Skip to content

Absurdné: Súd rozhodol o nevine Jána A. Baťu v dvoch procesoch v jeden jediný deň !

V roku 1947 na základe Benešových dekrétov súdy v Československu rozhodli o tom, že hlava baťovského koncernu Ján Antonín Baťa bol kolaborant s nacizmom. Na základe toho baťovský majetok prepadol štátu. Pred časom však Slovensko obletela správa, že okresný súd v Bratislave oslobodil Jána Antonína Baťu a vyhlásil, že nebol kolaborant.

V Českej republike sa potomkovia Baťu súdia o majetky so štátom už celé roky. Na Slovensku stačil okresnému súdu len jeden deň, aby rozhodol o tom, že Ján Antonín Baťa nebol kolaborant. Podnet dali samozrejme jeho potomkovia, lebo keď sa chcú dostať k majetkom, najprv musia očistiť jeho meno.

Súdne spory sa u nás ťahajú mesiace a roky, v prípade Baťu stačil jeden deň!

Normálny a štandardný postup súdu je taký, že keď niekto chce očistiť svojho predka od toho, či bol kolaborant alebo nie, tak zasadne súd a jedná o tom, či takýto proces povolí. Po kladnom rozhodnutí nasleduje nové pojednávanie, na ktoré samozrejme treba dostatok času.

Keď začne nové pojednávanie, tak to trvá celé mesiace, kedy musia byť predložené dôkazy, ktoré hovoria o tom, že nebol kolaborant, vedú sa dlhé vypočúvania svedkov, nasleduje zdĺhavé hrabanie sa v archívoch, dokazovanie a vyvracanie a čuduj sa svete, na Slovensku sa vo veci kolaborácie Jána Antonína Baťu všetko udialo v jeden jediný deň!

Dňa 26. apríla 2013 sudca v riadne začatom pojednávaní rozhodol o tom, že priznáva potomkom Baťu ďalší proces, ktorý by určil, či Baťa kolaboroval, alebo nie. Logicky mala nasledovať dlhá príprava nového procesu, kde by sa začali dokazovať dané skutočnosti, no daný sudca otvoril nový proces v ten istý deň a za pár hodín Baťu oslobodil !

Sami dobre viete, aké zdĺhavé sú súdy, keď sa napr. súdite so susedom, či ten plot má meter vo vašej záhrade, alebo nie, no v tak závažnej veci, ako je kolaborácia, kde následne ide o prelomenie Benešových dekrétov so všetkými následkami, ktoré z toho pre Slovensko vyplývajú, keď sa hovorí, že Benešové dekréty sú nedotknuteľné, keď ide o miliardy zo štátnej kasy ( čiže o peniaze nás všetkých ), tak náš súd odbaví dva procesy v jeden deň.

Človeku sa nechce ani veriť, že slovenské súdy sú pomalé… Tieto dva procesy s dvoma verdiktmi, dvoma uzneseniami sa konali teda v jeden deň a boli dokonca vedené pod jednou spisovou značkou, čo je naozaj nonsens.

Je zaujímavé, že v Českej republike odborníci zbierali celé mesiace rôzne dokumenty, či Baťa kolaboroval, alebo nie . U nás sa nič takéto neudialo, nikto nič nezbieral, jednoducho v jeden deň sa rozhodlo o všetkom. Súdy v Českej republike zamietli požiadavky Baťových potomkov na odškodné vo výške 5 miliárd dolárov a tak sa potomkovia súdia už iba o niekoľko desiatok miliónov českých korún.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdor- hnutie práce

4 thoughts on “Absurdné: Súd rozhodol o nevine Jána A. Baťu v dvoch procesoch v jeden jediný deň !

 1. chwilowki says:

  Wonderful paintings! That is the type of information that are meant to be shared around the net. Disgrace on the search engines for not positioning this submit upper! Come on over and discuss with my site . Thanks =)

  Odpovedať
 2. Lukas says:

  Kdo ma peniaze ma moc. Sudnictvo je skorumpovane a batovci podplatili vsetko co sa dalo len, aby na tom zarizovali a aby sa im to niekolko nasobne vratilo. Ked chcu peniaze nech si ich idu vyzobrat. Bata vzdy zil z pracujucich ludi a jeho zmrdi potomkovia chcu zit z nasich dani. Ziadna snaha, ziadna praca, len prachy. Nejde im o priestory fabriky v Partizanskom a Bojnicky zamok chcu vyuzivat len na svoje osobne ucely. To uz Bojnice nebudu mat ziadny vyznam. Cestovny ruch tu upada a ked Batovcom daju nasu pamiatku a este aj nase peniaze tak potom uz sudcov a tych ktory o tom budu rozhodovat musime odsudit za vlastizradu!!

  Odpovedať
 3. Lukas says:

  Ak by im islo o pozemky a fabriky tak by sa to este dalo nejako pocut a vyriesit. Nech daju ludom pracu ale nie im ide iba o prachy (dolare) a to nie je 5 dolarov ale milioni dolarov

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *