Skip to content

Vzdor-strana práce podporuje protest odborov za vyššie mzdy v Spišskej Novej Vsi: Pracujúci, príďme sa navzájom podporiť!

22-zilina-odboryVo štvrtok 1. decembra 2016 sa uskutoční o 14:50 v Spišskej Novej Vsi protest za vyššie mzdy, ktorý začína pred Redutou a z tade odborári zahája protestný pochod mestom. “Osemdesiat percent obyvateľov v Košickom kraji má problém platiť každodenné výdavky. V takýchto marginálnych regiónoch, ako napríklad v Spišskej Novej Vsi, je to ešte omnoho viacej. Ľudia nežijú, ale prežívajú,” povedal člen člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica. Odborári tiež tvrdia, že 4-členná rodina by mala mať na dôstojný život k dispozícii mesačne okolo 1550 eur a keď majú doma vysokoškoláka, tak o 200 eur viac. Vzdor-strana práce v plnej miere podporuje požiadavku odborárov na zvýšenie našich platov a zároveň pripomíname, že ako jediná strana máme vo svojom programe požiadavku na zvýšenie minimálnej mzdy na úroveň 600 Eur. Vzdor-strana práce však zastáva názor, že požiadavky odborárov sa nemôžu obmedzovať iba na kozmetické zvyšovanie mzdy, lebo mzda ako taká je iba jedným výrazom ceny práce a ich požiadavky musia smerovať aj celkovo proti kapitalistickému systému. Vzdor-strana práce vyzýva obyvateľov Slovenska, aby prišli podporiť protest odborov v Spišskej Novej Vsi. Zástupcovia Vzdoru-strany práce samozrejme nebudú na tejto akcii chýbať. Musíme sa zjednotiť, podporiť sa navzájom a bojovať spoločne za naše práva.

Práve v dobe pokračujúcej technologickej revolúcie sa otvára stále viac a viac priestor na skrátenie pracovnej doby, keď je pri dnešných technologických vymoženostiach viac ako aktuálne pracovný čas rozdeliť medzi viac ľudí, čím sa aj čiastočne rieši problém nezamestnanosti. Sme si vedomí toho, že takáto požiadavka je v rozpore so záujmami vlastníkov výrobných prostriedkov- kapitalistov, ktorých záujmom je čo najväčšia intenzifikácia práce a čo možno najväčší výťažok vo forme zisku, teda tlačenie mzdy smerom na dol, prípadne jej úplné zrušenie a stále väčšie nahrádzanie ľudskej pracovnej sily strojmi.

Ak je Konfederácia odborových zväzov skutočne odborárskou organizáciou zastupujúcou dôsledne záujmy zamestnancov, potom musí presadzovať zvyšovanie minimálnej mzdy, zvyšovanie platov pracujúcich, skracovanie pracovnej doby a boj proti vykorisťovaniu, čiže kapitalizmu.

Samotný rast mzdy nestačí

Aj keby prebiehalo neustále zvyšovanie miezd, neznamená to, že už nedochádza ku vykorisťovaniu práce. Geniálnosť kapitalizmu spočíva v sile trhu. Je to mocný nástroj, na ktorý sme krátky aj pomocou rastu mzdy. Zamestnávateľ totiž následkom rastu mzdy zvyšuje náklady ktoré zarátava do ceny produktu. V konečnom dôsledku tak rastie cena produktov a služieb a priznané navýšenie mzdy teda len pokryje (v tom lepšom prípade) nárast cien. Nedeje sa tomu iba v prípade, že trh nedovoľuje zamestnávateľovi rast cien, ktoré by sa v takom prípade stávali nepredajnými. Pre kapitalizmus, ak je to globálny fakt, nastáva obrovský problém, o ktorom občas je možné počuť ako o deflácii. V takom stave systém nemôže dlhodobejšie fungovať a prichádza kolaps. Na vysvetlenie dôvodu by sme sa pustili do ešte siahodlhého vysvetľovania, ktoré si necháme na samostatnú tému.

Boj za rast miezd je nikdy nekončiaci súboj dvoch proti sebe stojacich skupín ľudí, nazývame ich triedy, ktoré majú v rovnakej veci opačný záujem. Boj za zvyšovanie miezd je teda väčšinou iba boj za zachovávanie existujúceho pomeru. Boj za získavanie aspoň rovnakej protihodnoty za vykonanú prácu, ako tomu bolo hoc i včera.

Jediným riešením je odstránenie kapitalizmu

Preto v konečnom dôsledku musí každý pracujúci bojovať za zmenu spoločenských poriadkov tak, aby už nemusel svoju prácu prenajímať, aby z jej časti mal niekto iný bezprácny zisk. Snahou námezdne pracujúcich sa musí stať také spoločenské usporiadanie, kde bude nadhodnota získaná z práce spoločným majetkom, bude teda slúžiť všetkým rovnakou časťou. Bude teda slúžiť na rozvoj spoločného majetku a na zabezpečenie čo najlepších možných sociálnych služieb.

Odbory a ich spolupráca so SMEROM-SD

Vzdor-strana práce sa vždy tvrdo stavala proti kolaborácii odborov so SMEROM-SD, nakoľko nám bolo od začiatku jasné, že SMER-SD potrebuje na Slovensku spacifikovať odborárov, aby sa nebúrili proti vládnej moci, aj keď bude zasahovať proti právam pracujúcich. Takto si SMER-SD omotal odbory okolo prsta a odbory sa tak stali iba bábkou v rukách poplatných vedúcich funkcionárov odborov, ktorí tancujú tak, ako píska SMER-SD a oligarchovia, ktorí ťahajú v ústraní za nitky.

Poctiví, radoví odborári sa tak stali vazalmi. Jasne však vidíte, ako Smerácki ministri ukážu svoju pravú tvár hneď vtedy, ako sa niektorí odborári postavia proti ich záujmom. Krásne sme to videli na nedávnom vyhlásení ministra Žigu, ktorý miesto seriózneho vyjadrenia k požiadavkám protestujúcich proti zmluve TTIP a CETA, si robil žarty o tom, že sa teší, že sa zvyšuje cestovný ruch. Výsmech a arogancia, aká sa len tak nevidí.

Vyzývame pracujúcich a radových úprimných odborárov, aby sa začali stavať proti zmluve o spolupráci medzi SMEROM-SD a odbormi a kapitalizmu ako takému, nakoľko táto dohoda vyhovuje iba vládnucej kapitalistickej oligarchii, ktorá potrebuje takéto bezzubé odbory, ktoré sa nebudú stavať a búriť proti ich kapitalistickej politike, ktorá dopadá práve na nás obyčajných pracujúcich. Politici, ktorí si hovoria buď sociálni demokrati, konzervatívci, liberáli, nacionalisti, národniari, jednoducho všetci poplatní kapitalistickí predstavitelia, budú vždy presadzovať a hájiť záujmy tých najbohatších, smotánky, bankárov, oligarchov, kapitalistov- jedným slovom buržoázie.

Pracujúci, obyčajní ľudia žijúci na Slovensku, konečne sa zjednoťme, hájme naše triedne záujmy, lebo my patríme do jednej vykorisťovanej sociálnej skupiny- triedy a len my sa vieme spoločne navzájom brániť.

Predstavitelia Vzdoru-strany práce sú tu na to, aby hájili práva pracujúcich a vykorisťovaných, lebo my patríme medzi vás a budeme robiť všetko preto, aby sme zlomili vládu kapitalizmu, ktorý nás uvrhol do poddanstva oligarchie a ich poplatných politikov a úradníkov.

Viac o chystanom odborárskom proteste v Spišskej Novej Vsi dozviete TU:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *