Skip to content

Na antifašistickej konferencii v Českej republike vystúpil aj zástupca Vzdoru-strany práce: Jednotne proti fašizmu

13173421_10209679209476776_5929642600923384785_oDne 22. října 2016 se v Praze konala konference týkající se teoretického vymezení pojmu fašismu a praktických možností boje proti němu. Akci pořádal Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ), jeho podporovatelé a spolupracovníci. Účastnili se ho zástupci Marxistické alternativy (Marxalt), Levé Perspektivy (LP), Marxisticko-leninského odborného klubu (MLOK) a VZDOR – strany práce ze Slovenska, referát dále zaslal, ale z konference byl omluven předseda OSČMS JUDr. Stanislav Grospič. Úvodní referát, který přednesl zástupce SMKČ, se věnoval jak určité historické připomínce a marxistické definici fašismu z pera Georgije Dimitrova, tak rozboru současného dění na scéně antifašistické. Kriticky se vymezil proti těm, kteří jsou schopni pro záminku boje proti fašismu spojovat se s čistě režimními buržoazními politiky, reprezentujícími tzv. demokratickou reformní levici, a také proti části členstva KSČM, které považují za fašistické cokoliv, co vzejde ze “Západu”, a jsou schopni přehlédnout antiuprchlickou xenofobii populistů, například „lidového“ milionáře Okamury.

Druhý referát přednesl zástupce Marxistické alternativy, který popsal zkušenosti jeho organizace v boji proti fašismu a různé trampoty současného antifašismu, koncentrovaného na akce v hlavním městě a jeho sociokulturním kotli. Připomněl krach organizací jako je „Zleva proti xenofobii“ či vlivu veskrze režimních stran jako jsou Zelení. Odtrženost demonstrací těchto subjektů (mimo jiné) vhání často zástupce dělnické třídy a proletariátu (který přes přání J. Dolejše nezmizel) k volbě Babišova Agrofertu, Tomia Okamury či jiných oligarchů či jejich zástupců.

Třetí referát představil reprezentant Levé Perspektivy. Mluvil o situaci na Ukrajině, o kterou se dlouhodobě zajímá a sleduje dění jak v Ukrajině pod botou banderovského režimu, tak na Donbase. Z praxe potvrdil spojení fašizace se zahníváním kapitalismu a oligarchizací, jež na Ukrajině dosáhla téměř svého vrcholu. Připomněl události Majdanu – násilný převrat za pomoci paramilitárních bojůvek, masakr v Domě odborů v Oděse, teror vůči komunistům z Komunistické strany Ukrajiny (KPU), kteří si žel příliš zvykli na zkorumpovaný, ale stále ne násilný režim před rokem 2014. V současnosti existuje na území Ukrajiny, ale i na území tzv. lidových republik organizace Borotba, reprezentující ukrajinské komunisty, která pracuje v prvém případě v ilegalitě a v hledáčku tajné policie.

Dalším referátem byl příspěvek předsedy OSČMS S. Grospiče, který z pracovních důvodů nemohl přijít. Ten ve svém příspěvku připomněl roli odborů v boji proti fašismu a současný stav odborového hnutí v České republice, kde jsou odbory velice slabé a roztříštěné.

Posledním referátem byl příspěvek předsedy Vzdor – strana práce s. Stano Pirošíka přednesený hlavním zástupcem Vzdoru-strany práce v ČR. V něm připomněl spojení kapitalismu a ekonomické migrace pupeční šňůrou, jež v některých zemích bývalého socialistického bloku dosahuje skutečně obrovských rozměrů, přičemž se zároveň po celé zeměkouli přesunuje a přerozděluje kapitál. To velice kontrastuje se situací na Slovensku a v českých zemích z období reálného socialismu, kdy bylo dosaženo kvalitní úrovně života i v relativně méně dostupných oblastech, které byly zajištěny veřejnou dopravou, prací a jiným zabezpečením. Připomněl roli neoľudáka Mariána Kotleby, který se rovněž někdy představuje jako zástupce protestního hnutí proti současnému režimu na Slovensku. Lidé ho mohou volit, přes zkušenost Slovenska s klerofašistickým režimem, kvůli jeho současným slibům, jež on splnit nemůže a ani nechce. Vůči tomu je jedinou možností komunistická mobilizace a aktivní boj s fašismem.

Po diskuzi, jež následovala a řešila otázku propagace našich organizací a migrační krize, bylo představeno společné prohlášení účastníků, které bude brzy zveřejněno. Stejně tak budou zveřejněny všechny zmíněné referáty, z nichž později vznikne sborník.

Rudolf Urbánek

Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ) : http://www.komsomol.cz/?p=3336

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *