Skip to content

Zamyslenie ku Dňu víťazstva nad fašizmom: Antifašizmus nemôže byť len o spomínaní, lebo fašizmus sa opäť udomácňuje v Európe

13173421_10209679209476776_5929642600923384785_oDnes je čoraz dôležitejšie pripomínať si víťazstvo nad fašizmom a verejne prezentovať antifašistické myšlienky a symboliku, nie preto, aby sme si len “pripomínali históriu”, ale preto, lebo kapitalistický systém so svojou protiľudovou politikou (kedy celé národy za lacno spravujú cudzí majetok, sú vystavované vojnám, a štvané jeden proti druhému) vytvára podmienky pre nástup nového fašizmu. A nezabránia mu ani exkurzie do koncentračných táborov, pokiaľ celková politika Európskej únie nahráva popularite fašistov. Fašizmus totiž nie je len o histórii ale žiaľ v súčasnom svete ide o aktuálnu záležitosť. Kapitalizmus opäť – napokon ako vždy – dospel do štádia krízy a rozkladu. Veľkokapitalistický projekt Európskej Únie sa otriasa v základoch, štáty sú po krk v dlhoch, státisíce ľudí z východného bloku boli vyhnané do krajín Západu, aby splatili neúnosné hypotéky a zabezpečili si aspoň strechu nad hlavou. Európa zažíva obrovský príliv imigrantov, za ktorých môžu EÚ a USA svojou rabovačnou politikou. Všetky tieto faktory prirodzene vzbudzujú u bežných ľudí sympatie k fašistickým stranám. Fašista je v podstate nespokojný hlupák – vidí dôsledky, ktoré sa mu nepáčia, ale nevidí príčiny. A keď tieto príčiny nevidí, tak ich logicky nechce ani odstrániť. Jedine socializmus, ktorý odstráni vykorisťovanie národa národom, človeka človekom, zabezpečí každému prácu ktorou investuje do svojej budúcnosti a nie do ziskov kapitalistu, jedine socializmus nevytvára podmienky pre fašistov.

Vidíme ako sa dnes Európska únia prizerá na vyčíňanie banderovských bánd na Ukrajine, so všetkým čo k tomu patrí – zákaz nevyhovujúcich strán, likvidovanie opozície, hrubé násilie za prizerania poriadkových zložiek. Dnes je to Ukrajina, zajtra to môže byť ktorákoľvek iná krajina. Protisovietska propaganda EÚ tomu navyše pomáha. Dnes má už človek pocit, že Českú republiku neoslobodili Sovieti, ale Američania. Navyše sa dostávame do novej éry, kedy povedať niečo iné než je oficiálny názor (ktorý aj tak nikto nemá) znamená stať sa kontroverzným, alebo rovno plateným agentom.

Kapitalisti vlastne môžu fašistom poďakovať že otvoreným násilím chránia starý vykorisťovateľský poriadok. Podarilo sa im to v Španielsku (Franco) podarilo sa im to v Čile (Pinochet), ale vďaka ZSSR sa im to nepodarilo v druhej svetovej vojne. Nie je náhodou, že práve tí, ktorí chcú riešiť podstatu problémov bývajú na odstrel ako prvý. Nie nadarmo je jedno z hesiel banderovcov “Smrť komunizmu”. Srdce kapitalistu musí radosťou poskočiť pri pohľade na takých odhodlaných bojovníkov .

Preto je dôležité, aby sme aj 9. mája ukázali, že nie sme ľahko zmanipulovateľní hlupáci a že antifašizmus je normálny a morálny.

Je dôležité aby sme ľudstvo nasmerovali od nenávisti k ľudskosti. Aby sme ich nasmerovali od vzájomného zabíjania sa obetí kapitalizmu – k spoločnému zvrhnutiu tohto prehnitého systému a nastolenie ľudskejšieho, spravodlivejšieho a normálnejšieho systému – socializmu!

Stanislav Pirošík- predseda Vzdoru-strany práce

13173421_10209679209476776_5929642600923384785_o

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *