Skip to content

Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov nie je správnou cestou: Doplatia na to zase pracujúci

TVV budúcom roku má dôjsť k zvýšeniu koncesionárskych poplatkov o viac ako polovicu z výšky súčasných poplatkov. V súčasnosti je pre domácnosti základná sadzba 4,64 eur za každý, aj začatý mesiac. Na budúci rok by sme mali platiť mesačne 7 eur. Ročne prídu ľudia len na koncesionárskych poplatkoch o ďalších takmer 30 eur!!! Celkovo za celý rok zaplatia vyše 80 eur!!! Toto zvýšenie presadzoval aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Opäť sa potvrdilo, že dnešný štát slúži kapitalistom. Je nástrojom v ich rukách na plnenie ich súkromných vreciek rozprávkovými ziskami vydretých z prázdnych vreciek ľudí. Vláda a ministerstvo kultúry argumentuje skutočnosťou, že koncesionárske poplatky sa nezvyšovali od roku 2003. To je podľa nich hlavných dôvod na ich zásadné zvýšenie. Zvýšenie sa bude týkať aj živnostníkov, malých a stredných firiem. My pracujúci, nezamestnaní, študenti, dôchodcovia, vykorisťovaní a utláčaní máme opačný názor. Naše mzdy, platy, dôchodky, príspevky a podpory sa od roku 2003 zvýšili len veľmi málo, mnohonásobne sa zvýšili a stále zvyšujú ceny bývania, energie, potravín, nájmy, dopravy…Preto si za našu prácu môžeme dovoliť stále menej, aj napriek skutočnosti, že pracuje stále viac. Mnohí prácu dokonca vôbec nemajú, nevedia si ju nájsť aj keď pracovať potrebujú, chcú a vedia.

Systém koncesionárskych poplatkov je pritom ukážkou protiľudovosti kapitalizmu. Kto ich vlastne platí? Pokiaľ ide o domácnosti, tak: „Platiteľ úhrady je fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.“ (Zdroj: http://www.uhrady.rtvs.sk/domacnosti/kto-ma-platit)

Takže nemusíte mať doma ani televízor, rádio či počítač cez ktoré by ste sledovali televízne vysielanie alebo počúvali rozhlas. Proste ste sa opovážili žiť ako človek, mať doma elektrinu  a preto platíte! Veru tomuto chýba už len zavedenie dane z komína, dane z hlavy, dane zo zatvoreného okna, dane z otvoreného okna a máme hotový feudalizmus. Páni kapitalisti a ich bábkoví politici to pekne dopracovali.

Doteraz mali zľavu dôchodcovia, domácnosti s ŤZP človekom boli oslobodené od koncesionárskeho poplatku, a viacnásobní odberatelia elektriny platili poplatok len raz. Teraz reálne hrozí, že budú platiť všetci rovnaký poplatok a za každú domácnosť, kde odoberajú elektrinu!

Pracuješ? Tak makaj a plať!!!

Jednoduché to nebude ani vo firmách. Tu totiž platí, že: „Platiteľom úhrady je zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.“ (Zdroj: http://www.uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit)

Ťažkosti to teda spôsobí najmä živnostníkom, malým aj stredným podnikateľom. Živnostníci a zamestnanci v takých firmách budú musieť ešte viacej drieť, aby vyrobili na svoju biednu mzdu a ešte k tomu na závratné zisky kapitalistov a ich štátnej mafie. Mnohí budú ešte radi, že neprídu o prácu!!! Prečo??? Preto, lebo koncesionárske poplatky pre firmy majú v sebe túto fintu:

„Zamestnanci, pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, sa do počtu zamestnancov, rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu, nezapočítavajú.“ (Zdroj: http://www.uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/kto-ma-platit)

Reálne hrozí, že v snahe vyhnúť sa plateniu koncesionárskych poplatkov alebo aspoň ich výšku znížiť, siahnu živnostníci, malé a stredné firmy k prepúšťaniu zamestnancov, alebo z nich urobia dohodárov a brigádnikov. Napríklad v takej reštaurácii si nechajú 1 – 2 kuchárov ako zamestnancov a obsluhovať budú študentky ako brigádničky. V maloobchode si nechajú vedúcu a pokladníčku ako zamestnancov a predavačky budú brigádovať na dohodu. A je to!!! Ako jednoducho spraviť so zamestnancov skutočných otrokov!

Takto sa ešte viac zhorší už beztak zlé postavenie zamestnancov aj vo veľkých podnikoch. Môžeme očakávať, že ešte viac znížia stavy kmeňových zamestnancov a naberú ešte viac brigádnikov a dohodárov. Už teraz je to u nich bežná prax, tak prečo by v nej nepokračovali??? Podľa koalície je toto opatrenie v súlade s programovým vyhlásením vlády, ktoré sľúbilo zlepšiť financovanie RTVS. Koncesionárske poplatky sa stanú hlavným príjmom verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Minulý rok činili viac ako 75 miliónov eur. Po schválení nových sadzieb sa táto suma zvýši o vyše 37 miliónov eur.

Ďalšie zvyšovanie koncesionárskych poplatkov by malo byť v roku 2020 podľa rozhodnutia ministerstva kultúry a osobitnej komisie. Oni v skutočnosti zlepšia jedine príjmy kšeftárov vo vedení RTVS.

Verejná správa RTVS

Ak má byť RTVS skutočne verejnoprávna, tak musí byť aj verejne spravovaná. Je neprípustný terajší stav, keď RTVS slúži ako zdroj ziskov jej vedenia, preto v jej vedení majú byť ľudia, ktorí sú odborníci a nie kšeftári ryžujúci na verejných peniazoch. Majú dostávať primeranú mzdu.

Radovým zamestnancom RTVS je potrebné zvýšiť platy, lebo to je technický personál, ktorý nevidíme na obrazovke, ani nepočujeme v rádiu, ale bez nich by RTVS nefungovala. Sú to často technicky vzdelaní a mimoriadne schopní ľudia, ktorí robia ťažkú prácu, preto majú byť práve oni mimoriadne finančne a spoločensky hodnotení. Všetky ostatné peniaze majú byť použité na chod RTVS a nie ako zisk!!!

Zdrojom financovania RTVS nesmú byť poplatky vydreté od občanov! Zdrojom financovania musia byť dane zo ziskov veľkých firiem a podnikov. Peniaze treba brať tam kde sú a nie tam kde nie sú! Veľké firmy a podniky majú rozprávkové zisky a neplatia z nich ani cent! My zamestnanci máme ledva z čoho žiť a ešte sa chce, aby sme financovali podnikanie pána Miku a spol.??? To je možné jedine v otrokárskom kapitalizme, vracajúcom sa do nevoľníckeho feudalizmu. Preto hovoríme, že jediné riešenie je socializmus.

Ivan Gaľa- tajomník Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *