Skip to content

Vzdor-strana práce odsudzuje protidemokratický a protiústavný Dankov návrh o minimálnom počte 500 členov, aby mohla ísť politická strana do volieb

10700705_836079843089052_6194384277949005084_oVzdor-strana práce prijala s veľkou nevôľou návrh zákona z dielne predsedu SNS Danka, ktorý navrhuje, že vo voľbách môže kandidovať iba taká strana, ktorá ma minimálne 500 členov. Tento návrh, aj keď si to možno viacerí neuvedomujú, je veľmi nebezpečným nedemokratickým nástrojom. Dovolíme si povedať, že tento návrh odporuje aj Ústave SR a môže do budúcna tragicky zasiahnuť do života politicky aktívnych ľudí. Vzdor-strana práce jasne odmieta tento návrh a odmieta akékoľvek snahy o určenie určitého počtu členov politických strán, aby mohla politická strana kandidovať vo voľbách. Politické strany oznamujú pravidelne vo výročných správach, koľko majú členov, no štát nijak nemôže politické strany donútiť, aby dokladovali menné zoznamy so svojimi členmi. Tu sa však natíska legitímna otázka, ako teda podľa Dankovho návrhu dokladujú politické strany pred voľbami, že majú naozaj tých 500 členov? A tu je obsiahnuté veľké nebezpečenstvo tohto zákona v tom, že je možné, že na overenie, či strana má, alebo nemá naozaj 500 členov, bude vyžadovať štát menné zoznamy s členskou základňou tej, či onej strany a to by bolo ďalšie porušenie Ústavy SR, nakoľko politické strany nemajú čo predkladať mená svojich členov.

Tieto zoznamy by boli veľmi nebezpečné, nakoľko štátny aparát by mal v rukách mená členov strán a vždy by tá, či ona vládna moc poznala mená svojich oponentov z politického spektra a takéto informácie sú ľahko zneužiteľné. Obzvlášť je to nebezpečné pre strany, ktoré sú v opozícii voči súčasnému kapitalistickému režimu ako sme napr. my Vzdor-strana práce, lebo štát by dostal do rúk mená členov a tieto zoznamy by určite putovali do represívnych štátnych zložiek, ktoré by takto získali cenný tromf.

Zbieranie mien členov politických strán malo tragickú dohru počas nacizmu

Musíme poukázať aj na fakt z histórie, kedy zoznamy členov politických strán poslúžili na prenasledovanie a vraždenie politických oponentov. Je známe, že keď sa k moci v Nemecku dostali nacisti, tak využili menné zoznamy napr. členov Komunistickej strany Nemecka, ktoré zbierala vtedajšia ešte “demokratická” nemecká štátna moc a tak sa nacisti po uchopení moci dostali k týmto zoznamom a podľa nich spustili zatýkanie antifašistov, komunistov a tí putovali do koncentračných táborov a desaťtisíce z nich tam našli svoju smrť.

To isté sa dialo aj v iných krajinách, napr. aj u nás v Československu, kedy za “demokratickej” kapitalistickej vlády zbierali štátne orgány zoznamy členov Komunistickej strany Československa a po obsadení ČSR nacistami, sa k týmto zoznamom dostalo nemecké gestapo, ktoré tak bez námahy získalo mená svojich odporcov a spustilo vlnu zatýkania a teroru a zatknutí mierili do väzníc a koncentračných táborov. Aj vďaka tomu neprežilo vojnu okolo 20- tisíc členov KSČ, ktorí boli zabití nacistami.

To, že zoznamy politických aktivistov sú zneužívané aj vo vyspelých terajších kapitalistických demokraciách na represiu je tzv. verejným tajomstvom. Len nedávno totiž vyšlo na svetlo sveta, že štátne represívne zložky vo Veľkej Británii vytvárali zoznamy aktivistov za práva pracujúcich a tieto zoznamy poskytovali majiteľom veľkých spoločností, ktorí potom týchto ľudí vyhadzovali z práce a nedovoľovali sa im zamestnať, nakoľko informácie o týchto osobách si posúvali majitelia firiem medzi sebou. Takže ako môžete vidieť, zbieranie mien členov strán štátnym aparátom je veľmi nebezpečné.

Porušuje tento návrh zákona Ústavu SR?

Na tento fakt poukazujeme aj kvôli tomu, že keby Danko navrhol tento zákon o minimálnom počte 500 členov pre kandidovanie politických strán a nepripojil by tam kontrolný mechanizmus vo forme, že musíte predložiť štátu pred voľbami zoznamy svojich členov, tak by tento jeho zákon bol aj tak iba obyčajným paškvilom, nakoľko politické strany by mohli pred voľbami nahlasovať ľubovoľný počet členov tak, aby spĺňali kvórum 500 členov a štát by nemal páky, ako tieto čísla overiť, keby nemohol nahliadnuť do menných zoznamov, či tá, alebo onaká strana má naozaj minimálne 500 členov. Tu vidíte tu absurdnosť tohto zákona.

Štát, keď nechce porušiť Ústavu SR, ktorá garantuje ľuďom, že keď sa stanú členmi nejakej politickej strany, tak ich členstvo nemôže byť nahlasované štátnym zložkám, tak vlastne tento zákon nemá aj tak reálne ako kto overiť, či je teda splnená kvóta 500 členov. Keď štát ale bude chcieť overiť, či daná strana má minimálne 500 členov a bude vyžadovať menné zoznamy členov, je to tvrdé narušenie demokratického práva ľudí, je to protiústavné opatrenie a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre členov strán, ktorí takto môžu byť vystavení represiám, nátlaku, zastrašovaniu a dokonca až fyzickému likvidovaniu, to čo sa dialo v minulosti, kedy menné zoznamy politických odporcov využili v plnej miere nacisti.

Toto opatrenie upevní moc oligarchii a tzv. “štandardným” stranám

Dankov návrh považujeme za protiústavný a nedemokratický. Takýto zákon by posilnil len dnešné hlavné politické strany a teda oligarchiu, ktorá ich ovláda a dal by im do rúk silný nástroj proti svojej opozícii. Tiež by sa rozmohlo tzv kupčenie s členstvom, kedy by si bohatí ľudia, ktorí by chceli ísť do volieb so svojimi stranami, kupovali členstvo ľudí, aby tak naplnili minimálne kvórum 500 členov, tak či tak by z toho profitovala len bohatá smotánka a oligarchia. Išlo by o tzv. konzerváciu max. desiatky tzv. “štandardných” politických strán.

Týmto zákonom by tak najviac utrpeli práve alternatívne antikapitalistické ľavicové sily, ktoré stoja proti dnešnému kapitalizmu a oligarchii, ktorá dnešný politický systém a štát ovláda. Tiež si musíme uvedomiť fakt, že ľudia sa dnes už masovo nehlásia do politických strán, je tu veľká apatia z politiky a väčšina podporovateľov a voličov antikapitalistických ľavicových politických strán, ako je aj Vzdor-strana práce, sa boja politicky angažovať a vstupovať do takýchto strán, nakoľko sa obávajú štátnej represie a straty zamestnania a ďalších nepríjemností z toho plynúcich.

Vyzývame verejnosť, aby sa postavila proti tomuto návrhu a dala najavo svoje jasné odmietavé stanovisko.

 

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *