Skip to content

VOLIŤ NESTAČÍ – ORGANIZUJ SA!

logovzdorSúčasné voľby do zastupiteľstiev dnešná propaganda prezentuje ako nástroj demokratického rozhodovania o spoločnosti. Zatajuje však jednu podstatnú vec – aby sme mohli o niečom rozhodovať, najskôr musíme niečo vlastniť. A ľud a štát, ktorý nič nevlastní (teda okrem dlhov), o ničom nerozhoduje! Stáva sa len správcom a otrokom cudzieho majetku bez možnosti rozhodovania o základných potrebách spoločnosti. A to aj keby tu bolo tisíc strán a stopercentná volebná účasť.

Celé hospodárstvo je v rukách súkromných osôb a magnátov, už samotná ekonomická podstata súčasného režimu je založená na šplhaní druhým po chrbte. Ľudia majú formálne právo voliť, ale v skutočnosti sú len ľudské zdroje k obracaniu ziskov pre druhých. Akú silu a moc majú tí, ktorých si vraj demokraticky zvolíme? Len veľmi malú, akurát majú možnosť sa dobre nabaliť, alebo podohadzovať kšefty svojim známym. ZMENY NA DOSAH z billboardov sa po voľbách menia len na kozmetické úpravy pri stále postupujúcom úpadku, po sociálnej i morálnej stránke.

Voľby sú tak len promenádou tvári, hesiel a grafiky na billboardoch či letákoch, sú príležitosťou získať nejaký predmet s názvom strany či kandidáta, najesť sa gulášu, napiť piva, vypočuť si hudobné kapely. Súčasné vraj demokratické parlamenty sú len reptárňou, kdežto skutočné závažné otázky politiky sa riešia mimo parlament: monopolisti, bankári, burzoví makléri na svojich tajných poradách riešia otázky zloženia vlád, menujú a odvolávajú ministrov, určujú zahraničnú i domácu politiku vlád. Ľudia pod vplyvom všadeprítomnej propagandy hlasujú neraz i sami proti sebe. Ako najvzornejšou ukážkou kapitalistickej demokracie nám môžu poslúžiť práve Spojené štáty americké – pri moci sa tu striedajú dve bábkové strany, ktoré sú ovládané a financované veľkokapitálom. Napriek tomu, že sa žiadna zmena nekoná, zmanipulované masy občanov sa menia na šialený dav s transparentmi kandidáta, značná časť národa sleduje televízne debaty prezidentských kandidátov, akoby šlo o všetko, majú falošný pocit spolurozhodovania.

Oproti skutočným vlastníkom krajiny disponujú „naši zástupcovia“ len slovami a prosbami. Parlamenty sa musia riadiť otrockým kapitalistickým trhom, za jeho hranice nejdú. To už je mimo zákon. Nie právo na dôstojný život spoločnosti, ale právo na zisk jednotlivca stoja najvyššie v súčasnom zriadení. Všimnime si, že napriek rozvoju moderných technológií, smeruje spoločnosť 21. storočia do čoraz väčšej chudoby a sociálnych problémov. Ak sa predsa len niekomu podarí prelomiť bariéru propagandy, vyhrážok, ohovárania a zorganizovať ľud proti kapitalistickému bezpráviu, čaká ho za to viac propagandy, vyhrážok, zákulisných ťahov, mediálneho ohovárania, až po prípravu štátneho prevratu, vrátane vojenského.

Vzdor – hnutie práce napriek všetkým faktom nezaujíma voči voľbám alibistický postoj a nevyzýva ľudí, aby nikoho nevolili. To je veľmi málo a spoločnosti to nepomôže. Napokon, my sami sme odhodlaní okrem činnosti medzi ľuďmi a v uliciach kandidovať aj do buržoáznych zastupiteľstiev, ktoré chceme využívať či už ako tribúnu na burcovanie, pre zabránenie ďalšiemu rozkrádaniu a podobne. Rozhodne si však uvedomujeme veľmi obmedzenú moc zastupiteľstiev a aj preto vedieme kampaň pod heslom VOLIŤ NESTAČÍ – ORGANIZUJ SA!

„Sila kapitálu znamená všetko, burza je všetkým, kdežto parlament a voľby, to sú len bábky, pimprlatá…“

V. I. Lenin

 Ústredná rada VZDOR – hnutie práce

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *