Skip to content

Vypočujte si postoj Vzdoru-strany práce k imigrantskej kríze

Je dobré, že čoraz viac ľudí si začína uvedomovať podiel západnej hemisféry – teda Spojených štátov, Európskej únie a NATO – na tejto kríze. Treba však zároveň dodať, že keď chceme ísť veci skutočne na koreň, nestačí si tento problém personifikovať v osobe kancelárky Merkelovej a všetko hodiť na Brusel či americkú výpalnícku politiku. My musíme veci jasne pomenovať a povedať, že tento stav má štrukturálne, teda systémové príčiny. Neoliberálny globálny kapitalizmus ako spoločensko-ekonomické zriadenie je postavený na neustálej potrebe hromadenia ziskov, na zdôrazňovaní egoizmu, materializmu či konzumizmu a na rozprávke o večnom hospodárskom raste. Prioritou sa tak stáva hľadanie a obsadzovanie nových trhov, v záujme čoho nadnárodný kapitál neváha použiť hrubú vojenskú silu, rozoštvávať celé národy a krajiny proti sebe, financovať teroristické či polovojenské organizácie a organizovať kadejaké farebné revolúcie po svete, aby si následne do čela jednotlivých záujmových štátov podosadzoval politické bábky. Tie sa mu následne zavďačia dohadzovaním kšeftíkov s ropou, nerastnými surovinami a inými cennými komoditami. Nehovoriac o tom, že akákoľvek vojenská intervencia či zvyšovanie napätia zvyšuje zisky vojensko-priemyselnému komplexu a že rozbité krajiny zas treba opätovne postaviť, na čom zas zarábajú stavebné a rôzne iné korporácie.

Ľudia v dotknutých krajinách následkom týchto umelo vyvolaných konfliktov hladujú a žijú v biede, pričom často nemajú prístup ku vzdelávaniu ani zdravotnej starostlivosti. Vytvára sa tak živná pôda pre náboženský a iný extrémizmus. Môžeme sa teda čudovať, ak sem prúdia státisíce migrantov, keď ich krajiny sú zdevastované? Môžeme sa čudovať, ak mnohí ľudia v Líbyi, Sýrii, Iraku či Afganistane neznášajú náš západný svet? Ich vlasť predsa rozvrátili Američania za výdatnej pomoci spojencov – žiaľ, vrátane Slovenska. Potvrdzuje sa staré známe: „násilie plodí iba ďalšie násilie“…

Toto všetko je dôsledkom imperialistickej vojny USA, NATO a štátov Európskej únie, ktoré naďalej vykorisťujú krajiny Tretieho sveta; ktoré drancujú ich zdroje a zabíjajú ich ľudí. Za prílevom prisťahovalcov stoja nadnárodné korporácie a ich chamtivosť, ako aj skorumpované vlády a ich zaslepenosť, nekompetentnosť a lojalita vládnucej triede.

Treba si tiež naliať čistého vína a povedať, že prílev utečencov istým kruhom veľmi vyhovuje. Nemci ako vedúca sila Európskej únie nevynechajú žiadnu príležitosť nato, aby tlačili mzdové náklady smerom dole – prílev lacnej pracovnej sily je pre nadnárodné korporácie takmer ako výhra v lotérií. Na prisťahovaleckej vlne sa priživuje organizovaný zločin, pašeráci, mafie zo zlých štvrtí, ale aj mafie s bielymi goliermi, obývajúce presklené mrakodrapy. Američanom, ktorí sa síce tvária ako naši spojenci, no v skutočnosti Európsku úniu vnímajú ako konkurentov na poli svetovej ekonomiky, zas prenáramne vyhovuje destabilizácia Európy. A ako ste si isto všimli, mnohí známi filantropi z miliardárskych kruhov sa až podozrivo aktívne angažujú v utečeneckej kríze. Výsledkom je pretláčanie „slniečkarskej“ politiky v štýle „refugees welcome“. Tá pokrytecky apeluje na ľudský zmysel pre dobro, pričom sa však jedná o klasický príklad tzv. selektívneho súcitu. Týmto ľuďom totiž väčšinou nevadí, že denne umierajú na uliciach bezdomovci, že milióny ľudí v Európe sú bez práce a odkázaní na pomoc. Prečo im teda zrazu tak veľmi záleží na životoch ľudí?

My chceme pomôcť. Chceme pomôcť ľuďom, ktorí sú na našu pomoc odkázaní. Chceme pomôcť chudobným matkám, starcom, deťom či mladým rodinám, ktoré utekajú pred hrôzami vojny. Ale hranice ponechať otvorené dokorán a umožniť bezproblémový vstup moslimským radikálom na územie Európy rovná sa podpísaniu vlastného ortieľa. Vidíme, čo sa deje. Moslimskí fundamentalisti nie sú schopní ani ochotní prispôsobiť sa podmienkam v novom domove a svoju zaslepenosť a náboženský fanatizmus sa dokonca snažia nanútiť, často pod hrozbou násilia, aj domácemu obyvateľstvu.

My ako Vzdor-strana práce bojujeme proti akejkoľvek forme diskriminácie, útlaku, vykorisťovania či násilia páchanom bez akejkoľvek príčiny – preto principiálne nemôžeme súhlasiť s aktivitami fanatických moslimov na území Európy, ale ani kdekoľvek inde, keďže sa to prieči našim ideálom. Zároveň však dôkladne rozlišujeme medzi Islamom ako takým a fanatickými fundamentalistami, ktorí sa nájdu v akejkoľvek viere (spomeňme si napríklad na kresťanský Ku-Klux Klan či iné fundamentálne organizácie z iných náboženstiev).

Vezmime si tiež napr. Kurdov – nech je nám práve tento hrdinský ľud inšpiráciou ale zároveň dôkazom toho, že Islam ako taký nevedie nevyhnutne k fanatizmu. Veď posúďte sami – v Rojave, teda sýrskom Kurdistane, sa tolerujú všetky národy, rasy i náboženstvá. Ženy sú tam emancipovanejšie ako v Európe, kedy majú garantovaných až 40 percent miest v zastupiteľstvách, čo neexistuje ani u nás. Mnohí z vás istotne dobre poznáte hrdinskú kurdskú armádu YPJ, ktorá je zostavená výlučne zo žien, ktoré majú viac odvahy, ako väčšina chlapov v Sýrii, alebo kdekoľvek inde. Preto dôrazne vyzývame aj ľudí: nehádžte všetkých moslimov do jedného vreca – spomeňte si na Kurdov, ktorí hrdinsky bojujú proti Islamskému štátu a statočne držia svoje pozície, čím výrazne pomáhajú aj nám v Európe.

Vzdor-strana práce odmieta akýkoľvek náboženský fundamentalizmus vrátane toho moslimského, zároveň však ostro odsudzuje prejavy fašizácie európskej spoločnosti. Navrhujeme riešiť prisťahovaleckú vlnu dôsledným strážením hraníc a vytvorením kontrolných stanovíšť, na ktorých bude možné dôkladne preveriť každého žiadateľa o vstup. Máme zato, že je správne pomôcť v rámci možností matkám s deťmi, sirotám, vdovám… ale napr. aj kurdským bojovníkom, ktorí predstavujú jednu z mála relevantných síl v boji proti Islamskému štátu. Preto by bolo férové, keby im európske štáty pomohli minimálne vo forme poskytnutia možnosti rekonvalescencie, nakoľko Kurdi bojujú aj za nás. Žiadne z týchto opatrení však v dlhodobom horizonte nepomôžu, pokiaľ neodstránime samotnú príčinu tohto novodobého sťahovania národov.

Kapitalistom vyhovuje, ak svoju pozornosť prenesieme výlučne iba na problém vzrastajúceho islamského radikalizmu v Európe. Isteže, treba ho riešiť. Ale v prvom rade si musíme uvedomiť, že koreňom všetkého zla je samotné kapitalistické zriadenie a preto by sme v prvom rade mali bojovať proti skorumpovaným vládam slúžiacim záujmom veľkokapitálu, finančných konzorcií a vojensko-priemyselného komplexu. Pokiaľ nepôjdeme úplne na koreň a neodstránime kapitalizmus, tak neodstránime ani vojny, biedu, chudobu, nenávisť a migráciu; a problémy s náboženským extrémizmom, rasizmom a fašizmom sa budú neustále vracať ako bumerang.

Vzdor-strana práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *