Skip to content

Štrajkujúcim učiteľom!

amosUčiteľské povolanie patrí nepochybne medzi najdôležitejšie profesie (pri všetkej úcte k iným povolaniam), lebo ovplyvňuje myslenie celých generácií, čím vytvára našu budúcnosť a stav našej kultúrnej vyspelosti. Preto je zarážajúce, že súčasný stav učiteľstva sa dostal na perifériu záujmu verejnosti, najmä politických špičiek.

V súčasnosti slúži vzdelávací systém neoliberálnej ideológii, ktorá deťom odmalička vštepuje zásady prehnanej individuality a egoizmu ako hybnej sily súčasného zriadenia. Škola sa tak sama stáva kousi fabrikou, ktorá chrlí na trh iba akési bioroboty, plniace úlohu koliesok v stroji nadnárodného kapitalizmu. Takýto prístup je obrovskou ranou nielen pre potenciál mládeže, ale aj pre rozvoj národnej kultúry a ekonomickej sebestačnosti. Vzniká pretlak spoločensky neužitočných profesií, absolventi užitočných odborov zas ostávajú nevyužití. Z kedysi sebestačnej krajiny sa stala montážna dielňa pre svet.

Nepriaznivá finančná situácia učiteľov je nevyhnutným dôsledkom neprekonateľného rozporu medzi zamestnancami a zamestnávateľmi v kapitalizme, kedy sa aj štát správa kapitalisticky, snažiac sa ušetriť na mzdových nákladoch štátnych zamestnancov, aby mohol uspokojiť pažravý veľkokapitál, parazitujúci na spoločných zdrojoch.


Preto podporujeme spravodlivé požiadavky učiteľov, zároveň však dôrazne upozorňujeme na štrukturálne príčiny nedôstojného stavu, v akom sa školstvo momentálne nachádza. Tiež sa dištancujeme od akýchkoľvek pokútnych síl v pozadí štrajku, ktoré dokazujú, že akékoľvek spravodlivé požiadavky nevyhnutne v tomto politickom zriadení narážajú na snahy o vytĺkanie politického kapitálu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *