležitejšie, než len poukazovať na tieto skutočnosti je to, že budeme pokračovať v boji za práva žien a za oslobodenie žien.

Boj za socializmus a boj za rovnosť žien sú vzájomne prepojené, ani jedno sa nemôže uskutočniť bez druhého.

Vypracovali Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce a Stanislav Pirošík- predseda Vzdoru-strany práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *