Skip to content

Kto chce zneužiť učiteľov na svoje politické hry: VZDOR – strana práce na demonštrácii učiteľov

12523177_10153918833229322_5139913331197866966_nPrichádzame na preplnené Námestie SNP. Okrem mnohých úprimných paní učiteliek a pánov učiteľov, ktorých spravodlivý hnev chápeme a ich snahy plne podporujeme, sa kdesi v pozadí objavuje, básnicky povedané, temný mrak lží a podrazu. Studené kvapky zo suchých konárov nepríjemne padajú za krk. Rečník spomína podporovateľov učiteľského štrajku, zaznievajú aj mená ako Hvorecký a Kaščák. V pozadí v šáliku stojí pri svojej krčme smiešna postavička Alojz Hlina – áno ten, ktorý sa predvádza s tančíkom a zároveň schválil prítomnosť logistického centra NATO vo Vajnoroch; ten istý Hlina, ktorého istý aktivista trefne nazval Vasiľom Biľakom mladším. Pristavuje sa pri nás známy z Ľavého spektra (s ktorým sa spoločne zasmejeme na aktuálnej anekdote – „Hvorecký sa vraj najnovšie nazýva ľavičiarom…“).

Dážď je čoraz silnejší. Medzi protestujúcimi sa v dave objavuje Daniel Lipšic – áno ten Lipšic, ktorý svojho času na účastníkov protestu Gorila vyrukoval v drsnej zime s vodnými delami. Tomáš Bóka na neho zakričí: Ďakujem za to vodné delo!” Medzi demonštrantmi sa mihla i vyznávačka liberálnej slobody, poslankyňa SaS Monika Kozelová. Sloboda v jej ponímaní sa naposledy prejavila blokovaním a zmazaním pozvánky na protest proti búraniu PKO v skupine SOS Bratislavský hrad.

Kto chce vytĺcť politický kapitál z učiteľského štrajku?

Stretávame zopár podporovateľov, ktorí síce stoja na strane zúčastnených učiteliek, ale iba neveriacky krútia hlavou nad pestrou paletou zúčastnených známych „firiem“, pripravených vytĺcť politický kapitál z protestu. Ako aktivisti Vzdoru-strany práce prednesieme pre Občiansku televíziu (ktorá nám ako jediná dala priestor) spoločný pamflet, v ktorom jasne upozorňujeme, že problém školstva je problémom štrukturálnym. Jasne sa dištancujeme od tých, ktorí by tento protest radi zneužili v záujme náhrady súčasného establišmentu ešte horším.

Všetko vyzerá byť dokonale pripravené. Reportéri korporátnych médií12439229_10153918831299322_4225093488484321459_n naháňajú ľudí ako supy – isto si v strižniach dôkladne vyselektujú, čo zo získaného surového materiálu pôjde do vysielania. Noviny, televízie, rádiá, blogeri – skrátka všetci tí, ktorí dokonale a dôsledne ignorujú všetky ostatné občianske iniciatívy od protestov proti NATO, cez konferencie a prednášky o TTIP a globalizácii, až po posledný protest proti búraniu PKO (na ktorý prišla jedine agentúra SITA) – sú v plnej permanencii.

Každý dobre informovaný človek zbystrí okamžite pozornosť pri pohľade na zoznam podporovateľov učiteľskej iniciatívy, ktorá štrajk oficiálne zastrešuje – svieti na ňom totiž aj meno Pavla Demeša, bývalého ministra medzinárodných vzťahov SR, spoluzakladateľa SAIA-SCTS pre tretí sektor a niekdajšieho riaditeľa východoeurópskej pobočky americkej mimovládnej organizácie German Mashall Fund.[1] Niektoré prvky protestu tak začínajú pripomínať ošúchané kapitoly z manuálu na farebné revolúcie a ľud bojujúci za svoje práva je opätovne cieľavedome manévrovaný do pozície nástroja niečej vôle.

 

Učitelia, nenechajte sa zneužiť na politické hry

Pomaličky sa zberáme, na jazyku však ostáva trpká pachuť z akéhosi nádychu zneužívania učiteľov na kohosi politické hry. Oceňujeme iniciatívu strany Priama demokracia, ktorá podobne ako Vzdor-strana práce pochopila, že v prvom rade ide o samotnú podporu učiteľov v boji za ich práva. Ďalším pozitívom bolo, že sme niekoľkým skupinkám učiteliek rozdali prehlásenie strany Vzdor-strana práce k štrajku. Našu skromnú iniciatívu prijali priateľsky a pevne veríme, že i tá napomôže v šírení osvety proti manipulátorom.

Bojkotujeme pokútne organizačné sily v pozadí, no zároveň podporujeme sociálnu dimenziu štrajku a samotných učiteľov v ich boji. Zároveň však vyzývame učiteľov, aby bojovali proti všetkým reakčným silám v pozadí organizácie protestov.

Laco Novomeský ako povereník pre školstvo a osvetu pripomenul v roku 1949 zodpovednosť školstva za to, koho do práce vysiela a zároveň významnosť prepojenia školy s praxou. Novomeský vníma školu ako miesto dejinných politických zápasov – pripomína na jednej strane hrdinných študentov Opletala a Nešpora, ktorí sa postavili fašizmu, ale naopak pripomína i hanebnú fašizáciu Bratislavy počas premietania Golema.

Preto vyzývame všetkých učiteľov a národnú inteligenciu, aby sa nenechali opäť zaslepiť manipulátormi. Ako už poznáme zo skúseností, neoliberálne pravicové strany by v prípade uchopenia moci bojovali za spoplatnenie školstva, poprepúšťali by učiteľov v rámci tzv. úsporných opatrení a prispeli by taktiež ku vzniku nekvalitných súkromných škôl, z ktorých sú mnohé hanbou Slovenska.

Lukáš Perný / Tomáš Bóka za Vzdor-stranu práce

 

[1] http://kampanadost.sk/pavol-demes-preco-ucitelia-nemozu-prehrat/

943906_1073001972744089_2246263908271455988_n

Fotky: Jozef Šolc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *