Skip to content

Za minimálnu mzdu 600 eur !

Otvorený list, v ktorom členovia Vzdoru – hnutia práce a Lekárskeho odborového zvazu požadujú minimálnu mzdu 600 eur pre každého pracujúceho človeka na Slovensku, podpísala už väčšina nezdravotného personálu v Myjavskej nemocnici a pridávajú sa ďalší ľudia po celom Slovensku.

 

Za povšimnutie stojí, že minimálnu mzdu požadujeme pre všetkých pracujúcich, nie len pre zamestnancov jednej nemocnice, alebo pracovníkov jedného sektora.

Túto sumu, keďže ide o minimálnu mzdu – považujeme iba za akési minimum pre normálny život pracujúceho človeka v súčasných ťažkých podmienkach. A už počujem hlasy profesionálov – ekonómov, politikov, že sme buď populisti, ktorí sľubujú nesplniteľné (na to tu však máme populistov už takmer 24 rokov), alebo sme blázni.

Už počujem, že sa to nedá, lebo nie sú na to v kase peniaze. Rovnako tak počúvam, že znížime zamestnanosť, pretože kapitalisti nebudú ľuďom platiť “toľké” peniaze a radšej nezamestnajú nikoho.

Prepočítajme si dané tvrdenia na drobné a pozrime sa na podstatu týchto tvrdení. KAPITALISTICKÝ REŽIM SÁM O SEBE TVRDÍ, ŽE NEDOKÁŽE ZABEZPEČIŤ ANI MINIMUM PRE DOSTOJNÝ ŽIVOT. Prečo potom pracujeme, keď sa nemáme lepšie ale horšie? K čomu je dobrý taký režim? A máme tu hneď odpoveď na obe tvrdenia. Nepracujeme totiž pre seba a pre spoločnosť, ale výsledky našej práce idú na konto kapitalistickým parazitom. To je hlavný dôvod, prečo je kasa prázdna.

My nemáme za našu prácu právo na minimum, oni majú za našu prácu svaté právo na miliardy. Presne k tomu je dobrý tento režim – umožniť menšine parazitovať na práci celého národa. Slovensko patrí ku krajinám s vysokým ekonomickým rastom, čo však v praxi znamená iba toľko, že vyrobíme čoraz viac a za menej. Je to ukazateľ toho, akí sme výkonní otroci, aj keď médiá sa rast HDP snažia ukazovať akoby šlo o “spoločné dobro”, akoby to znamenalo, že bude lepšie.

Slovensko predstavuje lacnú pracovnú silu pre nadnárodné korporácie, veď nie nadarmo tu máme množstvo automobiliek a iných montážnych firiem či subdodávateľov, kde sa neraz pracuje aj za 300-400 €. Liberálov, ktorí sa vyhlasujú za odborníkov na zamestnanosť, absolútne nezaujíma v akých podmienkach ľudia pracujú. Oni sú schopní podhodiť celý národ ako otrokov a ešte byť na to hrdí! Znižovať vstupné náklady, tak káže ich svätý trh, ktorému sa klaňajú.

Výzývame všetkých – zamestnaných, i nezamestnaných, dôchodcov i študentov, aby sa pridali k našej podpisovej akcii. Spoločne ukážme, že stojíme za sebou, nie len ako kolegovia či zamestnanci jedného odvetvia, ale ako trieda, že žiadame pre každého to, na čo má plné právo, že volíme nebyť ako byť otrokom.

Zdroje na to, aby sa mal každý človek na Zemi dobre tu už dávno sú a preto naša požiadavka nie je populisitcká. Pri dnešných pokročilých plne automatizovaných technológiách nie je dôvod, aby bol ešte niekto chudobný. Problémom je však len to, že celá kapitalistická výroba neslúži ľudstvu na uspokojovanie potrieb a na uľahčenie života, ale slúži len hŕstke magnátov na vlastné obohatenie.

Ak tento režim prehlasuje, že kto sa chce mať dobre, je blázon, tak nech zmizne na smetisko dejín! A pokiaľ nepôjde sám, tak mu tam pomožeme v boji trieda proti triede!

 

Stanislav Pirošík

predseda VZDOR – hnutie práce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *